SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Drevená história

História rozpráva príbehy dávnych dôb, ktoré nám ukazujú, aký boli ľudia dakedy, ako sa správali, ako žili.

Drevená históriaDrevená história (Zdroj: pixabay.com)

Rozpráva o našich koreňoch a tradíciách, na ktoré by sme nemali zabúdať. Ukazuje čo všetko dokázali ľudia aj bez dnešných vymožeností vytvoriť, postaviť. Umenie a architektúra sú dôkazom toho, že aj v najťažších obdobiach ľudskej histórie dokázali naši predkovia vytvoriť niečo, čo sa zachovalo dodnes a dokazuje ich húževnatosť, inteligenciu, bojovnosť a šikovnosť.

Najlepším príkladom našej histórie a tradícií je sakrálna architektúra. V nej sa spájajú tradície a história, ktoré spolu definujú základnú duchovnú identitu spoločenstva ľudí. Do dnešných dní ju obdivujeme s pokorou a úctou. V ponuke internetového kresťanského kníhkupectva, yzop.sk nájdete knihu Drevené artikulárne a tolerančné chrámy na Slovensku. Autor Miloš Dudáš v nej rozoberá a predstavuje problematiku drevených sakrálnych kostolov na Slovensku.

Drevené artikulárne a tolerančné chrámy na Slovensku Drevené artikulárne a tolerančné chrámy na Slovensku (zdroj: Yzop.sk)

"Drevo a kameň – materiál, ktorý človek oddávna využíval na stavbu svojich skromných príbytkov i honosných palácov, väčších i menších pevností a hradov, jednoduchých modlitebníc a kostolov, ale aj impozantných katedrál. Materiál nesie v sebe prehistorickú pečať Stvoriteľa, keď drevo bolo ešte živím stromom a kameň súčasťou vrcholov a brál v nádhernej katedrále Božej prírody. Teraz – pri stavbách opracovaný – vypovedá o zručnosti a dôvtipe človeka, ktorý tento Boží dar dokázal majstrovsky využiť. Ak sa takýchto stavieb dotýkame rukou či len pohľadom, vždy sa ich dotýkame s úctou, lebo v sebe ukrývajú aj výpoveď o konkrétnej historickej dobe svojho vzniku."
citát z predslovu knihy

Unikátna publikácia, v ktorej sa autor venuje problematike poznania, vedeckého bádania a prezentácie drevenej sakrálnej architektúry na Slovensku, približuje najstaršie drevené evanjelické chrámy a hovorí o politických a náboženských okolnostiach ich vzniku. Monitoruje výstavbu artikulárnych chrámov na miestach určených Šopronským snemom a podrobne popisuje existujúce chrámy v Kežmarku, Leštinách, Hronseku, Istebnom a Svätom Kríži.

Spomína na zaniknuté drevené tolerančné chrámy a v závere prezentuje aj drevené tolerančné chrámy v Dúžave a z Podhorian. Miloš Dudáš sa pustil do zmapovania problematiky, ktorou sa zaoberá dlhé roky a doposiaľ v takejto podobe nebola zachytená na stránkach žiadnej publikácie. Autor hovorí, že artikulárne chrámy patria bezpochyby medzi najvzácnejšie a najhodnotnejšie pamiatky sakrálneho stavebného umenia na Slovensku. A to nielen preto, že sú príkladom skromnej no nevšednej drevenej architektúry so vzácnou výzdobou, ale predovšetkým preto, že v sebe nesú nesmierne duchovné bohatstvo našich predkov.
Text vydavateľa


"História je učiteľkou života", ako hovorí starorímsky filozof Cicero, preto do našej ponuky kresťanského internetového kníhkupectva, yzop.sk zaraďujeme aj publikácie o dejinách kresťanstva, významných osobnostiach, ktoré ovplyvnili životy mnohých ľudí.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Prečo sú dnes ryby také dôležité?

Vitamín D je pre ľudský organizmus prospešný na viacerých frontoch.

Tlačové správy

Vitajte v postapokalyptickom svete

Akú máte víziu, keď si predstavíte svet o 100-200 rokov?

Tlačové správy

NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu

Práve sa koná najväčšie biznis podujatie jesene. Na konferencii #akonato od Slovenskej sporiteľne debatujú významné osobnosti.