SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania

Vstup prvej e-commerce firmy na burzu zaujal aj Slovákov, hovorí Boris Kostík z WOOD & Company.

Spoločnosť Pilulka, jednotka na českom a slovenskom trhu v online predaji liekov s donáškou domov, za týždeň získala záujemcov pre celý balík 800-tisíc akcií, ktoré ponúkla verejne na burze. Dopyt investorov prekonal očakávania, hovorí Boris Kostík, riaditeľ pre investičné bankovníctvo spoločnosti WOOD & Company, ktorá akcie Pilulky ponúka záujemcom cez vlastnú platformu Portu.

Pilulka má za sebou raketový rast tržieb a aktuálne aj vstup na burzu. Do akej miery zaujala investorov?
Apetít majú značný, už k dnešnému dňu je kniha objednávok na kúpu akcií plná. Samozrejme, ide o indikatívny stav, pretože úpis ešte niekoľko dní trvá a dovtedy môžu investori pridávať objednávky. Doteraz prejavili záujem o akcie v objeme prevyšujúcom 500 miliónov českých korún a dopytovali viac ako jeden milión akcií, čo je o 200-tisíc kusov viac ako emitent indikoval. Akcie by sa tak mali upísať na maximálnej cene, ktorá je 424 českých korún za kus.

Napriek tomu, je ponuka na kúpu akcií Pilulky stále aktuálna?
Áno, akcie možno kupovať do 20. októbra. Vzhľadom na doterajší vývoj však treba povedať, že veľmi pravdepodobne budú realizované iba dopyty na maximálnej cene a dokonca môže prísť ku kráteniu objednávok z dôvodu veľkého dopytu. Ak by mal niekto záujem investovať, mal by zvážiť tento stav a zadať taký dopyt z pohľadu ceny a objemu, aby sa zvýšila šanca, že jeho dopyt bude uspokojený.

Akým spôsobom môžu do Pilulky investovať Slováci?
Máme vlastný investičný portál opPORTUnity z rodiny produktov Portu, ktorý umožňuje nakupovať akcie online – rýchlo a moderne z pohodlia domova, pričom proces prebieha bez nutnosti kontaktovať makléra. Za pokyn v rámci primárneho úpisu akcií Pilulky sa neúčtuje žiaden poplatok. Ako som spomenul, úpis akcií sa končí v utorok 20. októbra o 12.00 h, klientom pre zvýšený dopyt odporúčame dať posledný pokyn najneskôr v pondelok 19. októbra.

Čím oslovila Pilulka toľko záujemcov?
Myslím si, že je za tým kombinácia už dosiahnutého stavu, kam sa podarilo projekt dostať a perspektívy pretavenej do biznis plánu. Pilulka spája biznisy, ktoré sú na rastovej trajektórii - kombinuje atraktívne sektory farmácie, starostlivosti o zdravie a e-commerce, konkrétne prináša disrupciu tradičného modelu distribúcie liekov smerom k online predaju. Takisto je možné, že viacerých investorov presvedčila pomyselná hypotetická čerešnička v možnosti kúpenia liekov online – hoci je toto otázka rokov a potreby deregulácie trhu. Celému e-commerce pomohli aj pandemické časy, v ktorých si online nákup vyskúšali ľudia, ktorí ho predtým nerobili a zistili, že je to pohodlné aj výhodné.

Sú e-commerce spoločnosti ako Pilulka takpovediac víťazi korona krízy? Môžu z toho prípadne ťažiť dlhodobejšie?
Svojím spôsobom sú víťazmi, rast v tomto segmente vidíme aj u konkurencie. Darí sa spoločnostiam, ktoré vedia vyťažiť z toho, že časť offline sveta sa presunula do online, respektíve, že transformácia vzhľadom na pandémiu beží o čosi rýchlejšie a zároveň zahrnula nových zákazníkov. Z tohto trendu sa dá ťažiť dlhodobo, už len tým, že sa s vaším produktom zoznámia aj ľudia, ktorí dovtedy možno o ňom ani nevedeli. Toto vidíme vo viacerých sektoroch, ale pravda je, že na liekoch a výživových doplnkoch je to asi najmarkantnejšie.

Budú mať investori vzhľadom na prítomnosť na burze lepší prehľad o tom, ako sa Pilulke darí?
Určite áno, minimálne tým, že trhu Start, kam spoločnosť vstúpila, sa investorom dvakrát do roka prezentujú výsledky a výhľad na ďalšie obdobie. Povinnosťou je tiež výročná správa a investičný report od nezávislého analytika. Transparentnosť je logickou nutnosťou aj vzhľadom na ambíciu Pilulky dostať sa do dvoch – troch rokov na hlavný burzový trh. Ak by teraz spoločnosť nebola voči investorom aj v tomto pohľade férová a otvorená, trh jej to obrazne povedané „spočíta“ a šanca dostať sa na hlavný parket a do hľadáčika globálnejších hráčov by sa zmenšila.

