SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Škola môže vyzerať aj inak!

Deň otvorených dverí malackého Gymnázia sv. Františka Assiského sa uskutoční - online na webe školy a sociálnych sieťach.

19. novembra 2020 by v rámci Dňa otvorených dverí tradične privítalo malacké Gymnázium sv. Františka Assiského množstvo nových záujemcov o štúdium. Pandémia koronavírusu však zasiahla až do takýchto detailov a Deň otvorených dverí sa uskutoční – ale online na našom webe a sociálnych sieťach.

Vo virtuálnom prostredí budú sprievodcami priestorom a životom školy študenti tak, ako je to pri DOD na tomto gymnáziu už roky zvykom. V rozhovore s riaditeľom gymnázia Mgr. Danielom Masarovičom sa zoznámime so školou, ktorá si v povrchnom, zložitom a neistom svete materiálnych hodnôt vytýčila vlastnú úspešnú cestu.

Čím je systém výučby na vašej škole tak jedinečný?

Model štúdia na našej škole je založený na tom, že učiteľ študentovi odovzdáva správne impulzy a dôvody, prečo sa vzdelávať oplatí a študent sa aktívnym a tvorivým prístupom spolupodieľa na svojom vlastnom osobnostnom a vzdelávacom vývoji. Tomu zodpovedajú individualizované postupy vo výučbe. Naším cieľom je mladý človek, ktorý sa naučil učiť sa, adaptovať sa na zmenu a má kvalitné komunikačné, prezentačné a socializačné zručnosti. Snažíme sa o to, aby po ukončení štúdia poznal vlastný osobnostný potenciál a rozpoznával zmysel svojej životnej cesty. Je pre nás rovnako dôležitá špecifická odbornosť, ako aj pevný charakter mladého človeka. Len tak je totiž zaručené vyzrievanie v osobnosť, ktorá je schopná robiť správne a kompetentné rozhodnutia.

Ste cirkevné gymnázium s kresťanským zameraním. Zohráva to úlohu pri prijímaní študentov?

Je to častý predsudok, ktorý nás sprevádza pravdepodobne predovšetkým v súvislosti s názvom našej školy. V skutočnosti prijímame žiakov bez rozdielu vierovyznania, pretože každý človek má rovnakú dôstojnosť a hodnotu. To je hlavný znak nášho zamerania. Ľudskosť s nezištným záujmom o dobro človeka. Dnešná doba je poznačená relativizovaním pravdy, hodnôt a princípov. O to dôležitejšie je naše zameranie aj na schopnosť rozlišovania, hľadania pravdy a správnej názorovej orientácie. Spleť dezinformácií a poloprávd zasahuje do našich životov a my cítime povinnosť učiť našich študentov netvoriť si názory na základe nejakej vyhranenej sociálnej skupiny, ale v dialógu na základe faktov, vecných argumentácií, prirodzenosti a zdravého rozumu. Podnecujeme študentov prevziať svoj podiel zodpovednosti za seba i za budúcnosť tejto krajiny.

Pracujete v škole inovatívnymi či dokonca vlastnými cestami výučby?

Inovatívnosť niekedy spočíva práve v návrate k tradičným, zdravým hodnotám a mechanizmom.

Jedinečný systém môže fungovať len v jedinečnej atmosfére. Prostredie vytvárajú spoločne študenti, pedagógovia, rodičia, ako rád vravím - celé školské spoločenstvo. Dôležité však je aj inšpiratívne materiálne prostredie. Starostlivosť o štúdium študenta zabezpečuje kvalitný podporný tím, zložený nielen z vynikajúcich pedagógov, ale aj odborných konzultantov, ako je kariérny a výchovný poradca či školská psychologička. Tí spoločne aj individuálne sprevádzajú mladého človeka. Pomáhajú mu poznávať a rozvíjať jeho schopnosti, talent a dispozície tým, že mu umožňujú byť aktívnym účastníkom tejto jeho cesty. Považujeme to za najprirodzenejší spôsob, akým sa človek môže pripraviť na budúcnosť a čeliť neustálym zmenám.

Inšpiratívnosť medziľudského priestoru je očividne silná. Ako ju dopĺňa priestor samotnej školy?

Škola dlhodobo pracuje na zatraktívnení a estetizácii nielen vnútorných priestorov. Tie sú napokon sami osebe príťažlivé, pretože sa v nich prelína a dopĺňa duch starých priestorov bývalého františkánskeho kláštora s modernosťou nového, mladého. V minulom školskom roku sme dobudovali niekoľko exkluzívnych vonkajších zón, ktoré ponúkajú ojedinelý spoločenský priestor s miestami pre debaty a relax - Kláštornú záhradu, Piknikový park či Motýliu záhradu. Z interiérových noviniek budú mať študenti k dispozícii novú muzikálovú učebňu a pohybové centrum s priestormi posilňovne a gymnastickej telocvične. Rovnako zabehnutú už máme workout zónu, ktorá sa teší veľkej obľube.

Čo v sebe zahŕňa váš vzdelávací program?

Sme moderná škola so špičkovým zariadením odborných učební, organizujeme poznávacie jazykové pobyty, kurzy atď., ako každá moderná škola. Máme štipendijný fond pre podporu talentov. Máme aj mimoriadne výsledky nielen v úspešnosti našich absolventov na vysokých školách, ale už počas štúdia u nás. Pravidelne zaznamenávame úspechy našich študentov v rámci Stredoškolskej odbornej činnosti i na najvyššej, celoštátnej úrovni. Tá úspešnosť, prirodzene, nie je samozrejmá. Je predovšetkým výsledkom poctivej prípravy študenta napríklad cez tzv. ročníkové projekty, kedy študent pod patronátom skúseného konzultanta vypracováva akúsi malú diplomovú prácu. Pre nás je však škola predovšetkým o zdravých a priateľských vzťahoch, otváraní sa novým svetom, schopnosti rozlišovať a kriticky posudzovať informácie, vidieť, kráčať a predovšetkým byť a spoznať samého seba.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 2 h

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 16 h

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


16 h
SkryťZatvoriť reklamu