Cesta okolo sveta by nám dnes už netrvala 80 dní, ako o tom písal vizionár Jules Verne, ale zopár hodín. Všetko má však svoje úskalia a jedným z úskalí globalizácie je aj pre možnosti dopravy rýchle šírenie infekčných agensov. A významnú úlohu pri šírení infekcií zohrávajú naše ruky. Účinná hygiena rúk je preto v boji proti infekciám kľúčová. A tak nielen v zdravotníctve, ale aj v bežnom živote má svoje miesto používanie dezinfekcie.
Ruky v centre pozornosti
Najmä v súčasnosti sa dezinfikovanie rúk stalo priam mantrou medzi bežnou populáciou i zdravotníkmi. Podľa odhadov odborníkov by sa až tretine nozokomiálnych infekcií dalo predísť dezinfekciou rúk. V každodennej práci v zdravotníctve je tak jedným z najúčinnejších opatrení na ochranu pacientov. Aj my ostatní sa čoraz viac presviedčame, že hygienicky čisté ruky sú aj v bežnom živote dôležitou súčasťou prevencie infekcií.

Účinná a šetrná
Denne sme v kontakte nielen s množstvom mikroorganizmov. Ruky vystavujeme aj pôsobeniu iných faktorov, ktoré nepriaznivo vplývajú na pokožku rúk. Príkladom je používanie pracích a čistiacich prostriedkov v domácnostiach i niektorých povolaniach, vystavovanie rúk slnečnému žiareniu či extrémnym teplotám. Ich pokožke preto treba venovať zvýšenú pozornosť aj pri výbere dezinfekcie. Vtieranie alkoholových prípravkov do rúk sa zaužívalo v celom svete ako najúčinnejšia a k pokožke najšetrnejšia metóda dezinfekcie rúk. Alkohol však nestačí...
Benefity pre kožu
Optimálny je prípravok, ktorý má komplexné, rokmi a vedou preverené pôsobenie. Benefitom sú obsiahnuté substancie, ktoré pokožku ošetrujú a chránia pred vysušovaním. Napríklad glycerín, ktorý sa používa aj v kozmetickom priemysle, vďaka schopnosti viazať vodu. Pomáha pokožku rúk udržiavať hydratovanú, zvyšuje jej pružnosť a hebkosť. Ďalšou látkou, ktorá je priateľská k našim rukám, je 1-tetradecanol. Má upokojujúce účinky a pomáha udržiavať pokožku pružnú. Kým alkohol, ktorý zabezpečí dezinfekciu, vyprchá, ostatné látky na pokožke ostanú a priaznivo na ňu pôsobia.
Viete, že...
V 60. rokoch si lekári po každom kontakte s pacientom umývali ruky v umývadle naplnenom formaldehydom. Jeden z nich však zistil, že použitý roztok obsahuje veľký počet baktérií, a rozhodol sa hľadať lepšie riešenie. Bol to prof. Peter Kalmár a práve vďaka nemu uzrela pred 55 rokmi svetlo sveta dezinfekcia Sterillium 4., ktorá znamenala míľnik v každodennom pracovnom živote sestier a lekárov. Začal sa účinnejší, bezpečnejší a rýchlejší boj s baktériami. Vďaka svojmu spoľahlivému antimikrobiálnemu účinku a osobitným látkam, ktoré ošetrujú namáhanú pokožku rúk, si ho obľúbili milióny užívateľov po celom svete.
