SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Odvezte sa Ľadovým expresom spoznávať juh Slovenského raja

Na mimoriadne obľúbený turistický vlak sa môžu cestovatelia tešiť aj počas týchto prázdnin.

Mesiace júl a august sú tradične časom oddychu – od školy alebo od každodenného pracovného zhonu. Tohtoročné letné prázdniny však naše cestovateľské plány obmedzuje situácia okolo koronavírusu a cestovanie hore-dole po svete je tak len pre silné povahy.

Tým, ktorí sa rozhodli lepšie prebádať krásy našej krajiny, určite zahrá do karát možnosť spoznávať menej preplnenú (no nemenej fascinujúcu) južnú časť Národného parku Slovenský raj. Každú júlovú sobotu vás tam z Košíc odvezie Ľadový expres. Obsluhovať ho bude moderná vlaková súprava DMJ 861.

Vlak pre turistov, ktorý ponúka aj niečo navyše

Ľadový expres je jediným priamym spojením z Košíc smerom na Stratenú až do Telgártu. Okrem toho, že nemusíte prestupovať, cestovateľský komfort umocňuje aj grafikon tohto spojenia. Vlak odchádza každú júlovú sobotu (počnúc 4. júlom 2020) z košickej hlavnej stanice o 7:55. Naspäť budete o 18:48.

Tento spoj je určený nielen turistom – samotárom, ale aj takým, ktorí si neradi tvoria program sami. Tohtoročnou novinkou sú totiž organizované aktivity v cieľovej lokalite.

Vyskúšať tak môžete skupinovú turistiku so sprievodcom, ale aj atraktívny nordic walking či trail running s inštruktormi. Všetko veci, ktoré len tak kedykoľvek v národnom parku nezažijete.

Čo si nenechať ujsť na trase Ľadového expresu?

Severná časť Národného parku Slovenský raj patrí k turistami najokupovanejším miestam našej krajiny. Naopak, na juhu určite stretnete menej ľudí, a to je v čase, keď je sociálny odstup v móde, celkom pádny argument.

Schladenie, ba priam zmrazenie z pekelných letných horúčav ponúka Dobšinská ľadová jaskyňa (UNESCO). Dopriať si však môžete aj relax pri vode – Palcmanská Maša patrí medzi najchladnejšie vodné nádrže Slovenska.

Fascinujúcim miestom je aj Stratenský kaňon, vytvorený riekou Hnilec. Pomedzi majestátne skalné bralá sa kaňonom kľukatí asfaltová cesta neprístupná autám. Nájdete tu prvý náučný chodník na Slovensku vhodný aj pre vozíčkarov.

Ak by ste to v Slovenskom raji bez rebríkov „neprežili“, musíte navštíviť Zejmarskú roklinu. Aj keď ide o pomerne krátku tiesňavu, má všetko, čo má mať roklina Slovenského raja – skalné bralá, rebríky i stupačky.

Pre tých, čo sa radi štverajú, odporúčame výstup na Havraniu skalu. Skalný masív v nadmorskej výške 1.156 metrov patrí medzi nakjrašie výhľady v Slovenskom raji. Z jeho vrchola sa vám odkryjú pohľady na Kráľovu hoľu či Vysoké Tatry.

Keď budete cestovať s deťmi, určite nevynechajte návštevu Ranča pod Ostrou skalou. V atmosfére divokého západu si môžete zajazdiť na koni, pre neskúsených jazdcov sú tu k dispozícii aj kurzy jazdenia. Malé detičky si zas môžu vyskúšať jazdenie do kruhu v sprievode inštruktora.

Na tejto železničnej trati ešte za zmienku určite stojí prejazd Chmarošským viaduktom a Telgártskou slučkou. Ikonické technické pamiatky si môžete vychutnať, ak budete cestovať až na konečnú.

Spiatočné cestovné lístky na Ľadový expres si môžete kúpiť online na webevylety.kosiceregion.com alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach. Predávajú sa v troch cenových reláciách – základný za 12 eur, zľavnený (pre deti, študentov, dôchodov a ZŤP) za 9 eur a zvýhodnený rodinný lístok pre 2 dospelých a 3 deti za 33 eur.

Ľadový expres podporujú Košický samosprávny kraj, Košice Región Turizmus a Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 1 h
SkryťZatvoriť reklamu