SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova

Spoznajte s nami zákutia a chute rázovitého regiónu, Pieniny majú čo ponúknuť.

(Zdroj: OOCR Severný Spiš-Pieniny)

Už dávno neplatí, že región severného Spiša s naším najmenším národným parkom sú len plte na Dunajci. Tento rázovitý kút Slovenska je bohatý na možnosti aktívneho relaxu aj leňošenia. Nech sa rozhodnete robiť čokoľvek, stále by ste sa mali zaujímať o prijaté protiepidemiologické opatrenia. Tie treba dodržiavať aj v prípade, ak sa s rodinou rozhodnete navštíviť majestátny stredoveký hrad Ľubovňa, týčiaci sa nad kráľovským mestom Stará Ľubovňa. Zaujímavosťou hradu z 13. storočia je fakt, že za jeho múrmi bol svojho času väznený Móric Beňovský a ukrýval tiež poľské korunovačné klenoty. Unikát však skrýva aj Ľubovniansky skanzen, ktorý sa pod ním rozprestiera. „Nádherný drevený gréckokatolícky kostolík svätého Michala Archanjela bol pôvodne postavený v obci Matysová v roku 1833, no v roku 1979 bol so svojím inventárom premiestnený do expozície skanzenu. Hrad aj skanzen je otvorený počas každého dňa, okrem pondelka,“ pozýva na severný Spiš Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny. Ak máte doma malé princezné a rytierov, určite sa im zapáči aj Stredoveký vojenský tábor, v ktorom možno okúsiť pravý niekdajší život rytierov bojujúcich o priazeň urodzených dám. To, ako žili aj tamojší mešťania v 19. storočí, si možno prezrieť v Dome ľubovnianskeho mešťana. Zaujímavosťou tohto miesta je mincovňa, v ktorej sa razí tamojšia mena.

Kráľovská čokoláda

Za zmienku určite stoja aj turistické trasy v dychvyrážajúcej prírode. „Jedinečná je napríklad Cesta minerálnych prameňov. V súčasnosti ju tvorí jedenásť zastávok. Tie poučia aj osviežia. Zaujímavý je Prameň lásky a zabudnutia. Medzi najznámejšie pramene patria: Prameň Sulinka, pramene v Ľubovnianskych kúpeľoch a Prameň Smerdžonka, ktorého liečivé účinky využívajú v Kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka. Cesta je vhodná aj pre malých turistov, keďže ide o nenáročný terén so stúpaním 520 metrov,“ ponúka ďalší zaujímavý tip Jakub Ondrej. Ak chcete vaše deti odmeniť za absolvovanie túry niečím sladkým, v obci Hniezdne sa nachádza jedinečná čokoládovňa. Vybrať si zo širokej ponuky lahodnej čokolády v Nestville parku nebude ľahké ani pre vás. Zaujímavosťou je, že pri výrobe čokolády sa využíva receptúra samotných kráľov, ktorí čokoládu milovali už pred mnohými rokmi. Oteckov zas poteší expozícia liehovarníctva, ktorú nájdete v rovnakom areáli. V prípade, ak milujete tradičnú kuchyňu, určite navštívte salaše a ochutnajte vynikajúce halušky či vyprážané pirohy.

Pre malých aj veľkých

Spáliť kalórie následne môžete šliapaním do pedálov bicykla, a to na dvanástich cyklotrasách. Vstup na ne je bezplatný. Dôležité je však dodržiavať pravidlá národného parku, zásady bezpečnej cyklistiky a tiež nariadenia hygienikov. Pre úspešný dojazd do cieľa odporúča Jakub Ondrej tiež rešpektovať značenie a zosadnúť z bicykla, pokiaľ to značka prikazuje. Lákadlom a veľkou atrakciou pre skúsených milovníkov horskej cyklistiky sú však tzv. singletraily. „Sú to jednosmerné chodníky určené iba pre bicykle a povolený je len zjazd. Nachádzajú sa pod vrchom Osly za Ľubovnianskym hradom, ale už aj v Pieninách, v Lechnici,“ láka nadšencov adrenalínu Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.
Zabudnúť však nemožno ani na spomínaný a typický splav Dunajca. Stále ide o najväčšiu turistickú atrakciu, ktorá sa teší veľkej popularite u všetkých vekových kategórií. Nezabudnuteľná je najmä plavba z Červeného Kláštora do Lesnice. Súčasťou výkladu pltníkov sú aj legendy, ktoré podporia fantáziu a plavbe dodajú pocit tajomna. Tajomstvom však nie je fakt, že jeden deň na spoznanie severného Spiša nestačí.


www.visitspis.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravené sú hodnotné ceny, tombola aj bohatý sprievodný program.


INZERCIA 14 h

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.


INZERCIA 19. aug

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti.


INZERCIA 19. aug
SkryťZatvoriť reklamu