SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár

Incheba chce priniesť kvalitný verejný priestor, viac života a umenie.

Incheba Expo Bratislava môže v nasledujúcich rokoch prejsť zásadnou premenou. Tá by do Bratislavy priniesla nielen špičkové multifunkčné centrum s unikátnou architektúrou, ale aj nový Dunajský park s množstvom zelene a marínu, ktorých výhody by obyvatelia a návštevníci Bratislavy pocítili 365 dní v roku. Jedným z cieľov projektu, ktorým Incheba zareagovala na plán vlády podporiť vznik nového kultúrneho a kongresového centra, je priniesť na pravú stranu Dunaja nový otvorený verejný priestor pre relax, šport a umenie.

Nová dominanta Bratislavy

Návrh, ktorý pokračuje v duchu diela významného slovenského architekta Vladimíra Dedečka, ukázal 17 300 m2 kongresových a reprezentačných priestorov, 15 000 m2 zelene a 3 500 parkovacích miest. Vďaka unikátnej architektúre sa Incheba môže stať ďalšou dominantou Bratislavy a poskytnúť z hradu a ostatných častí mesta nový, pútavý pohľad na Petržalku.

Okrem množstva zelene, nového Dunajského parku a promenády pri rieke – tentoraz s impozantnými výhľadmi na historické centrum – obyvatelia a návštevníci mesta nepochybne ocenia aj navrhovanú marínu. Vďaka nej by sa mali oba brehy Dunaja prepojiť plavidlom, ktoré zatraktívni prepravu medzi Starým Mestom a Petržalkou. V prípade medzinárodných kongresov by marína pre zmenu mala slúžiť na dopravu účastníkov z Viedne do Bratislavy a naspäť. Navyše, vďaka svojej atmosfére má potenciál stať sa novým obľúbeným miestom na trávenie voľných chvíľ, ktoré bude prístupné pre všetkých návštevníkov.

Celkový rozvoj lokality by malo zastrešiť svetové architektonické štúdio z New Yorku – Diller Scofidio + Renfro, s ktorým Incheba rokuje o vytvorení tzv. masterplanu. Jeho dizajnéri sú známi tým, že sa špecializujú nielen na výstavbu kongresových a koncertných sál, ale kladú veľký dôraz najmä na kvalitu verejného priestoru a jeho prepojenia s umením. Práve to by sa malo v novom centre dostať viac do popredia.„Plánujeme dať priestor všetkým druhom umenia, chceme sa stať obľúbeným centrom nielen pre hudobníkov, ale aj tanečníkov, výtvarníkov, sochárov či iných umeleckých tvorcov,“ hovorí A. Rozin ml., výkonný riaditeľ Incheby.

Potenciál na kongresovú turistiku má Incheba vo vienku už od svojho vzniku

Incheba už teraz spĺňa všetky požiadavky na organizáciu kongresov ako sú lokalita s výbornou dostupnosťou v širšom centre mesta, napojenie na všetky druhy dopravy vrátane pešej dostupnosti MHD, multifunkčnosť, efektivita a variabilita priestorov, občianska vybavenosť a v neposlednom rade schopnosť zaistiť bezpečnosť pri štátnických podujatiach na najvyššej úrovni. Potvrdzujú to i fakty – v Inchebe sa doteraz uskutočnilo takmer 260 koncertov a viac ako 110 kongresov s milión dvestotisíc návštevníkmi.

Za takmer 50 rokov svojej existencie Incheba investovala z vlastných zdrojov do rozvoja výstaviska viac ako 50 miliónov eur a vďaka modernizácii v duchu najnovších technologických a ekologických požiadaviek chce výrazne prispieť k rozvoju kongresovej turistiky na Slovensku. „Máme dlhoročné profesionálne skúsenosti s organizáciou kongresov a podujatí, know-how a dobré vzťahy so zahraničnými centrami. Kultúrne a kongresové centrum sme schopní manažovať tak, aby si nevyžiadalo žiadne dodatočné náklady na financovanie prevádzky, čím chceme prispieť k efektívnemu nakladaniu so štátnymi prostriedkami,“ dodáva Alexander Rozin, podľa ktorého je možné projekt zrealizovať do troch rokov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 5 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 5 h

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu