SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA

Národohospodárska fakulta EU v Bratislave otvára nové výskumné pracovisko, ktoré je v slovenských podmienkach výnimočné.

Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na NHF EU v BratislaveNové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na NHF EU v Bratislave (Zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Experimentálne laboratórium umožňuje aj v oblasti ekonómie ako spoločenskej vedy, v kontrolovaných podmienkach testovať teórie, politiky, ale aj objavovať nové zákonitosti správania sa ekonomických subjektov. Výskumné pracovisko s dvadsiatimi kójami vybavených počítačmi dostalo ambiciózny názov BEE4Rlab (Bratislava Behavioral & Experimental Economics Research Laboratory).

Dekanka Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave Erika Pastoráková, vo svojom príhovore počas slávnostného otvorenia laboratória zdôraznila, že „behaviorálny a experimentálny ekonomický výskum nemá zatiaľ na Slovensku dlhú históriu a som veľmi rada, že pracovníci fakulty združení okolo BEE4Rlabu robia výskum na európskej a svetovej úrovni s medziodborovým presahom. Laboratórium sme začali budovať už koncom roku 2019, jeho dokončenie však ovplyvnila aktuálna pandemická situácia. Vďaka veľkému úsiliu a entuziazmu výskumníkov zanietených pre oblasť experimentálnej a behaviorálnej ekonómie, sa nakoniec projekt podarilo úspešne dokončiť.“

Prorektorka pre manažovanie akademických projektov na EU v Bratislave Jana Péliová zdôraznila, že „aj v našich obmedzených finančných podmienkach sa dá s podporou vedenia fakulty vybudovať pracovisko, ktoré spĺňa všetky medzinárodné štandardy a požiadavky na infraštruktúru pre kvalitný základný aj aplikovaný výskum. Momentálne sme v štádiu náboru účastníkov z radov študentov vysokých škôl, ale aj širokej verejnosti, ktorí budú následne na ekonomické experimenty pozývaní. V rámci medzinárodnej, ako aj medziinštitucionálnej spolupráce budú môcť v blízkej budúcnosti využívať laboratórium na výskum vedci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.“

Laboratórium nie sú len počítače a siete, sú to predovšetkým ľudia. Matej Lorko, ktorý získal doktorát na Macquarie University v Sydney a aktuálne pôsobí na NHF EU v Bratislave dodáva: „Ak sú v slovenskej inštitúcii vytvorené vhodné podmienky pre výskum a nájdu sa prostriedky na financovanie, vytvára to dostatočný impulz na návrat na Slovensko.“

Okrem ekonomických experimentov sa v laboratóriu bude pestovať vedecká kultúra aj prostredníctvom organizovania výskumných seminárov, na ktorých budú diskutované výsledky výskumu. Otvorenie laboratória sa preto stalo aj príležitosťou pre prvý vedecký seminár - v pondelok 12.10.2020 predstavil Tomáš Jagelka, z University of Bonn, Institute for Applied Microeconomics svoju novú prácu pod názvom Separating True Preferences from Noise and Endogenous Effort.

Laboratóriu a jeho pracovníkom prajeme veľa úspešných experimentov a veľa zaujímavých výskumných úloh. Tešíme sa tiež na všetky výskumné semináre s mienkotvornými kolegami z oblasti experimentálnej ekonómie zo Slovenska, ale aj zo zahraničia a na všetky tvorivé stretnutia, ktoré prispejú k novým vedeckým poznatkom!

Viac informácií o laboratóriu ako aj možnosť prihlásiť sa na experiment je možné na stránke https://bee4rlab.euba.sk/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020

Celkový trh s uvedenými vozidlami tak poklesol o takmer 25% oproti roku 2019.

Tlačové správy

Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách

Digitalizácia má byť o moderných riešeniach, ktoré slúžia ľuďom. Ich zavádzanie do každodenného života je prioritou aj pre DATALAN

Tlačové správy

Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru

Trend podčiarkujú čísla návštevnosti webstránky poisťovne a stavebnej sporiteľne Wüstenrot