Na čo chce Pilulka použiť nový kapitál?
Primárne na zrýchlenie rozvoja. Spoločnosť chce rozširovať svoje pôsobenie na rumunskom trhu a pripravuje sa na vstup do Maďarska. Zdroje sú určené aj na skvalitňovanie IT štruktúry a dovybavenie skladov s cieľom ešte rýchlejšie doručovať tovar zákazníkom. Zjednodušene povedané, všetko ide na rast biznisu, či už z pohľadu produktov alebo trhov.

Kam až chce spoločnosť vyrásť?
Pilulka má detailne opísaný prospekt a biznis plán, ktorý počíta s tým, že jej tržby budú rásť každoročne na úrovni zhruba 26 percent. Aj po vstupe na burzu zostávajú v štruktúre hlavní akcionári a pôvodný manažment, ktorý je zárukou stabilného smerovania spoločnosti a aktívneho rozvoja.

WOOD & Company má aktuálne v Pilulke nepriamo 31-percentný podiel. Prečo ste sa pred rokmi rozhodli do tejto spoločnosti investovať?
Investičné príležitosti z rôznych segmentov monitorujeme dlhodobo. Profitujeme z toho, že na trhu pôsobíme dlho, máme dobrý prehľad aj portfólio kontaktov. Na Pilulke nás zaujalo práve spojenie rastúcich segmentov e-commerce a farmácie do jedného biznisu. Zároveň zakladatelia firmy, bratia Kasovci, už mali za sebou úspešný príbeh s e-shopom Kasa.cz. Verili sme aj ich ďalšiemu projektu. Sme radi, že sa naše očakávania naplnili.

Vzhľadom na rast Pilulky ste nezvažovali, že by ste sami investovali ďalšie prostriedky?
V akcionárskej štruktúre sme od roku 2015 , spoločnosti sme poskytli zdroje vo viacerých kolách, zároveň sme sa podieľali na výkupe podielov od minoritných akcionárov. Samotná Pilulka mala teraz ambíciu ísť na kapitálový trh a uchádzať sa o prostriedky aj týmto spôsobom, čo sme radi podporili. Zároveň môže byť tento príbeh inšpirujúci pre viaceré obdobné spoločnosti.

WOOD & Company investuje aj do iných spoločností cez fond Eterus Capital. Ako to prebieha?
Aj v tomto prípade využívame to, že sa vyznáme v biznisovom prostredí, máme dostatok skúseností a možnosť konzultovať možné investície s ľuďmi z biznisu, ktorí sú v daných segmentoch doma a sú múdrejší ako my. Vždy sa snažíme navnímať biznis plán spoločnosti, zoznámiť sa s manažmentom a následne posudzujeme, či by sme spolu dokázali fungovať ako dlhodobí partneri v dobrých aj horších časoch. Vždy musíme mať spoločne vydiskutovanú a odsúhlasenú exit stratégiu.

Do ktorých spoločností Eterus vstúpil?
Do viacerých známych či menej známych domácich firiem ako Sygic, Hopin, Eyerim, GroupSolver, Ecocapsule či Virtual Reality Media. Vždy je súčasťou spolupráce vízia, kam sa má firma posunúť, čo chceme dosiahnuť. Naším vstupom je primárne poskytnutie know-how a kapitálu na rozvoj spoločnosti respektíve expanziu.

WOOD & Company je dlhodobo aktívna aj na zahraničných trhoch. Čomu sa tam venuje?
Sme medzinárodne pôsobiaca spoločnosť, máme viac ako 300 ľudí pôsobiacich v Prahe, Bratislave, Varšave, Miláne, Bukurešti a Londýne. V regióne strednej a východnej Európy máme prístup na viac ako 30 búrz s cennými papiermi, kde pôsobíme ako obchodník s cennými papiermi. Zároveň pôsobíme ako finančná a investičná skupina so silným M&A poradenstvom a transakciami na kapitálových trhoch. Takisto máme silný asset management a správu aktív vrátane nehnuteľností. Za posledných 20 rokov sme pre klientov na kapitálových trhoch zabezpečili financovanie v objeme 40 miliárd dolárov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 469
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 833
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 893
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 933
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 595
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 459
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


7 h

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 8 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu