SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA

Národohospodárska fakulta EU v Bratislave otvára nové výskumné pracovisko, ktoré je v slovenských podmienkach výnimočné.

Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na NHF EU v BratislaveNové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na NHF EU v Bratislave (Zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Experimentálne laboratórium umožňuje aj v oblasti ekonómie ako spoločenskej vedy, v kontrolovaných podmienkach testovať teórie, politiky, ale aj objavovať nové zákonitosti správania sa ekonomických subjektov. Výskumné pracovisko s dvadsiatimi kójami vybavených počítačmi dostalo ambiciózny názov BEE4Rlab (Bratislava Behavioral & Experimental Economics Research Laboratory).

Dekanka Národohospodárskej fakulty EU v Bratislave Erika Pastoráková, vo svojom príhovore počas slávnostného otvorenia laboratória zdôraznila, že „behaviorálny a experimentálny ekonomický výskum nemá zatiaľ na Slovensku dlhú históriu a som veľmi rada, že pracovníci fakulty združení okolo BEE4Rlabu robia výskum na európskej a svetovej úrovni s medziodborovým presahom. Laboratórium sme začali budovať už koncom roku 2019, jeho dokončenie však ovplyvnila aktuálna pandemická situácia. Vďaka veľkému úsiliu a entuziazmu výskumníkov zanietených pre oblasť experimentálnej a behaviorálnej ekonómie, sa nakoniec projekt podarilo úspešne dokončiť.“

Prorektorka pre manažovanie akademických projektov na EU v Bratislave Jana Péliová zdôraznila, že „aj v našich obmedzených finančných podmienkach sa dá s podporou vedenia fakulty vybudovať pracovisko, ktoré spĺňa všetky medzinárodné štandardy a požiadavky na infraštruktúru pre kvalitný základný aj aplikovaný výskum. Momentálne sme v štádiu náboru účastníkov z radov študentov vysokých škôl, ale aj širokej verejnosti, ktorí budú následne na ekonomické experimenty pozývaní. V rámci medzinárodnej, ako aj medziinštitucionálnej spolupráce budú môcť v blízkej budúcnosti využívať laboratórium na výskum vedci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.“

Laboratórium nie sú len počítače a siete, sú to predovšetkým ľudia. Matej Lorko, ktorý získal doktorát na Macquarie University v Sydney a aktuálne pôsobí na NHF EU v Bratislave dodáva: „Ak sú v slovenskej inštitúcii vytvorené vhodné podmienky pre výskum a nájdu sa prostriedky na financovanie, vytvára to dostatočný impulz na návrat na Slovensko.“

Okrem ekonomických experimentov sa v laboratóriu bude pestovať vedecká kultúra aj prostredníctvom organizovania výskumných seminárov, na ktorých budú diskutované výsledky výskumu. Otvorenie laboratória sa preto stalo aj príležitosťou pre prvý vedecký seminár - v pondelok 12.10.2020 predstavil Tomáš Jagelka, z University of Bonn, Institute for Applied Microeconomics svoju novú prácu pod názvom Separating True Preferences from Noise and Endogenous Effort.

Laboratóriu a jeho pracovníkom prajeme veľa úspešných experimentov a veľa zaujímavých výskumných úloh. Tešíme sa tiež na všetky výskumné semináre s mienkotvornými kolegami z oblasti experimentálnej ekonómie zo Slovenska, ale aj zo zahraničia a na všetky tvorivé stretnutia, ktoré prispejú k novým vedeckým poznatkom!

Viac informácií o laboratóriu ako aj možnosť prihlásiť sa na experiment je možné na stránke https://bee4rlab.euba.sk/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Malým zázrakom by sa na Slovensku dala nazvať už samotná novopostavená škola v Banskej Štiavnici. Táto má však oveľa viac divov.


46m

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


2 h

Záchrana planéty sa začína v domácnostiach.


11 h