SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Blíži sa chrípková sezóna: Ako ju odlíšiť od Covid-19?

Sezóna chrípky je za dverami a epidemiologická situácia s Covid-19 sa nezlepšuje. Dá sa Covid-19 odlíšiť od chrípky aj bez testu?

Cez posledné teplé dni babieho leta sa opäť pomaly blížime k chladnejšej časti roka. Studené a sychravé počasie so sebou prinesie aj každoročnú chrípkovú sezónu, ktorá bude tento rok kvôli vírusu Covid-19 iná, než po minulé roky.

Dva vírusy s podobnými príznakmi

Na každoročnú sezónu chrípky sme si už viac-menej zvykli. Jej začiatok si môžeme všimnúť napríklad zmenou televíznych reklám, kedy prípravky proti komárom vystriedajú lieky proti chrípkovým stavom a tablety s vitamínmi.

Všetci približne vieme aké má chrípka príznaky , ako proti nej bojovať a v rámci prevencie jeme viac ovocia, zeleniny, teplejšie sa obliekame, v lepšom prípade sa dáme zaočkovať.

Ako však rozoznať chrípku ak má podobné príznaky ako Covid-19? A dá sa to vôbec ešte pred absolvovaním testu?

Chrípka nie je prechladnutie

Chrípka je akútne vírusové ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkovou infekciou. Ochorenie má rýchly nástup príznakov z plného zdravia. Typické úvodné prejavy chrípky sú vysoká teplota až do 40°C, bolesť kĺbov, svalov a silná bolesť hlavy, často medzi očami.

U chorých sa často vyskytuje suchý a dráždivý kašeľ, zimnica a triaška. Po 48 hodinách od vypuknutia prvých príznakov môže nastúpiť nádcha a bolesť hrdla.

To, ako dlho trvá chrípka je individuálne podľa zdravotného stavu pacienta. Väčšina ľudí sa vylieči do 4-5 dní, pričom malátnosť a únava môže trvať ďalších 14 dní.

Chrípku diagnostikuje lekár na základe klinických príznakov, prípadne krvného testu na protilátky.

Najlepšie zaberá domáca liečba chrípky v podobe kľudového režimu. Chorý užíva lieky proti bolesti, horúčke, aplikuje kvapky do nosa a sirup na kašeľ.

Vedeli ste? Chrípka a prechladnutie sú dve odlišné ochorenia. Prechladnutie nemá, na rozdiel od chrípky, taký rýchly nástup príznakov z plného zdravia triaškou a vysokou teplotou. Horúčka sa u prechladnutia nevyskytuje vôbec, rovnako tak bolesť svalov a kĺbov.

Prechladnutie sa začne prejavovať postupne nádchou, kýchaním, slziacimi očami a podráždeným hrdlom.

Keď úraduje Covid-19

Covid-19 je infekčné vírusové ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Šíri sa rovnako ako chrípka kvapôčkovou infekciou.

Tento vírus sa u rôznych ľudí môže prejavovať rôznymi spôsobmi a odlišnou intenzitou príznakov.

Medzi prvé a hlavné príznaky patrí horúčka nad 38°C, suchý kašeľ a únava. Vyskytnúť sa môže bolesť hlavy, svalov, hrdla, strata čuchu a chuti, hnačka alebo zápal spojiviek.

V závažných prípadoch postihujú pacientov vážne respiračné príznaky ako je dýchavičnosť, sťažené dýchanie, bolesť alebo tlak na hrudi.

Prvé príznaky ochorenia sa môžu vyskytnúť do 5 až 14 dní od infikovania. Ochorenie vírusom Covid-19 diagnostikuje lekár na základe vykonaného testu.

Dĺžka liečby je veľmi individuálna, rovnako ako druh a intenzita príznakov. Človek s normálnou imunitou sa dokáže vyliečiť do niekoľkých dní. Pacienti s pridruženými chorobami sa môžu liečiť aj niekoľko týždňov.

Dá sa chrípka odlíšiť od Covid-19 aj bez testu?

Odlíšiť chrípku od Covid-19 je náročné a bez testu takmer nemožné. Je to preto, že sa Covid-19 u ľudí prejavuje rôznymi spôsobmi.

Kým u niekoho má mierne príznaky podobné prechladnutiu, u iného pacienta môže spôsobiť vážne respiračné problémy až zlyhávanie orgánov.

Niektoré infikované osoby nemajú dokonca žiadne príznaky ochorenia.

Jediný väčší rozdiel medzi chrípkou a vírusom Covid-19 je inkubačná doba, teda čas, kedy sa u infikovanej osoby prejavia prvé príznaky ochorenia.

Inkubačná doba chrípky je 1 - 4 dni. Príznaky Covid-19 sa môžu prejaviť od 5 do 14 dní od nakazenia.

Keďže klinické príznaky chrípky a Covid-19 sú veľmi podobné, jediným spôsobom ako predbežne (mimo testu) identifikovať jedno alebo druhé ochorenie, je znalosť kontaktu s infikovaným človekom.

Čo to znamená v praxi? Ak som si vedomý kontaktu s nakazeným človekom, a neviem či je to bola chrípka alebo Covid-19, nasledujúce dni budem sledovať svoj zdravotný stav.

Rýchlosť nástupu príznakov môže byť prvým znakom jedného z ochorení.

Jediný overený a jednoznačný spôsob ako odlíšiť chrípku od Covid-19 je však aj naďalej test PCR metódou - odobratím vzoriek z nosohltanu.

Dôsledná prevencia je základ

Chrípka je nebezpečná najmä pre deti, tehotné ženy, staršie osoby a ľudí s oslabenou imunitou.

Covid-19 je potenciálne nebezpečný pre všetkých z nás, keďže sme si za krátku dobu jeho výskytu ešte nevybudovali prirodzenú imunitu. Najviac však ohrozuje geriatrických a polymorbídnych pacientov a ľudí s oslabenou imunitou.

Navyše zatiaľ nie je známa špecifická liečba ani vakcína.

Proti obom vírusom sa môžeme chrániť pravidelným umývaním rúk, prekrytím dýchacích ciest a dodržiavaním odstupu od viditeľne chorých ľudí.

Odporúča sa očkovanie proti chrípke , ktoré môže pomôcť odlíšiť chrípku od Covid-19. Ak sa totiž u pacienta zaočkovaného proti chrípke objavia príznaky, je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o Covid-19.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


9 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


11 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu