SME

30 rokov po...

Ako sa cirkev (ne)vyrovnala s dedičstvom totalitného režimu – agentmi, tajnými spolupracovníkmi a ostatnými vedomými kolaborantmi

30 rokov po...30 rokov po... (Zdroj: Asloz ev. a. v. na Slovensku)

V ponuke nášho kresťanského internetového kníhkupectva Yzop je novinka - Zborník z konferencie, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti 30. výročia pádu železnej opony nás vovedie do témy agentov, tajných spolupracovníkov a vedomých kolaborantov s ŠtB – Štátnou bezpečnosťou, ktorí pôsobili v rámci štruktúr cirkví. Pád totalitného režimu zmenil postavenie cirkví nielen v rámci Slovenska, ale aj cirkví celého východného bloku. Cirkvi dostali slobodu a po 30. rokoch vyvstáva otázka, ako sa cirkev vyrovnala s dedičstvom totalitného režimu. Na túto otázku sa snažia odpovedať pozvaní domáci i zahraniční hostia vo svojich prednáškach.

30 rokov po... (zdroj: Asloz ev. a. v. na Slovensku )30 rokov po... (zdroj: Asloz ev. a. v. na Slovensku )

Nežná revolúcia priniesla do Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku nové možnosti na svoj rozvoj a zároveň príležitosť vysporiadať sa so svojou minulosťou. Ako sa v úvode zborníka píše:„Je však na pováženie, ak sa témou „30 rokov po” alebo, ak chcete, témou „ŠtB v cirkvi” zaoberáme po 30 rokoch preto, lebo v našej cirkvi stále ešte nebola vyriešená. A pritom príklady, ako sa s týmto problémom vysporiadali iné cirkvi, vidíme u nás aj v zahraničí. Tou zlou správou je, že keď nejaké ochorenie trvá veľmi dlho, zvyčajne sa stav celého organizmu zhoršuje. To platí aj pre našu Evanjelickú cirkev augsburského vyznania na Slovensku, kde jej súčasný stav je odrazom nezáujmu, blokovania či neschopnosti túto problematiku komplexne a dôsledne riešiť.“

Prednášky nám predstavujú odpovede na položenú otázku v Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a v niektorých Luteránskych zahraničných cirkvách bývalého východného bloku.

Usporiadateľom konferencie a zároveň vydavateľom zborníka je evanjelický a. v. farár Ján Meňky v spolupráci s Asociáciou slobodných zborov Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a môžete si ho zakúpiť v našom kresťanskom internetovom kníhkupectve yzop.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie
  2. Pranie a sušenie, ktoré ladí s vaším domovom
  3. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  4. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  5. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  6. Ikonické hororové postavy, ktoré ťa budú strašiť tento Halloween
  7. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie
  8. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov
  1. Pranie a sušenie, ktoré ladí s vaším domovom
  2. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  3. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  4. Ikonické hororové postavy, ktoré ťa budú strašiť tento Halloween
  5. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie
  6. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie
  7. Elektrifikujte svoj biznis! Ukážeme vám, ako na to
  8. Ako zistíte, že máte v tele zápal
  1. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 9 442
  2. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 9 190
  3. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 4 183
  4. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 3 366
  5. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov 3 293
  6. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich 3 114
  7. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne 2 875
  8. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt 2 552
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ako zakomponovať spotrebiče potrebné na pranie a sušenie do dizajnového domova?


INZERCIA 17 h

Košice sa počas víkendu od 10. do 12. októbra stali centrom súčasného umenia.


INZERCIA 17 h
Ilustračná foto.

Kliešťová encefalitída patrí medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia.


INZERCIA 10. okt

Ťahákom je Dominikánska republika.


INZERCIA 10. okt
SkryťZatvoriť reklamu