SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Blíži sa chrípková sezóna: Ako ju odlíšiť od Covid-19?

Sezóna chrípky je za dverami a epidemiologická situácia s Covid-19 sa nezlepšuje. Dá sa Covid-19 odlíšiť od chrípky aj bez testu?

Cez posledné teplé dni babieho leta sa opäť pomaly blížime k chladnejšej časti roka. Studené a sychravé počasie so sebou prinesie aj každoročnú chrípkovú sezónu, ktorá bude tento rok kvôli vírusu Covid-19 iná, než po minulé roky.

Dva vírusy s podobnými príznakmi

Na každoročnú sezónu chrípky sme si už viac-menej zvykli. Jej začiatok si môžeme všimnúť napríklad zmenou televíznych reklám, kedy prípravky proti komárom vystriedajú lieky proti chrípkovým stavom a tablety s vitamínmi.

Všetci približne vieme aké má chrípka príznaky , ako proti nej bojovať a v rámci prevencie jeme viac ovocia, zeleniny, teplejšie sa obliekame, v lepšom prípade sa dáme zaočkovať.

Ako však rozoznať chrípku ak má podobné príznaky ako Covid-19? A dá sa to vôbec ešte pred absolvovaním testu?

Chrípka nie je prechladnutie

Chrípka je akútne vírusové ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkovou infekciou. Ochorenie má rýchly nástup príznakov z plného zdravia. Typické úvodné prejavy chrípky sú vysoká teplota až do 40°C, bolesť kĺbov, svalov a silná bolesť hlavy, často medzi očami.

U chorých sa často vyskytuje suchý a dráždivý kašeľ, zimnica a triaška. Po 48 hodinách od vypuknutia prvých príznakov môže nastúpiť nádcha a bolesť hrdla.

To, ako dlho trvá chrípka je individuálne podľa zdravotného stavu pacienta. Väčšina ľudí sa vylieči do 4-5 dní, pričom malátnosť a únava môže trvať ďalších 14 dní.

Chrípku diagnostikuje lekár na základe klinických príznakov, prípadne krvného testu na protilátky.

Najlepšie zaberá domáca liečba chrípky v podobe kľudového režimu. Chorý užíva lieky proti bolesti, horúčke, aplikuje kvapky do nosa a sirup na kašeľ.

Vedeli ste? Chrípka a prechladnutie sú dve odlišné ochorenia. Prechladnutie nemá, na rozdiel od chrípky, taký rýchly nástup príznakov z plného zdravia triaškou a vysokou teplotou. Horúčka sa u prechladnutia nevyskytuje vôbec, rovnako tak bolesť svalov a kĺbov.

Prechladnutie sa začne prejavovať postupne nádchou, kýchaním, slziacimi očami a podráždeným hrdlom.

Keď úraduje Covid-19

Covid-19 je infekčné vírusové ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Šíri sa rovnako ako chrípka kvapôčkovou infekciou.

Tento vírus sa u rôznych ľudí môže prejavovať rôznymi spôsobmi a odlišnou intenzitou príznakov.

Medzi prvé a hlavné príznaky patrí horúčka nad 38°C, suchý kašeľ a únava. Vyskytnúť sa môže bolesť hlavy, svalov, hrdla, strata čuchu a chuti, hnačka alebo zápal spojiviek.

V závažných prípadoch postihujú pacientov vážne respiračné príznaky ako je dýchavičnosť, sťažené dýchanie, bolesť alebo tlak na hrudi.

Prvé príznaky ochorenia sa môžu vyskytnúť do 5 až 14 dní od infikovania. Ochorenie vírusom Covid-19 diagnostikuje lekár na základe vykonaného testu.

Dĺžka liečby je veľmi individuálna, rovnako ako druh a intenzita príznakov. Človek s normálnou imunitou sa dokáže vyliečiť do niekoľkých dní. Pacienti s pridruženými chorobami sa môžu liečiť aj niekoľko týždňov.

Dá sa chrípka odlíšiť od Covid-19 aj bez testu?

Odlíšiť chrípku od Covid-19 je náročné a bez testu takmer nemožné. Je to preto, že sa Covid-19 u ľudí prejavuje rôznymi spôsobmi.

Kým u niekoho má mierne príznaky podobné prechladnutiu, u iného pacienta môže spôsobiť vážne respiračné problémy až zlyhávanie orgánov.

Niektoré infikované osoby nemajú dokonca žiadne príznaky ochorenia.

Jediný väčší rozdiel medzi chrípkou a vírusom Covid-19 je inkubačná doba, teda čas, kedy sa u infikovanej osoby prejavia prvé príznaky ochorenia.

Inkubačná doba chrípky je 1 - 4 dni. Príznaky Covid-19 sa môžu prejaviť od 5 do 14 dní od nakazenia.

Keďže klinické príznaky chrípky a Covid-19 sú veľmi podobné, jediným spôsobom ako predbežne (mimo testu) identifikovať jedno alebo druhé ochorenie, je znalosť kontaktu s infikovaným človekom.

Čo to znamená v praxi? Ak som si vedomý kontaktu s nakazeným človekom, a neviem či je to bola chrípka alebo Covid-19, nasledujúce dni budem sledovať svoj zdravotný stav.

Rýchlosť nástupu príznakov môže byť prvým znakom jedného z ochorení.

Jediný overený a jednoznačný spôsob ako odlíšiť chrípku od Covid-19 je však aj naďalej test PCR metódou - odobratím vzoriek z nosohltanu.

Dôsledná prevencia je základ

Chrípka je nebezpečná najmä pre deti, tehotné ženy, staršie osoby a ľudí s oslabenou imunitou.

Covid-19 je potenciálne nebezpečný pre všetkých z nás, keďže sme si za krátku dobu jeho výskytu ešte nevybudovali prirodzenú imunitu. Najviac však ohrozuje geriatrických a polymorbídnych pacientov a ľudí s oslabenou imunitou.

Navyše zatiaľ nie je známa špecifická liečba ani vakcína.

Proti obom vírusom sa môžeme chrániť pravidelným umývaním rúk, prekrytím dýchacích ciest a dodržiavaním odstupu od viditeľne chorých ľudí.

Odporúča sa očkovanie proti chrípke , ktoré môže pomôcť odlíšiť chrípku od Covid-19. Ak sa totiž u pacienta zaočkovaného proti chrípke objavia príznaky, je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o Covid-19.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún