SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Prečo sú dnes ryby také dôležité?

Vitamín D je pre ľudský organizmus prospešný na viacerých frontoch.

(Zdroj: Unsplash)

Na Slovensku si na konzumáciu rýb veľmi nepotrpíme, ale práve v tomto jesennom a zimnom období by mali byť stabilnou súčasťou nášho jedálnička.

Priemerný Nór zje ročne až 52 kilogramov rýb, priemerný Európan 22 kilo a priemerný Slovák len 8 kíl rýb za rok. Ďaleko zaostávame nielen za severanmi, ale aj za Európskym priemerom. Oberáme sa tým o viacero zdravotných benefitov, ktoré nám pravidelná konzumácia rýb môže priniesť.

Nie je žiadnym prekvapením, že ryby sú v severských krajinách populárnym jedlom. Krajiny ako Island či Nórsko majú rozvinutý rybársky priemysel, ale to ani zďaleka nie je jediný dôvod, prečo tak obľubujú konzumáciu rýb. Ryby sú totiž bohaté na vitamín D, ktorý je pre severanov priam životne dôležitý.

Vitamín D je pre ľudský organizmus prospešný na viacerých frontoch. Podporuje efektívne fungovanie imunitného systému, pomáha udržiavať zdravé kosti a zuby a podporuje správne fungovanie svalov. Počas letných mesiacov ho dokážeme získavať zo slnka, no na jeseň a cez zimu nie je naša pokožka vystavovaná dostatočnému množstvu slnečného svitu. V severských krajinách je tento problém ešte akútnejší. O to viac si preto dávajú záležať na dopĺňaní vitamínu D z rybieho mäsa.

Mali by sme si z nich vziať príklad. Okrem vitamínu D sú ryby aj výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tie podporujú normálnu a zdravú funkciu srdca a ciev. Navyše sú dobré pre zdravie mozgu, podporujú pamäť, pomáhajú zmierňovať príznaky depresií a chránia zrak. "Sú nevyhnutné pre mentálne funkcie a priaznivo podporujú aj psychickú kondíciu, zlepšujú pamäť, sústredenosť a potláčajú aj poruchy spánku. Tým zabraňujú alebo znižujú riziko vzniku depresií a pocitov úzkosti," vysvetľuje ich prínosy výživová špecialistka Janka Trebulová.

Nie každý druh rýb je ale bohatý na vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Sladkovodné ryby z našich končín v tomto ohľade zaostávajú za tučnými morskými rybami. Najväčšiu dávku týchto živín nájdete v lososovi, makrele alebo tuniakovi.

Samozrejme, nie každému sú ryby po chuti. V tom prípade vyskúšajte výživový doplnok OmegaMarine Forte+ od NaturaMed Pharmaceuticals na mesiac zdarma len za cenu poštovného a bez akýchkoľvek záväzkov. Obsahuje kvalitný olej z nórskych lososov, ktorý sa pýši označením najčerstvejší rybí olej na svete. Na zaistenie dennej dávky omega-3 mastných kyselín a vitamínu D stačia už 2 kapsuly.

Viac informácií OmegaMarine Forte+ a zdravotných benefitoch omega-3 mastných kyselín získate na stránke www.omegamarineforte.sk alebo na telefónnom čísle 0800 444 204.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 5 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 5 h

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu