SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!

Odštartujte svoje zážitky v sude, teepee a sene: Výlety (nie) len pre dobrodruhov.

Už ste niekedy skúsili netradičné a príjemné spanie v sene, teepee alebo sude? Chce to guráž, romantické srdce a trochu divokú dušu nato, aby ste sa nechali opantať mocou prírody Košického kraja. Objavujte región, kde vás neodradí dav ľudí ani dlhý rad turistov, ale očarí kopa úžasných miest.

Nevšedný zážitok v sude

Vinohradnícka oblasť Tokaj láka nielen tekutým pokladom, ale aj unikátnym ubytovaním vo vínnom sude v prostredí vinohradov. Originálna noc v autentickom prostredí vinárstva poteší nielen milovníkov nápoja z hrozna, ale i ľudí, ktorí hľadajú unikátnosť. Nebojte sa, nemusíte byť od svitu do mrku vo viniciach a nemusíte sa stať ani vinárom. A predsa sa prebudíte vo výnimočnom prostredí. Čaká vás kúzelný spánok, ktorý prináša poznanie tokajských odrôd trochu z iného pohľadu – zo sudov. Ubytovanie v štýlových drevených chatkách v tvare suda je priamo vo vinohrade pod penziónom Tokaj Macik v Malej Tŕni. Tichý areál ponúka 6 súdkov, každý z nich poskytuje ubytovanie pre 2 osoby s možnosťou rozšírenia jedného lôžka. Relax v tichom prostredí vinárstva s chuťou jedinečného vína je balzamom pre dušu.

Vyhliadková veža, cyklotrasy a vinohrady

Dominantou tokajskej vinohradníckej oblasti je 12 metrov vysoká vyhliadková veža. Pripomína drevený sud a nachádza sa priamo vo viniciach - medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Spolu s altánkom a detským ihriskom je ideálnym oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi. Nočné osvetlenie pridáva na jedinečnosti spomínanej veže. Kto si chce vychutnať večerné čaro Tokaja pod hviezdami? Pri výstupe na vrchol sa predostrie nádherný výhľad na región a jeho vinohrady.

Spoznávať ho môžete aj na dvoch kolesách. Milovníci cyklistiky vedia, že Tokaj nie je len o víne, ale i bohatých cyklistických trasách. Vo Veľkej Tŕni v cyklopožičovni si dokonca viete požičať bicykel/kolobežku/detský príves. Najdlhšia (22,5 km) a najznámejšia z tokajských cyklotrás je Dolnozemplínska cyklomagistrála. Nenáročná trasa spájajúca Čerhov s Viničkami je zase ideálna nielen pre rodiny s deťmi. Zaujímavou je i cyklotrasa priamo na štátnej hranici v Slovenskom Novom Meste, pretože vytvára významnú líniu prepájajúcu Vinohradnícku oblasť Tokaj s Maďarskom.

Najnižšie položené miesto

Turistickou atrakciou je tu tiež plavba loďou po Bodrogu a najnižšie položené miesto na Slovensku (94,3 m) vedľa ranogotického jednoloďového kostola so samostatne stojacou zvonicou vedľa rieky v Kline nad Bodrogom. Ak vás viac láka história, navštívte neďaleké Mauzóleum Andrássyovcov, Múzeum Južného Zemplína, Slanecký hrad alebo Kaštieľ Franštiška Rákocziho.

Tokaj krásne dotvárajú malebné dedinky, staré vinné pivnice, pestovatelia, výrobcovia vín a miestni obyvatelia. Rozprávkové prechádzky vinohradom alebo okolitou prírodou, delikátne jedlo a príjemné tradičné ubytovanie očarí každého, kto navštívi toto magické miesto.

Dobrodružstvo na sene nie je pre každého

Iné dobrodružstvo zažijete Národnom parku Slovenský raj na vysušenej voňavej tráve. Noc v senníku pri Chate Horáreň v turistickom stredisku Košiarny briežok nám pripomenula staré dobré časy, keď ľudia nepotrebovali neobmedzený internet v mobile. Stačila im príroda. Pocit, keď sa zobúdzame s vôňou sviežej prírody, stačí na to, aby si naše vnútro uvedomilo vzácnosť obyčajných vecí. V chate možno prespať aj v klasickým spôsobom, ale oveľa zaujímavejšie je spanie na sene v zrekonštruovanej budove, ktorá kedysi slúžila na hospodárske účely. Netradičné ubytovanie nás prilákalo aj pre svoju polohu a vďaka nej sme mohli toho veľa zažiť a vidieť.

Vodopády v Zejmarskej rokline

Chata Horáreň bola pre nás dobrým východiskom na celodenné výlety autom za poznávaním kultúrno-historických pamiatok Spiša na jeho Gotickej ceste (Markušovce, Levoča, Spišský hrad). Milovníci horskej cykloturistiky si prídu tiež na svoje. V blízkosti chaty sa nachádza viacero pekných cyklotrás, ktoré vedú do Slovenského raja a jeho okolia. Chata Horáreň totiž leží vedľa modro značenej cykloturistickej trasy č. 2713, ktorá vedie zo Spišskej Novej Vsi. Touto trasou sa dostanete okamžite na sieť vyše 400 km cykloturistických značených trás. Na dvoch kolesách si viete vychutnať údolia, hrebene s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry, Levočské vrchy, Branisko, Kráľovu hoľu a Slovenský raj – kde jednou z ozdôb je Zejmarská roklina. Patrí k tým najmenším, ako väčšina roklín je jednosmerná. Pekné cestičky vedú po rebríkoch, stúpačkach, lávkach a pri neuveriteľných vodopádoch. Túto krásnu prírodnú rezerváciu vytvoril potok, ktorý vyteká z planiny Geravy a vybudoval niekoľkostupňové Nálepkove vodopády.

