SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Školám pomáha aj Nadácia Orange, prerozdelí 100 000 eur

Projekty je potrebné prihlásiť v elektronickej podobe do 17. novembra 2020.

Druhá vlna pandémie koronavírusu opäť preverí všetkých, vrátane žiakov a učiteľov. Technologickí optimisti budú hovoriť, že sa opäť ukázala slabšia pripravenosť Slovenska na dištančné vzdelávanie v online prostredí. Vieme však, že „učenie na diaľku“ znamená zmeniť myslenie, byť kreatívny, hľadať nové metódy a využívať vo väčšej miere IT technológie. Sú to veľké výzvy najmä pre žiakov a pedagógov, a v tom im podáva ruku Nadácia Orange.

Učiteľom a žiakom prerozdelí 100-tisíc eur

Majú byť použité na podporu projektov v oblasti využívania digitálnych technológií a rozvoja digitálnych zručností najmä v rámci dištančného online vzdelávania. Na jeden projekt realizovaný na jednej škole je možné žiadať čiastku maximálne 1 500 eur. Ak však ide o projekt realizovaný na viac ako jednej škole, zameraný na spoluprácu pedagógov či odborných zamestnancov, je možné žiadať finančnú podporu vo výške až 3 000 eur.

„Záleží nám na tom, aby boli digitálne médiá využívané bezpečne a zodpovedne. Nevyhnutné vzdelávanie v tejto oblasti sa však netýka len žiakov a študentov, ale aj ich pedagógov. Tým, žiaľ, častokrát chýbajú potrebné technické podmienky a digitálne zručnosti na to, aby dištančné vzdelávanie bolo efektívne, interaktívne a atraktívne. Práve v čase pandémie, kedy sa na internete oveľa viac šíria rôzne dezinformácie a falošné či neoverené správy, sa zároveň ako kľúčová javí schopnosť kriticky myslieť, rozpoznávať problémové situácie, zhodnocovať množstvo prijímaných informácií a zodpovednosť postaviť sa k vlastnému konaniu. Aj preto je táto téma v centre nášho záujmu,“ vysvetľuje Andrea Ungvölgyi, manažérka a správkyňa Nadácie Orange & CSR špecialistka, Orange Slovensko, a.s.

Projekty je potrebné prihlásiť do 17. novembra 2020 v elektronickej podobe prostredníctvom online systému e-grant. Výsledky hodnotiaceho procesu Nadácia Orange vyhlási po 8. decembri 2020 na webovej stránke. Podporené projekty budú následne realizované do júna 2021.

Žiaci sa učili reagovať na nebezpečenstvá internetu

Na základnej škole v Trebaticiach sa žiaci druhého stupňa vďaka projektu Nebuď ďalší oboznámili s nástrahami internetu, mobilov, počítačov a online komunikácie.

Žiakov táto téma zaujíma, je to veľmi aktuálne, čoraz mladšie ročníky sa pohybujú na sociálnych sieťach a stretávajú sa s rôznymi situáciami, nadväzujú kontakty s cudzími ľuďmi,“ poznamenala riaditeľka školy Mgr. Sylvia Molnárová a dodáva „napríklad sme zistili aj to, že niekedy aj neškodné „doberanie sa“ medzi kamarátmi, alebo posmech môžu veľmi ublížiť. Verím, že si žiaci z týchto aktivít odniesli hlavne ostražitosť a ohľaduplnosť v komunikácii na internete“.

V rámci podporeného projektu rozdiskutovali konkrétne situácie, keď sa im niekto snaží niečo nahovoriť, získať si ich dôveru a naučili sa, ako reagovať a vedieť odmietnuť. Hraním rolí si vyskúšali aj rolu „obete“ aj „agresora“ a upriamili pozornosť na spôsoby, ako podobné situácie zvládať.

K pomoci sa pridáva aj Orange a ponúka učiteľom bezplatné volania a dáta

Vzhľadom na druhu vlnu mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou koronavírusu spúšťa Orange v spolupráci s Ministerstvom školstva SR mimoriadny benefit pre učiteľov. Aj takýmto spôsobom chce prispieť k zjednodušeniu práce učiteľov počas online dištančného vzdelávania. Učitelia, ktorí sú zákazníkmi Orangeu, si môžu bezplatne aktivovať benefity Neobmedzené hovory do všetkých sietí v SR a EU a Dátový benefit 100 GB alebo 10 GB v plnej rýchlosti. Po vyčerpaní predplatených dát má učiteľ možnosť opätovne si ich navýšiť. Pre učiteľov s predplatenou kartou Prima alebo FunFon je určený dátový benefit 10 GB dát s možnosťou automatického predĺženia. Benefity pre učiteľov sú predbežne platné do konca roka 2020.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún