Bratislava sa v posledných rokoch mení a získava úplne novú podobu. Dlhodobo zanedbané miesta ožívajú, aby naplnili dopyt obyvateľov hlavného mesta po kvalitných verejných priestoroch. Napriek tomu je stále aj priamo v širšom centre Bratislavy viacero lokalít, ktorým sa Bratislavčania radšej vyhýbajú.
K takýmto desaťročia zanedbaným priestorom patrí aj okolie Domu odborov – Istropolis, ktoré dnes pôsobí vyľudnene, aj keď sa nachádza na jednej z najrušnejších križovatiek v meste. Na Pocitovej mape, ktorú si dalo vypracovať mesto, je hnedou škvrnou Bratislavy, na rozdiel od neďalekého obľúbeného nákupného centra Central a novozrekonštruovaného podchodu Trnavské mýto. Všetky tieto tri lokality na Trnavskom mýte majú spoločného menovateľa v developerskej spoločnosti Immocap.
Istropolis a jeho okolie čaká zásadná prestavba
Keď Istropolis a priľahlé pozemky pred 3 rokmi odkúpil Immocap, zaviazal sa, že jeho kultúrno-spoločenská funkcia zostane zachovaná. Svoj zámer však upresnil až teraz a hoci od samotnej realizácie vízie ich delí ešte pár rokov schvaľovacieho procesu, je jasné, že územie Istropolisu sa v najbližších rokoch dočká zásadnej prestavby.
Projekt Nového Istropolisu má ambíciu priniesť do Bratislavy multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum svetovej úrovne v šate špičkovej architektúry. Mŕtva, nefunkčná zóna v oblasti Trnavského mýta sa tak zmení na vitálnu štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov.
„Na vízii Nového Istropolisu sme pracovali 2,5 roka a je výsledkom podrobnej analýzy, overovacích štúdií, auditov a konzultácií s organizátormi kultúrno-spoločenských podujatí. Takisto sme navštívili mnohé referenčné projekty v zahraničí a stihli sme zrealizovať aj medzinárodnú architektonickú súťaž s účasťou 7 ateliérov, ktoré sa v urbanizme a architektúre radia k svetovej špičke a majú bohaté skúsenosti s pretváraním nefunkčných mestských zón na nové dominanty plné života,“ priblížil celý proces Martin Šramko, riaditeľ spoločnosti Immocap.
Kultúra a kongresy v jednom
Nový Istropolis by sa mal stať presne tým veľkolepým kultúrnym stánkom, po akom Bratislavčania volajú roky. Immocap predstavil novú multifunkčnú sálu, v ktorej bude možné zorganizovať rôzne typy podujatí naraz. Jej pódium tak poslúži napríklad akustickým, rockovým, džezovým, popovým koncertom, všetkým typom eventov a kultúrnych podujatí a menším či väčším konferenciám a kongresom. V rovnakom čase by v sále malo byť dokonca možné zorganizovať až tri rôzne podujatia.
V Novom Istropolise však nepôjde len o kultúru. Bratislava totiž urgentne potrebuje aj veľkorysý spoločensko-kongresový priestor, aby sa konečne dostala na mapu svetových kongresov a mohla konkurovať neďalekej Viedni či Budapešti. Nová multifunkčná sála by mala priniesť maximálnu kapacitu 3000 miest na sedenie a 5000 miest v kombinácii sedenie a státie. Z pôvodnej veľkosti pre približne 1200 návštevníkov tak projekt posúva Istropolis do čísel, ktoré odrážajú reálne potreby Bratislavy a naplno využívajú potenciál lokality Trnavského mýta, ako aj potenciál kultúrno-kongresovej turistiky, v ktorej dnes Bratislava zaostáva.
Projekt by podľa analýz Immocapu prinesol Bratislave, ale aj celému Slovensku, množstvo ekonomických výhod, či už v oblasti rozvoja cestovného ruchu, vrátane hotelov, gastronomických zariadení a služieb, v náraste zamestnanosti, či vyšších daňových príjmov do štátneho rozpočtu, no pre súkromného investora by stále nešlo o návratnú investíciu. Návratnosť investícií pri podobných projektoch kultúrno-spoločenského významu je problematická, na čo poukazuje aj fakt, že takmer nikde na svete nevznikli takéto projekty z čisto súkromných zdrojov. Aj Immocap sa bude ešte otázkou financovania kultúrno-spoločenského centra zaoberať a hľadať možné prieniky aj s iniciatívami za kultúrno-kongresové centrum, ktoré v hlavnom meste vznikli, keďže takéto centrum národného významu Bratislava naplno vyťaží iba jedno.
„Svoj záväzok zachovať v Istropolise kultúrno-spoločenskú funkciu chceme naplniť a preto sa budeme ešte intenzívne zaoberať otázkami financovania Nového Istropolisu. Rozhodli sme sa naprojektovať centrum svetovej úrovne ale uvedomujeme si, že projekty týchto parametrov nevznikajú vo svete len zo súkromných zdrojov. Sme presvedčení, že strategická lokalita Istropolisu ponúka ideálne riešenie, a preto sa chceme transparentne uchádzať o to, aby Národné kultúrne a kongresové centrum vzniklo práve v tejto lokalite,“ vysvetlil Martin Šramko.
Život na Trnavskom mýte
V Bratislave existuje niekoľko kľúčových lokalít z pohľadu pohybu chodcov, dopravy a možnosti veľkého prínosu pre rozvoj mesta a Trnavské mýto je jednou z nich. Potenciál územia Trnavského mýta je však v súčasnosti nevyužitý a slúži skôr ako dopravná križovatka, než ako príjemné mestské centrum. Zatiaľ čo v súčasnej podobe si len málokto vie predstaviť, že by si večer zašiel na kávičku k Istropolisu, nový priestor počíta s verejnými priestormi, ktoré by mali pritiahnuť ľudí na Trnavské mýto, ktoré je dnes iba tranzitným miestom.
„Nový Istropolis bude ľuďom otvorený ako cez deň, tak aj večer. Chceme, aby sa tu všetci cítili dobre a mali dôvod prísť sem, aj keď sa práve nechystajú na koncert či výstavu, preto sme kládli veľký dôraz aj na kvalitné využitie verejných priestorov,“ doplnil Martin Šramko.
Chýbať tak nebude park, fontány či cyklotrasy. Verejné priestory budú prístupné návštevníkom po celý deň, pričom na námestí budú vytvorené podmienky na podporu a rozvoj komunitných aktivít, akými sú napríklad sezónne trhy.