SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Vitajte v postapokalyptickom svete

Akú máte víziu, keď si predstavíte svet o 100-200 rokov?

Vidíte ľudí v spokojnom súžití s robotmi? Alebo nevidíte nič, len zničenú a spustošenú Zem zamorenú odpadkami. Kam ako ľudstvo smerujeme?


Ľudia v súčasnosti vyprodukujú približne 2 miliardy ton odpadu ročne, z toho 100 miliónov ton je len plast. Byť „eco“ v týchto časoch nie je len in, ale minimum, ktoré musíme žiť.


S témou ekológie sa popasovali študenti GamesLabu - Samuel Slížik (programátor), Patrik Mayer (grafik), Michal Hronec (game dizajn) a herný dizajnér z PowerPlay Studio, odborník z praxe, Michal Michel, ktorý sa študentom venoval systematicky päť hodín do týždňa v rámci vzdelávacieho programu OpenLab.


OpenLab je program formálneho vzdelávania pre stredné školy vytvorený odborníkmi z technologických firiem na princípoch open source a partnerského prístupu. Pod vedením odborníka z praxe LabMastra, študenti v rámci vyučovania pracujú v tímoch na reálnych projektoch, pričom získavajú mäkké a digitálne zručnosti v technológiách 21. storočia. V OpenLabe sa v tomto školskom roku vzdeláva 150 študentov na 2 stredných školách SPŠE Hálova 16 v Bratislave a SPŠ IT v Kysuckom Novom Meste. Študenti sa v 10 laboch učia vyvíjať aplikácie, hry a venujú sa internetu vecí s odborným vedením technologických garantov, firiem WEZEO, PowerPlay Studio a Siemens Healthineers.


Hra, ktorú študenti naprogramovali počas školského roku 2019/2020 s názvom RealTopia, nesie environmentálne posolstvo. Vytvárali ju v spolupráci s Ambrelou - platformou rozvojových organizácií v rámci ich medzinárodného projektu Bridge 47, ktorý sa venuje rozvoju globálneho vzdelávania v EÚ. Ide o unikátne prepojenie mimovládneho sektoru, vzdelávacej organizácie a odborníkov z vývojárskej praxe.

Fantasy hra s 2D grafikou ukazuje, kde by sme potenciálne mohli skončiť, ak nebudeme konať teraz. Je v nej zakomponovaných množstvo faktov o ekológii, globalizácii a svete okolo nás.

Načítavam video...


Malí roboti čistia ľuďmi zanedbanú Zem v roku 2123 od odpadu, ktorý je rozdelený do troch kategórii: drevo, plast a železo. Cieľom je vyčistiť planétu, následne z toho postaviť raketu cestujúcu v čase a vyslať ju do vesmíru, aby sa vrátila a varovala ľudstvo pred urgentnými ekologickými nástrahami, ktoré je potrebné už v roku 2020 riešiť. Tu hra (ne)končí. Splnili ste jej herný cieľ, ale ten širší, uvedomiť si a žiť zodpovedne voči životnému prostrediu, je ešte stále pred vami.


V jadre je to jednoduchá Open World stratégia s Resource Managementom a Pixel Art grafikou. Vyvíjali ju v multiplatformovom hernom engine - Unity s využitím jazyku C#. A je dostupná pre Android. Tech garantom je herné štúdio PowerPlay Studio (2. najväčšie herné štúdio na Slovensku a najväčšie nezávislé herné štúdio).

(zdroj: OpenLab)


Prostredie v hre pripomína animovaný svet z filmu WALL-E. Malí šikovní roboti, majúci podobu WALL-Eho zbierajú odpad vo svete, ktorý je zamorený smetím a bez ľudí (alebo takmer bez nich). Hra má hlboký odkaz, ľudia dneška môžu stále zmeniť budúcnosť ľudí zajtrajška. Ak sa však nič nezmení, môže to viesť k veľkým tragédiám.


Môžete si ju stiahnuť a zahrať tu.


“Táto spolupráca bola realizovaná s finančnou podporou Európskej únie ako súčasť projektu Galvanising Global Citizenship Education - Bridge to sustainable future.”
Autorka článku: Lenka Košáňová
Autorka je expertná dobrovoľníčka vzdelávacej organizácie OpenLab

Game Play ukážka (30 min).

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún