SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť

V horizonte niekoľkých rokov by sa produkcia vozidiel na alternatívny pohon mala zvýšiť o 30 až 40 percent, tvrdia prognózy.

Avšak, súčasná kríza, ktorá hýbe globálnymi trhmi, naznačuje spomalenie aj v tejto oblasti. „Hoci bude počet elektromobilov na cestách narastať pomalšie ako sme čakali, postupne začne naberať na sile,“ myslí si Michal Duška, obchodný riaditeľ Arval Slovakia, popredného poskytovateľa operatívneho lízingu. Súčasná kríza by podľa neho mohla byť príležitosťou, ako efektívnejšie nastaviť podmienky rozvoja elektromobility aj na Slovensku.

Využime krízové obdobie ako Nemci, tvrdí líder trhu Arval Slovakia

Oblasť elektromobility patrí v posledných rokoch k jednej z najdiskutovanejších tém v automobilovom priemysle. Európska únia, ale aj jednotlivé členské štáty vyhlasujú v rámci rozvoja tejto oblasti výzvy a grantové programy, ktoré majú pomôcť rozvíjať trh so zelenými vozidlami aj autami na alternatívny pohon.

Rozvoj vozidiel na alternatívny pohon sa však v dôsledku aktuálnej krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu spomalil. „Dotácie a programy v tejto oblasti sú u nás aktuálne pozastavené a finančné prostriedky presmerované na podporu ekonomiky v iných segmentoch. Veľmi pozitívne však vnímam snahy Nemecka, ktoré využilo krízu COVID - 19 na lepšiu penetráciu a podporu zelených vozidiel, elektromobilov a ďalších vozidiel na alternatívny pohon,“ vysvetľuje Michal Duška.

Nemci takto podľa neho využili krízové obdobie na to, aby firmám nastavili efektívnejšie podmienky pre získanie dotácii na elektromobily a podporili tak projekty, ktoré majú zmysel z dlhodobejšieho hľadiska.

O elektromobily sa zvyšuje záujem

Požiadavky klientov Arvalu na elektromobily sa z roka na rok zvyšujú, no čísla na cestách sa v ich prospech v porovnaní s vozidlami s komerčným pohonom budú meniť len pomaly. „Elektromobily máme už aj vo vlastnom fleete a evidujeme aj zvyšujúci sa záujem klientov. Treba však povedať, že aj keď elektromobily už aj teraz prinášajú mnoho výhod z pohľadu servisu či životného prostredia, stále sú v nejakej fáze životného cyklu, relatívne drahé, nemajú taký dojazd, aký by si klienti predstavovali a stále tu chýba dostatočne vyvinutá sieť nabíjacích staníc,“ menuje obchodný riaditeľ.

Ceny určuje malý trh, vysvetľuje Arval Slovakia

Trh s týmito vozidlami je zatiaľ relatívne malý, čo sa premieta do cenotvorby pri operatívnom lízingu, rovnako ako aj zostatková hodnota vozidla. Tá je vysoká vtedy, ak klient siahne po nižších mesačných splátkach.

„Snažíme sa tú hodnotu odhadnúť tak, aby bol elektromobil pre zákazníka atraktívny, i keď splátky vychádzajú vyššie ako pri konvenčných pohonoch,“ tvrdí Michal Duška. Tento rozdiel by mohla zmazať regulácia a to buď podporou výrobcu, financujúcej strany, alebo podporou štátu, ktorý chce racionálne investovať do nových technológií, do čistejšieho pohonu a do nahradenia starých vozidiel novými a ekonomickejšími. „V momente ako sa zvýši predaj týchto vozidiel, výroba bude efektívnejšia a ekonomickejšia, lacnejšia a bude možné lepšie nahradiť konvenčné formy pohonu,“ uzatvára Duška.

Viac informácií nájdete na www.arval.sk

O spoločnosti Arval Slovakia:

Spoločnosť Arval Slovakia, člen finančnej skupiny BNP Paribas, bola založená v roku 2004. Špecializuje sa na operatívny lízing automobilov s plným servisom pre malé, stredné podniky a veľké spoločnosti a patrí medzi lídrov na trhu. Svojim zákazníkom poskytuje fleetové riešenia na mieru, odborné poradenstvo, 24-hodiný zákaznícky servis a plnú starostlivosť o vozový park klienta. Klienti majú k dispozícii online služby My Arval, ktoré prehľadne združujú informácie o vozovom parku spoločnosti. Spoločnosť je držiteľom ocenenia Slovak Superbrands za rok 2018 a 2019.

O spoločnosti Arval:

Spoločnosť Arval vznikla v roku 1989 ako člen globálnej finančnej skupiny BNP Paribas. Špecializuje sa na poskytovanie lízingu automobilov pre malé a stredné podniky a veľké spoločnosti. Svojim klientom poskytuje fleetové riešenia na mieru, ktoré optimalizujú pracovné zaťaženie ich zamestnancov a umožňujú outsourcing všetkých rizík spojených s prevádzkou vozového parku. Arval poskytuje odborné poradenstvo a plnú starostlivosť o vozové parky svojich klientov s viac ako 1 257 662 vozidlami v správe v 29 krajinách sveta, v ktorých zamestnáva viac ako 7 025 pracovníkov.

Arval je zakladajúcim členom skupiny Element-Arval Global Alliance, ktorá je celosvetovým lídrom v oblasti operatívneho lízingu a spravuje viac ako 3 milióny vozidiel v 50 krajinách sveta. V rámci skupiny BNP Paribas sa spoločnosť Arval radí medzi hlavné podnikateľské aktivity retailového bankovníctva.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún