SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

A na týchto miestach ste už boli?

Košický kraj ponúka úžasné množstvo turistických pozoruhodností.

Košický kraj ponúka úžasné množstvo turistických pozoruhodností. Obdobie cezhraničnej cestovateľskej neistoty je ideálne na objavovanie prírodných krás a pamiatok, ktoré obvykle stoja v tieni turistických dominánt.

Kostol, z ktorého vyrastá strom?

Toto nie je žiadny avantgardný pokus o umenie, ale úchvatný príklad toho, ako sa dá chrániť príroda a história naraz. Presne vďaka tomu máme totiž na Slovensku, pri obci Debraď, pozoruhodnú prírodnú konštrukciu zvanú Rastlinný kostol.

Na pôvodných stredovekých kamenných základoch niekdajšieho Kostola sv. Ladislava tu vystavali drevenú konštrukciu, ktorá vytvára siluetu sakrálnej stavby. Tá je otvorená, čo vytvára podmienky na život stromu zakorenenému uprostred kostola. Nuž, viera nemusí rásť iba v bazilikách obložených mramorom.

Pamiatka na spišskú Sodomu a Gomoru

Zrúcanina kostolnej veže Miloj sa zachovala z ranogotického kostolíka, ktorý bol zasvätený sv. Stanislavovi niekedy v 13. storočí. Prvá písomná zmienka o "Terra Miloy" sa nachádza už v darovacej listine z roku 1255. Samotný kostol sa prvýkrát spomína v prameňoch v roku 1402. Dedina Miloj zanikla niekedy v 16. storočí a chátrajúci kostol poslúžil ako zdroj stavebného materiálu pri výstavbe renesančného kaštieľa Csákyovcov v Spišskom Hrušove.

A kam sa vlastne podela dedina Miloj? Traduje sa legenda, že mala ten istý osud ako Sodoma a Gomora, prepadla sa do pekla, pod zem, pretože jej obyvatelia žili skazeným životom. No na každú legendu a záhadu sa nájde aj racionálne vysvetlenie. Obdobie 15. a prvej polovice 16. storočia bolo vekom, v ktorom došlo k najrozsiahlejšiemu pustnutiu sídiel. Postarala sa o to zmena klimatických pomerov, pravdepodobne najvýraznejšia za posledných tisíc rokov. Udreli tuhé zimy, kruté mrazy, výdatné letné búrky ničili ľuďom úrodu. Bolo to obdobie hladu, ľudia strácali nádej na zlepšenie situácie a tak húfne opúšťali svoje domy, hospodárstva. Skúšali sa usadiť v dolinách, v okolí riek, kde nánosy vytvorili výdatnejšiu zem na pestovanie. Zaniknutá obec Miloj nemala žiaden riečny či potočný zdroj vody.

Starobylá retro chladnička vo Vlachove

Ľadovne, alebo ľadové jamy – niekdajšie chladničky na uskladnenie mäsa, alebo úlovkov zo slávnych betliarskych poľovačiek – sú nižšie hrubostenné stavby. V zime do nich nanosili ľad z riek a rybníkov, vďaka čomu sa v nich potrebný chlad udržiaval aj v letných mesiacoch. Čo je však zvláštne na vlachovskej grófskej ľadnici zvláštne?

Túto stavbu vlastne nemožno nazvať ľadovou jamou. Jej architektúra silno pripomína egyptskú stavbu ihlanového tvaru, postavenú z mohutných kameňov v dvoch podlažiach. Ľadovňa zasadená do svahu, v spojení s riečkou a neďalekým rybníkom, tvorí zvláštny prvok v krajine. K ľadovni sa dostanete peši asi za 10 minút od kaštieľa Andrássyovcov v obci Vlachovo.

Veľkolepá stavba na počesť veľkej lásky

Aká skvostná stavba sa nachádza v Krásnohorskom Podhradí? Možno ani mnohí šoféri, často jazdiaci medzi Košicami a Rožňavou, by nevedeli odpovedať. V tej rýchlosti a sústredenosti sa okolie mihá prirýchlo.

Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov je ojedinelou secesnou pamiatkou na Slovensku. Postaviť ho dal počas rokov 1903 – 1904 gróf Dionýz Andrássy, posledný mužský predstaviteľ monockej vetvy Andrássyovcov, po smrti manželky Františky. V deň druhého výročia úmrtia boli jej telesné pozostatky prevezené a uložené do mauzólea.

Gróf Dionýz Andrássy zomrel 27. februára 1913 v Palerme na Sicílii, po prevoze jeho telesných pozostatkov boli dňa 7. marca 1913 uložené vedľa Františky. Nad vstupným portálom je reliéfny erb Andrássyovcov. Erb je z dvoch strán doplnený orlami a anjelmi držiacimi v rukách vyhasnuté fakle ako symbol vyhasnutého života.

Aké by to bolo leto bez vody...

Horúce letné počasie nás automaticky ťahá k vode. O to viac v čase, keď sa viacerí z nás plánovali čľapkať v mori. Klasických kúpalísk a vodných plôch určite poznáte neúrekom. Ale vedeli ste o „malom Chorvátsku“ neďaleko Košíc?

Nádherne tyrkysové, takzvané Rudnícke jazerá sa nachádzajú len niekoľko kilometrov od Moldavy nad Bodvou a sú obrovským lákadlom pre všetkých, ktorí radi objavujú menej vyhľadávané miesta. Upozorňujeme ale, že kúpanie sa vo vode je na vlastné riziko – lom totiž stále využívajú na ťažbu.

www.krajsveta.sk

Aktivita je zrealizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu