SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
INZERCIA

Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?

Po zmene zdravotnej poisťovne sa pripravte na lepšie zdravotné benefity. Samozrejme v prípade, že si zvolíte tú správnu poisťovňu.

Rozhodli ste sa pre zmenu zdravotnej poisťovne? Pozrite sa, aké povinnosti vám z tejto zmeny vyplývajú a kedy sa stanete poistencom novej zdravotnej poisťovne.

Ako si vybrať zdravotnú poisťovňu?

Na Slovensku pôsobia dve súkromné a jedna štátna zdravotná poisťovňa. Je veľmi ťažké jednoznačne odpovedať na to, ktorá z nich je najlepšia. Odpovedať na túto otázku si musí každý poistenec zvlášť podľa toho, aké očakávania má od zdravotnej poisťovne.

Verejné zdravotné poistenie je na Slovensku povinné a funguje ako garancia istého štandardu zdravotnej starostlivosti, ktorá je poskytovaná všetkým občanom na rovnakej úrovni a v rovnakom rozsahu.

Okrem zdravotnej starostlivosti, ktorá je z verejného zdravotného poistenia preplácaná štandardne, ponúkajú zdravotné poisťovne svojim poistencom rôzne nadštandardné služby a benefity.

Najčastejšie sú to príspevky na rôzne vyšetrenia, zľavy na zdravotné testy a očkovania nad rámec zákona.

Každá zdravotná poisťovňa sa prioritne zameriava na inú oblasť zdravotnej starostlivosti a ponúka rozličné benefity.

Najlepší spôsob je porovnať si všetky benefity zdravotných poisťovní a podľa toho si vybrať zdravotnú poisťovňu, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu životnému štýlu a zdravotnému stavu.

Ako môžem zmeniť zdravotnú poisťovňu?

Zmena zdravotnej poisťovne j e veľmi jednoduchá a stojí minimum času. Prihlášku môžete podať osobne na pobočke, telefonicky, vypísať papierovú prihlášku a poslať poštou alebo vyplniť online na internetovej stránke poisťovne.

Dokumenty vyplnené online vám prídu domov kuriérom alebo poštou na podpis. Všetko ostatné za vás vybaví zdravotná poisťovňa.

Termín na podanie prihlášky je do 30. septembra. Poistencom novej zdravotnej poisťovne sa stanete od januára nového kalendárneho roka.

Pozor! Ak podáte prihlášku súčasne do dvoch zdravotných poisťovní, musíte jednu z nich do 30. septembra zrušiť a oznámiť to zdravotnej poisťovni. V opačnom prípade budú obe prihlášky neplatné.

Čo sa stane po zmene zdravotnej poisťovne?

Poistencom novej zdravotnej poisťovne sa stanete od januára nového kalendárneho roka. Zdravotná poisťovňa vám doručí nový preukaz poistenca a nahlási zmenu zdravotnej poisťovne vášmu všeobecnému lekárovi.

Vašou jedinou povinnosťou je oznámiť túto skutočnosť zamestnávateľovi do 8. januára. Potom ostáva už len užívať si výhody a čerpať benefity novej zdravotnej poisťovne.

Voči zdravotnej poisťovni máte ohlasovaciu povinnosť len v prípade, ak po podaní prihlášky zmeníte zamestnávateľa. Túto zmenu musíte zdravotnej poisťovni nahlásiť najneskôr do 8. januára.

Na záver ešte niekoľko tipov, na aké benefity sa zamerať pri výbere zdravotnej poisťovne:

  • očkovania nad rámec zákona
  • príspevky na vyšetrenia nad rámec zákona
  • vyšetrenia nad rámec zákona
  • skrátené čakacie lehoty
  • prednostné objednanie
  • príspevok na starostlivosť o zuby
  • benefity pre deti a novorodencov

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


18. sep

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu