SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Úspešné upratovanie s Kositom: Z Košíc zmizlo 13 ton odpadu

Hoci pandémia koronavírusu spôsobila neplánovaný časový posun, predsa len sa to podarilo.

KOŠICE. Hoci pandémia koronavírusu spôsobila neplánovaný časový posun, predsa len sa to podarilo. A úspešne.

Poslednými brigádami uzavrela spoločnosť KOSIT úspešnú dobrovoľnícku upratovaciu akciu.

Jej tretí ročník podporila sumou 11 000 eur, pričom každá mestská časť mala možnosť požiadať o príspevok 500 eur na materiálno-technické zabezpečenie.

V tejto hodnote poskytol KOSIT prenájom veľkokapacitného kontajnera, rukavice, vrecia na vyzbieraný odpad a následnú prepravu a zneškodnenie odpadu.

Aj deti sa pridali

Záverečná fáza upratovania patrila mestským častiam Juh, KVP a Sever.

Aj tam bolo čo čistiť. Na Juhu dobrovoľníci upratovali stred Železníkov a Krakovskú ulicu pri garážach, kde bolo množstvo odpadu.

„Milým prekvapením a aj spestrením dňa boli deti, ktoré sa prišli hrať na športové ihrisko a viac ich zaujala lopata, metla či hrable ako lopta, takže sa pustili do práce,“ hovorí starosta MČ Juh Jaroslav Hlinka.

Rukávy si vysúkali aj na KVP.

Až dvesto vriec odpadu sa podarilo vyzbierať počas Dňa čistého KVP, keď sa brigádovalo v Drocárovom parku.

„Prišli obyvatelia sídliska, zamestnanci úradu, poslanci, ale i rôzne organizácie či subjekty. Veľká vďaka patrí Trash Heroes Košice, Dobrovoľníckemu centru Košíc, občianskemu združeniu Enjoy the Ride. Priložiť ruku k dielu prišli aj ľudia z Charitného domu na Bosákovej ulici, Dorky ako aj členovia OZ Radosť a nechýbali ani naši seniori z denného centra,“ tešil sa z vydarenej akcie starosta KVP Ladislav Lörinc (nezávislý).

Zbavili sme sa niekoľkých ton

Upratovanie s Kositom malo mať pôvodne prívlastok jarné, no nečakane sa predĺžilo až do leta.

Hoci tretí ročník akcie vyhlásili ešte vo februári, už v polovici marca si pre pribúdajúce počty nakazených ľudí mysleli, že ho budú musieť aj celkom zrušiť.

„Jarné upratovanie sa kvôli tohtoročným krízovým opatreniam a nepriazni počasia predĺžilo do letných mesiacov, napriek tomu ho považujeme za úspech. Spoločnosť podporila čistenie a skrášľovanie verejných priestranstiev v mestských častiach, ktoré o podporu požiadali, a každej na upratovanie prispela sumou 500 eur na materiálno-technické zabezpečenie. Vyše 500 dobrovoľníkov takto naplnilo 900 vriec a vyzbieralo 13 ton odpadu.“ sumarizuje generálny riaditeľ Marián Christenko.

Z odpadu energia

Čistili sa parčíky, okolie športovísk a vodných plôch, likvidovali dlhodobo kritizované čierne skládky.

Okrem samotného zberu odpadkov, dobrovoľníci hrabali pokosenú trávu, farbou natierali ploty a lavičky či vysádzali okrasné rastliny.

Vo veľkokapacitných kontajneroch skončil odpad rôzneho druhu. Či už šlo o plastové, alebo sklenené fľaše, plechovky, cigaretové ohorky, znečistený textil, rôzne druhy plastov, sklo či papier.

Výnimkou neboli ani použité elektrospotrebiče, opotrebované pneumatiky, starý nábytok a matrace.

„Väčšina z trinástich ton vyzbieraného odpadu, putovala do Zariadenia na energetické využitie odpadov. Takýmto zhodnotením vzniklo takmer 8,4 MWh elektrickej energie, čo predstavuje priemernú ročnú spotrebu približne štyroch domácností,“ hovorí Brzová.

Za upratovanie na dovolenku

Všetci dobrovoľníci, ktorí sa upratovania v ktorejkoľvek mestskej časti zúčastnili, môžu okrem dobrého pocitu získať ešte jeden skvelý bonus.

Ak do konca júla zašlú Kositu fotografie z akcie, zapoja sa tak do súťaže o 1000-eurový príspevok na dovolenku a iné praktické ceny.

Všetky detaily k súťaži sú na webovej stránke spoločnosti Kosit a na facebookových stránkach KOSIT alebo Za čistejší východ.

Víťazi budú vyžrebovaní 3. augusta.

„Skutočne oceňujeme prácu stoviek dobrovoľníkov a organizátorov, ktorí sa na podujatí zúčastnili. V environmentálnych aktivitách chceme byť naďalej aktívni, veľmi sa napríklad tešíme na opätovné otvorenie brány Centra environmentálnej výchovy v novom školskom roku. Naším cieľom je, aby sme si všetci ešte viac vážili naše životné prostredie a uvedomovali si dôsledky, ktorými na jeho kvalitu svojim správaním vplývame,“ uzavrel Christenko.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


4 h

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


4 h

Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch.


INZERCIA 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu