Dôvodov, prečo by si mal mať druhý pilier, je viac. So sporením na dôchodok môžeš začať už dnes. Sporenie v druhom pilieri môže výrazne ovplyvniť tvoj dôchodok v budúcnosti. O druhom pilieri koluje viacero mýtov. Ako je to naozaj?
1. Štát sa o mňa postará
Väčšina Slovákov ešte stále verí tomu, že sa na dôchodku o nich postará štát, pretože sa to garantuje v ústave. Dôchodok od štátu pravdepodobne dostaneš, avšak nevieš, v akej výške. Už dnes to má mnoho dôchodcov tak, že im dôchodok ledva stačí na základné veci, a vyžiť zo sumy, ktorú dostávajú, je často umenie. Štátna podpora do budúcna bude klesať.
Na Slovensku stále platí zastaralý systém, ktorý bol vhodný možno v dobách dávno minulých, keď sa veľa pracujúcich staralo o málo dôchodcov. Populácia však starne, dožívame sa vyššieho veku a rodí sa málo detí. Budeme mať čoraz viac dôchodcov a menej pracujúcich.
Je logické, že takýto systém v budúcnosti nebude zvládať pokryť dostatočne dôchodky. Preto je potrebné nespoliehať sa len na štát, ale už od mladosti si na dôchodok šetriť. Napríklad aj vďaka druhému pilieru.
2. Druhý pilier je spoplatnený
V druhom pilieri si môžeš začať sporiť bez toho, aby si musel mesačne platiť niečo navyše. Druhý pilier je možné uzatvoriť, keď pracuješ. Tým pádom platíš odvody. Tie sa automaticky odvádzajú z príjmov (hrubej mzdy alebo dávky) a putujú do Sociálnej poisťovne. Časť z nich sa vie vrátiť na tvoj sporiaci účet v druhom pilieri.
Mesačne teda neplatíš nič navyše. Založenie je tiež úplne zadarmo a zvládneš to aj online cez službu druhypilier.sk.
3. Druhý pilier sa aj tak neoplatí
Tento mýtus často šíria práve starší ľudia, ktorí neveria súkromnému sporeniu. Logiku to však nemá. Mať niečo navyše sa oplatí vždy. Pokiaľ sa v budúcnosti bude meniť štátny dôchodok z prvého piliera, ty sa budeš môcť spoľahnúť aj na ďalší zdroj peňazí.
Druhý pilier je kapitalizačný a to znamená, že výška dôchodkovej dávky bude závisieť od zaplatených príspevkov do II. piliera a ich zhodnotenia. Peniaze v druhom pilieri sa dlhodobo investujú a zhodnocujú, takže sú v bezpečí pred infláciou.
Aktuálne do druhého piliera putuje 5 % z hrubej mzdy, toto číslo však rastie a už v roku 2024 sa dostane na hranicu 6 %. Či už sa ti to zdá veľa alebo málo, isté je, že pri sporení v druhom pilieri môžeš očakávať vyšší dôchodok ako by si mal/a len pri dôchodku z prvého piliera.
4. Prídem o dôchodok z prvého piliera
Je pravda, že aktiváciou druhého piliera ti dávka z prvého mierne poklesne (to by sa malo čoskoro zmeniť), avšak príjem z druhého piliera túto stratu prevýši. Spolu s klasickým dôchodkovým poistením (I. pilierom) si tak zabezpečíš lepší príjem v starobe.
Možno to bude znieť neuveriteľne, ale rozdiel v mesačnej rente môže byť aj viac ako 200 eur mesačne. Druhý pilier má byť v budúcnosti ešte viac podporovaný štátom. Štát aj práve teraz chystá nové opatrenia, ktoré ho majú ešte viac zvýhodniť.
5. Dôchodku sa nedožijem
Veľa mladých tvrdí, že sa dôchodku aj tak nedožijú, tak načo ho riešiť. Sklameme ťa. Podľa aktuálnej štatistiky sa dôchodkového veku dožíva 79 % mužov a až 91 % žien*. To je v priemere 4 z 5 osôb.
Dôchodku sa teda s najväčšou pravdepodobnosťou dožiješ aj ty. Nerob tú chybu, že sa naň nepripravíš. Ak máš do 35 rokov a platíš odvody, založiť si sporenie v druhom pilieri je to najmenej, čo pre svoj vyšší dôchodok môžeš urobiť.
Sporenie v druhom pilieri je bezplatné a vybavíš ho rýchlo z pohodlia domova na druhypilier.sk.
*Zdroj: KRRZ, údaje VDC (Infostat), Eurostat alebo pozri štúdiu na strane 19.