SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Milan Fiľo: Pomoc musí byť adresná a efektívna

Holding ECO – INVESTMENT vyčlenil na boj s pandémiou 3 milióny EUR. Do obcí rozviezli papierovú hygienu, rúška aj potraviny.

Desiatky kamiónov s papierovou hygienou zo závodu SHP Harmanec rozviezli už v prvej vlne pandémie do obcí a osád na Liptove, Horehroní a na Spiši. Ďalšie dodávky odišli do škôl a nemocníc krajských a okresných miest. V týchto dňoch poputuje do regiónov 100 tisíc rúšok. Holding tiež vyčlenil financie na potravinovú pomoc pre najchudobnejšie osady na Gemeri.

„Nikdy si nekladiem otázku či pomôcť alebo nie. Som presvedčený, že pomáhať je morálnou povinnosťou úspešných ľudí a je morálnou povinnosťou úspešných spoločností pomáhať komunite, v ktorej pôsobia. Sociálna pomoc je súčasť našej firemnej kultúry už viac ako dvadsať rokov. Samozrejme, prioritne pomáhame v regiónoch, kde pôsobia naše fabriky. V čase celonárodnej krízy, akú prežívame teraz, sa však snažíme uľahčiť situáciu tým najviac ohrozeným skupinám v rámci celého Slovenska. Za tie roky už máme vytvorený systém pomoci tak, aby bola naša pomoc naozaj adresná a efektívna. Aj keď je v jednotlivých príbehoch veľa emócií, pomáhať treba s rozumom,“ vysvetľuje prezident a predseda predstavenstva ECO – INVESTMENT a.s. Milan Fiľo.

Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku prispel holding ECO – INVESTMENT a.s. spolu so spoločnosťou Mondi SCP sumou 700 tisíc EUR na vybudovanie tzv. COVID pavilónu so špičkovým vybavením a technikou. Spoločnosť SHP GROUP, ktorá je taktiež súčasťou holdingu, zase poskytla na celonárodné testovanie 5 miliónov kusov hygienických obrúskov.
Spoločnosť ECO – INVESTMENT a.s. dlhodobo podporuje aj Občianske združenie Ružomberčan, ktoré má v súčasnosti takmer desať tisíc členov. „Väčšina členov nášho združenia sú seniori nad 60 rokov, teda najviac ohrozená skupina obyvateľov. Vážime si pomoc v podobe papierovej hygieny, ktorú pravidelne dostávame. V týchto dňoch tiež očakávame dodávku ochranných rúšok, ktoré budeme rozdávať našim členom a tiež organizáciám, ktoré sa starajú o seniorov a sociálne slabších,“ povedala členka správnej rady OZ Ružomberčan Jana Štreitová. Pre občianske združenie Ružomberčan zabezpečil holding 50 tisíc textilných rúšok. Ďalších 100 tisíc rúšok rozviezli do dvadsiatich obcí na Liptove, Horehroní, Spiši, Gemeri a v Novohrade. Milan Fiľo významne podporuje aj aktivity svojho dlhoročného priateľa prof. Krčméryho, ktorému pravidelne dodáva ochranné rúška a respirátory pre ľudí bez domova.

Darované ochranné rúška ocenil aj Ladislav Zvara, starosta obce Štiavnička: „Aj v tejto neľahkej dobe stále pokračujú nadštandardné vzťahy so spoločnosťou ECO – INVESTMENT, ale aj s OZ Ružomberčan. Na jar, keď nás zasiahla prvá vlna pandémie ale aj teraz, keď sa koronavírus šíri medzi našimi obyvateľmi, nám poskytli ochranné rúška. Je to pre nás veľká pomoc. Rúška budeme mať k dispozícii pre seniorov obce. Chcem poďakovať za seba, ale aj za občanov Štiavničky, že dobrí ľudia zdieľajú s nami starosti a nezištne aj takouto formou pomáhajú regiónu.“ V obci Mýtna v okrese Lučenec využijú darované rúška najmä pre zamestnancov ZŠ Mýtna, školskú jedáleň a ako povedala starostka obce Dana Marková: „podľa potreby aj v Dome smútku a bavlnené rúška rozdáme starším obyvateľom obce. Vážime si tento dar, je to pre nás veľká pomoc.“

Súčasťou holdingu je aj spoločnosť TAURIS GROUP, ktorá sídli v Rimavskej Sobote. V regióne je viacero osád, ktorých obyvatelia žijú v absolútnej chudobe. Mnohé rodiny nemajú prístup k čistej vode ani k základným potravinám. Mnohí nemajú žiadne peniaze. Hlad je bežnou súčasťou života detí v osadách. Spoločnosť sa preto spojila s Občianskym združením OAISR (Občianska Alternatívna Iniciatíva v SR) a predsedom Mgr. Vojtechom Kökénym a začala s koordinovanou potravinovou pomocou pre tých najchudobnejších. „OAISR funguje od roku 2005, za ten čas sa snažíme vyhľadávať všetky možnosti k tomu, aby sme zlepšili život Rómov na Slovensku a hlavne v Rimavskej Sobote a okolí. To, že sme na Gemeri našli partnera v spoločnosti TAURIS nám veľmi pomohlo. Chudoba je to, čo Rómov najviac trápi. Rómske deti majú rovnaký žalúdok ako všetky ostatné, tiež potrebujú jesť. Bohužiaľ, kvôli podmienkam, v ktorých žijú, sú často hladné. Preto sme za pomoc od nášho suseda vo forme potravinových balíčkov vďační,“ povedal Vojtech Kökény.

Pomoc pokračovala aj odovzdaním potravinových balíčkov pre Úsmev ako dar, ktorý ich rozdelil medzi Dorku Košice, unikátne centrum, ktoré pod jednou strechou poskytuje odbornú pomoc a bývanie deťom, mladým dospelým a rodinám, ktoré sa ocitli v krízovej životnej situácii a medzi Oázu – Nádej pre nový život, ktorú vedie otec Mgr. Peter Gombita v Bernátovciach. Momentálne sa v tomto centre nachádza viac ako 250 ľudí odkázaných na pomoc druhých.

O spoločnosti ECO-INVESTMENT, a.s.

ECO-INVESTMENT, a.s. je česko-slovenský priemyselno-investičný holding, ktorý pokrýva dlhodobé investície v rámci celej Európy. Hlavnými oblasťami investícií sú výroba celulózy a papiera, energetika, potravinárstvo a reality. Od jeho založenia je holding prítomný vo viacerých charitatívnych projektoch v oblasti zdravotníctva, vzdelania, kultúry a športu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


7 h
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu