SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Slovaktual žije oknami. Už 30 rokov.

Na začiatku bola dobrá partia chlapov okolo Mariana Krča a roky skúseností s montážou okien v zahraničí.

Prišiel rok 1989 a túžba vrátiť sa domov a priniesť na Slovensko kvalitné okná bola iskrou pre vznik montážnej firmy. Dnes, po 30 rokoch, je z nesmelého podnikateľského sna najúspešnejšia a najväčšia oknárska spoločnosť na Slovensku so 650 kmeňovými zamestnancami a ročnými tržbami 80 mil. EUR. Okrem toho, ďalšie stovky ľudí zamestnávajú zmluvní partneri spoločnosti v 150 predajných miestach na Slovensku aj v zahraničí.

Na jeseň roku 1990 založil Marian Krč malú eseročku na montáž okien všetkého druhu. Plastové okná dovážal z Rakúska a spolu s partiou ich montovali. Zákaziek na výmenu starých okien bolo v postsocialistickej krajine naozaj dosť. Medzi prvými bola objednávka na výmenu okien v Bojnickej nemocnici, či okná pre hotel Carlton v Bratislave.

Po prvých úspechoch s montážou okien prišlo zásadné rozhodnutie – spustenie vlastnej výroby plastových okien. Začalo to v Nitrianskom Pravne, pokračovalo v obci Vyšehradné. Postupne sa rozrastajúca výroba celá sústredila do Pravenca. Nové haly vznikali vysokým tempom.

V rokoch 1998, 2005, 2006 a 2007 boli postavené 4 nové výrobné haly o celkovej rozlohe viac ako 11.000 štvorcových metrov. Dopyt po oknách a dverách od Slovaktualu naďalej každým rokom rástol. Spoločnosť si upevňovala dominantnú pozíciu na Slovensku, a zároveň rozširovala sieť partnerov v zahraničí. V tom čase už Slovaktual v sezóne zamestnával 300 ľudí a ročné tržby presiahli úroveň 40 mil. EUR.

Spoločnosť sa tak pochopiteľne dostala do pozornosti najväčších európskych výrobcov okien a začali prichádzať ponuky na akvizíciu. V roku 2008, mesiac pred úderom finančnej krízy sa spoločnosť stala súčasťou nadnárodného koncernu AFG Arbonia-Forster Holding AG. Získala tým nielen nové kapitálové zdroje, ale tiež prístup na švajčiarsky trh.

Nasledovalo obdobie druhej vlny investícií – postavili sa ďalšie moderné výrobné haly E a F, určené výhradne pre výrobu okien a dverí pre európsky, a najmä švajčiarsky trh.

Stratégiou pre nasledujúce roky bolo zefektívnenie výroby, zvýšenie kapacity a flexibility výrobného závodu a skracovanie dodacích lehôt. V roku 2018 spoločnosť investovala do 4 nových liniek, na ktorých Slovaktual laminuje plastové profily pre svoje okná v dekóroch dreva alebo vo farbách.

Jednoznačne najväčšou investíciou za posledné obdobie je nová hala G s plne automatizovanou výrobou izolačných skiel.

4 rezacie linky pre plavené sklo a pre bezpečnostné VSG sklo umožnia v roku 2020 denne vyrobiť 2.200 kusov izolačných skiel.

Celková investícia prekročila 12 mil. Eur a výsledkom je výrazné zvýšenie flexibility a sebestačnosti.

"Bonusom pre zákazníkov je skutočnosť, že každé okno, ktoré od roku 2018 opúšťa naše linky, má osadené izolačné sklo s teplým dištančným rámikom. Slovaktual tak v oknárskej branži opäť nastavil ďalší nový štandard, ako už niekoľkokrát vo svojej histórii."- hovorí konateľ a obchodný riaditeľ spoločnosti Ľubomír Majzlan.

Dnes sa areál spoločnosti rozprestiera na ploche 159.000 m2. Výroba prebieha v 6 výrobných halách na najmodernejších linkách s vysokým stupňom automatizácie. Ročná kapacita je 800.000 m2 okien, čo znamená viac ako 3.000 štvorcových metrov denne!

V tomto roku SLOVAKTUAL plánoval osláviť svojich 30 rokov spolu s partnermi aj zamestnancami. Na jar však celú Európu zasiahol koronavírus. Namiesto plánovania eventov tak počas jubilejného roka pravidelne zasadali krízoví manažéri, aby zabezpečili riadny chod výroby a zároveň bezpečnosť zamestnancov.

"Napriek tejto nečakanej situácii sa môžeme pochváliť výbornou kondíciou a finančnou stabilitou. Záujem o naše výrobky je stále vysoký, takže sme sa mohli vrátiť aj k pozdržaným investičným zámerom." – hovorí konateľ a finančný riaditeľ Miloš Folenta.

"Jedným z odložených projektov bolo vybudovanie najväčšej reprezentatívnej výstavnej plochy priamo v areáli výrobného závodu v Pravenci. Na konci leta sme sa k tomuto zámeru vrátili a v novembri sme už našu novú vzorkovú predajňu otvorili. Vystavujeme tu nielen plastové a hliníkové okná a vchodové dvere, ale tiež veľkorozmerné posuvné portály, fasádne presklené konštrukcie, doplnky a príslušenstvo. Zákazníci sa môžu inšpirovať materiálmi, farbami a najnovšími technickými riešeniami. Tento priestor bude slúžiť pre odborné konzultácie a ubezpečenie zákazníkov, že značka Slovaktual je tou správnou voľbou." – upresňuje Ľubomír Majzlan.

Vedenie spoločnosti si uvedomuje, v akých ťažkých a neistých časoch sa všetci momentálne nachádzame. Nie je však priestor na vyčkávanie alebo nerozhodnosť. Už dnes tu plánujú investície na najbližšie 3 roky, ktorých cieľom je najmä modernizácia výrobných liniek, vybudovanie novej haly a zvýšenie výrobnej kapacity. Dôraz je kladený aj na optimalizáciu logistiky. Popri tom sa Slovaktual sústavne sústredí na zlepšovanie portfólia výrobkov a ich kvality. O tom, že to nie sú len prázdne slová, sa zákazníci môžu presvedčiť už začiatkom roka 2021, kedy Slovaktual plánuje predstaviť nový príťažlivý koncept vstupných domových dverí.

www.slovaktual.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


8 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


10 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 22 h
SkryťZatvoriť reklamu