Fotogenický viadukt pod Kráľovou hoľou

Neďaleko obce Telgárt je na výslní pozoruhodná technická stavba - Chmarošský viadukt. Tehlový železničný most postavený v 30. rokoch minulého storočia tvorený deviatimi oblúkmi s dĺžkou 113,6m a výškou 18 metrov pretína Gregorovu dolinu. Dominanta okolia je pre svoj výnimočný pôvab obľúbená u turistov i fotografov. Hovorí sa, že je jedna z najkrajších a najfotogenickejších technických stavieb na Slovensku. Týči sa pod Kráľovou hoľou. Už ste asi počuli, že je považovaná za jeden z troch symbolických vrchov Slovákov, na ktorom by mal raz stáť snáď každý, preto možno patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Poskytuje jedinečný výhľad na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov, ale tiež na Horehronie. Vedeli ste, že tu pramenia najväčšie slovenské rieky Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron?

Divoký ranč s romantikou na koňoch

Neďaleko známej Dobšinskej ľadovej jaskyne sme natrafili na Ranč pod Ostrou skalou, ktorý nie je len pre drsných kovbojov, ale i pre celé rodiny. Ponúkol nám najkrajší pohľad na svet, pretože sa vraví, že ten naj je z konského chrbta. Je tu totiž výnimočný chov koní na agroturistiku a športovú činnosť. Na ranči sa s láskou venujú zachovaniu druhov Hucul a Norik. Na výlete s týmito tátošmi sme splynuli s prírodou v čarovnom prostredí Slovenského raja. Cítili sme sa tu ako v americkom mestečku z čias Divokého západu. Dozvedeli sme sa, že koníky tu majú aj pre najmenších jazdcov a k dispozícii je tiež jazda na koči v lete a na saniach v zime.

Veľkým lákadlom ranča je (okrem klasických izieb) zážitkové ubytovanie v indiánskych teepee stanoch. Majitelia nám prezradili, že v budúcnosti plánujú na tomto mieste vrytým priamo do prírody ďalšie podobné ubytovanie vo vytvorených dedinkách. Vonku sme nemohli prehliadnuť ani veľkú vyhliadkovú hojdačku, ktorá nás vrátila do detských čias a na originálnej atrakcii pri ranči sme sa dívali na prírodu naozaj neobvyklým spôsobom – z vtáčej perspektívy. Napriek tomu, že by sme sa kolísali najradšej dlhé hodiny, rozhodli sme sa objavovať Košický (k)raj a to práve rovnakým spôsobom ako z hojdačky – z výšin jednej z najkrajších oblastí Slovenska.

Náučný chodník aj pre vozíčkarov

Mali sme chuť posedieť si na slnkom vyhriatych skalách a turistiku bez ľudí. Vybrali sme sa preto na neďaleký Tomášovský výhľad, je to skalný výstupok terasovitého tvaru na južnom svahu Ludmanky. Na vrchole sa nám naskytli dych vyrážajúce panoramatické zábery doliny Bieleho potoka a Vysokých Tatier. Horolezci, ktorých sme tu stretli, nás inšpirovali k výkonom v lanovom parku Tarzánia v blízkosti Ranča pod Ostrou skalou.

A keď už bolo výšok dosť, zišli sme do Stratenského kaňona medzi obľúbenou Dobšinskou ľadovou jaskyňou a obcou Stratená. Tento krátky romantický úsek je ideálnou turistickou atrakciou aj pre pohybovo hendikepovaných. Kaňonom totiž vedie spevnená cesta, ktorú pred výstavbou tunela využívali autá. Dnes je trasa priechodná len ako turistický chodník a cyklotrasa, pozdĺž ktorej je zriadený rovnomenný náučný chodník. Jeho panely sú venované histórii, jaskyniam, faune, flóre a geológii okolia. Mimochodom, vedeli ste, že ide o prvý náučný chodník na Slovensku vybudovaný aj pre vozíčkarov? Je tvorený 8 mostami popod vysoké bralá. Kolmé svahy kaňonu sú plné zaujímavých skalných dutín, otvorov a jaskýň.

Havrania skala bez havranov

Do srdca sa nám vryla malebná obec v Hnileckej doline pri brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá je známym rekreačným strediskom v letnej aj zimnej sezóne. Dedinky. Neopísateľný kus prírody, kde zastal čas, ľudia sú si bližší a navôkol počuť zvláštne ticho, ktoré prerušuje prechádzajúci vláčik. Ten dotvára obraz krajinky maľovanej prírodou. Z Dediniek sme si to namierili k jednému z najvyšších a výhľadom najvýznamnejších vrchov Slovenského raja - Havrania skala.

Na výlete nás očarili majestátne bralá, hlboké rokliny, žblnkotajúce potôčiky a stromy dotýkajúce sa neba. V jesennom počasí nás hrial pohľad na krasové planiny, hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s čarovnými vodopádmi. A v zime sa do Slovenského raja vrátime na lyžovačku, pretože tu nestrácame čas v radoch na vlek, ale namiesto tlačenice davom sa tešíme na zimnú rozprávku, nedotknuté bežkárske stopy a severskú chôdzu.

www.krajsveta.sk

Aktivita je zrealizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 6 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 6 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu