SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Psychoblábol

Všetci počas svojho života zažívame náročné životné situácie, ktoré dokážu zamávať aj so silnými osobnosťami.

Psychoblábol - Richard GanzPsychoblábol - Richard Ganz (Zdroj: pixabay.com)

Duševné zdravie a vnútorná rovnováha je veľmi dôležitá pre správne fungovanie a pohodu človeka. V dnešnej dobe ešte viacej ako inokedy ovplyvňuje duševné zdravie veľa vonkajších, ale aj vnútorných vplyvov ako sú stres, veľa povinností, ohrozenie, frustrácia, strach o seba a rodinu, chýbajúci pocit bezpečia a iné. Psychika človeka musí vedieť ustáť všetky hraničné situácie, ktoré prichádzajú. No nemôže to zvládať sama, preto nemôžeme oddeľovať dušu o tela. Jedno ovplyvňuje druhé a spolu tvoria rovnováhu k správnemu fungovaniu duševného zdravia.

Západná kultúra je stále viac sekulárnejšia a v rastúcej miere spolieha na psychológiu. Patrí psychológii právoplatné miesto v kresťanskom poradenstve? Na túto otázku sa snaží odpovedať Richard Ganz vo svojej knihe Psychoblábol. Tento titul sme pre vás zaradili do ponuky internetového kníhkupectva, yzop.sk.

Psychoblábol - Ganz Richard Psychoblábol - Ganz Richard (zdroj: yzop.sk)

Autor rozoberá tematiku zlyhania modernej psychológie a aké miesto zaujíma v kresťanskom poradenstve ako jej biblickej alternatíve. Kniha je napísaná jednoducho a zrozumiteľne všetkým čitateľom. Autor podáva bohatý zdroj informácii, ktorí v sebe zahŕňa biblické otázky poradenstva a modernej psychológie.

Napríklad v kapitole 14 - “O slobodnej vôli” autor okrem iného uvádza, že ako kresťania si musíme uvedomiť, že naše túžby je možné zmeniť. Túžba je akousi podmnožinou vôle. Musíme si zvoliť správnu cestu napriek naším túžbam.

Vôľa je tiež súčasťou rozhodovania, či budem konať spravodlivo, alebo budem hrešiť. Biblia nám hovorí, “Ale každý je pokúšaný tým, že ho vlastná žiadosť zachvacuje a zvádza. Žiadosť potom, keď počala, porodí hriech, a hriech - vykonaný - splodí smrť.” Jk 1:14,15

“Presmerovaniu či správnemu nasmerovaniu vôle by sme mali venovať značné úsilie. Čo je to poslušnosť? Nie je to snáď zhoda a súhlas vôle s prikázaniami, nasledovaný ich vykonaním? Pokiaľ nie sme vyučení v Božom zákone, na akom morálnom základe budeme voliť dobro? Znalosť Božieho zákona či jej nedostatok ovplyvní každú fázu nášho rozhodovania v oblasti chovania.”

S tým priamo súvisí aj nasledujúce konštatovanie, “Nakoniec som pochopil, že sláva našej viery nespočíva v tom, že netúžime hrešiť, ale že nemusíme podľa tejto túžby konať. Tiež som zistil, že práve Boh nám dáva silu povedať hriechu nie. Je to Boh, “ktorý pôsobí vo vás, aby ste aj chceli aj činili nad svoju dobrú vôľu.” F2,13

“Bez biblického pohľadu na človeka, som nebol schopný pochopiť jeho význam a hodnotu, jeho zúfalý stav ani cestu von.”

Psychoblábol ukazuje rozpor medzi medzi sekulárnym a biblickým poradenstvom a vysvetľuje, ako je nebezpečné začleňovať sekulárne postupy do kresťanského prístupu. Cirkvi ponúkajú poradenstvo, ktoré je až príliš poznačené sekulárnou psychológiou a psychoterapiou. Autor hľadá v Písme odpovede na všemožné trápenia rozvráteného sveta.

„Dr. Ganz sa v tejto knihe stretáva s psychologickými polobohmi z panteónu kresťanských zástancov integrácie, ukazuje, že stojí na hlinených nohách, a dotýka sa pritom všetkých súvisiacich zložitých otázok. Ak ešte váhate, či je integrácia sekulárnej psychoterapie a Božieho biblického zjavenia skutočne možná, tu nájdete odpoveď.“
Dr. Jay Adams

„Veľmi názorná kniha , ktorá je plná vzácnej múdrosti a odpovedí na otázky, ako Božia moc premieňa utrápené životy.“
DR. J. I. Packer

„V dobe, keď je väčšina modernej cirkvi podľa všetkého vymenila pokánie za uzdravenie, posvätenie za vyrovnanosť a zbožnosť za terapiu, je kniha skutočne vítaná.“
Georg Grant

Ponuku pre vašu dušu v internetovom kresťanskom kníhkupectve, yzop.sk naďalej rozširujeme o ďalšie zaujímavé a odborné tituly, ktoré jej majú pomáhať a povzbudzovať ju. Dôležitou súčasťou nás je aj telo, ktoré nemôžeme oddeliť od duše, spolu tvoria jednotu a rovnováhu. Pre telo máme v našej ponuke tituly o zdravom stravovaní.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti facebook - @eshopyzop

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria

Podniková mobilita rieši základné potreby firmy aj to, akým spôsobom bude spravovať dopravnú politiku i politiku vozového parku.

Tlačové správy

Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov

K svojim 10. narodeninám dostal aj darček: až 3 ocenenia zo 14. ročníka ASB Gala.

Milan Murcko pri preberaní ceny verejnosti
Tlačové správy

Pomáhajte čítaním

Kúpou predplatného SME.sk podporíte projekt OMAMA.