SME

Pochod smrti

Hrôzy druhej svetovej vojny sú aj dnes ešte stále živé a je potrebné si ich neustále pripomínať.

Prežil som pochod smrtiPrežil som pochod smrti (Zdroj: pixabay.com)

Dnešná generácia si nevie prestaviť čo znamená vojna a jej hrôzy. Jedným z najrozsiahlejších a najväčších konfliktov v dejinách ľudstva bola druhá svetová vojna, ktorá si vyžiadala viac ako 60 miliónov obetí. Boli zničené celé mestá, zabíjaní civilisti, ženy, deti, nebrali sa do úvahy žiadne obmedzenia. Vytvárali sa koncentračné tábory, kde dochádzalo k vyhladzovaniu celých národov a rás, ktoré sa pokladali za bezvýznamné a menejcenné. Tento rok si pripomíname 75. výročie konca druhej svetovej vojny.

Pri tomto výročí sme do ponuky nášho kresťanského internetového kníhkupectva, yzop.sk zaradili knihu Prežil som pochod smrti od autora Pavla Taussiga.

Prežil som pochod smrti - Pavel Taussig (zdroj: Yzop.sk)Prežil som pochod smrti - Pavel Taussig (zdroj: Yzop.sk)

Kniha je autobiografické dielo autora, ktorý ju píše svojmu staršiemu synovi Martinovi ako darček k jeho jedenástim narodeninám. Autor opisuje osudy svojej rodiny počas obdobia od narodenia až po koniec 2. svetovej vojny a svoj návrat domov. Vrámci svojho životopisu sa vracia aj do doby, kedy putoval po viacerých koncentračných táboroch. Vďaka svojej nezlomnej vôli a túžbe žiť prežil ťažké chvíle v táboroch Auschwitz, Mauthausen, Melk a Gunskirchen, ako aj obávaný Pochod smrti.

Celá kniha je písaná z autorových vlastných zápiskov. Tento príbeh zo života autora zobrazuje, krátky úsek histórie holokaustu a údelu ľudí, ktorí boli odsúdení na smrť v koncentračných táboroch.

„26. októbra 1944 nás pri večeri v Brunovciach chytili slovenskí gardisti. Hneď nás odviedli do Nového Mesta nad Váhom, do bývalého starobinca. Boli sme otec, mama, ja, teta, strýko, Enulka a Peťko. Na druhý deň po obede sme išli vlakom do Serede. V Seredi sme boli týždeň. Stretli sme sa tam aj s niektorými známymi. O týždeň neskôr sme boli deportovaní do Poľska, do Birkenau.“
Ukážka z knihy

Celé rozprávanie chlapca z Bratislavy, ktorý natruc neumrel a prežil pochod smrti je doplnený o rukopisy autora, rodinné fotografie, dokumenty vystavené v koncentračných táboroch, dobové dokumenty a mapu putovania od začiatku až po návrat domov.

Pavel Taussig, autor knihy, sa narodil v roku 1933 v Bratislave. Ako jedenásťročný, v roku 1944 bol spolu s rodinou deportovaný do koncentračného tábora Auschwitz. Po návrate do Bratislavy a niekoľko mesačnom liečebnom pobyte v liečebných ústavoch vyštudoval gymnázium a Filozofickú fakultu UK v Bratislave. Ako spisovateľ, publicista a výtvarník pracoval najprv v Bratislave a vo Frankfurte nad Mohanom. Pracoval pre viaceré časopisy a odborné periodiká. Preslávil sa aj satirickými kolážami, ktoré vyšli v Toronte pod názvom „bublináže“.

Ďalšie zaujímavé tituly nájdete v ponuke nášho kresťanského internetového kníhkupectva - yzop.sk. Knihy sú našim liekom na dušu, lebo na obsahu nám záleží.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Chcela v Prešove dobrú kávu. Dnes praží pre desiatky kaviarní
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 998
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 004
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 781
  4. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 739
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 178
  6. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 797
  7. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 750
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kamkoľvek sa pozriete je zeleň, more hrá stovkami odtieňov modrej.


INZERCIA 18. júl

Pozrite si, ktoré miesta sa oplatí navštíviť.


INZERCIA 18. júl
Otváranie lesnej cesty, OZ TATRY, Čierny Váh

Záchranné zložky, lesné hospodárstvo aj cyklisti získavajú bezpečný prístup do lesa.


17. júl
Nákupy v Kauflande majú cenu zlata, potvrdil to aj výnimočný certifikát

Na pultoch ponúka Kaufland čerstvé výrobky, jeho zákulisie má zlatý certifikát.


INZERCIA 17. júl
SkryťZatvoriť reklamu