SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne

Bezpečnosť je dôležitá nielen v aktuálnej situácii, ale aj z pohľadu bánk.

(Zdroj: Shutterstock)

VÚB banka pristupuje k bezpečnosti mimoriadne zodpovedne. Aj z toho dôvodu poskytuje klientom možnosť vybaviť veľkú časť služieb “na diaľku”. Nákupy k tohtoročným Vianociam je preto najrozumnejšie vyriešiť z pohodlia domova cez internet. Ako však môžeme sami prispieť k tomu, aby sme sa nepripravili o peniaze najmä pri platbách cez internet?

Platby kartou cez internet sa stali našou každodennou súčasťou, obzvlášť v aktuálnej situácii. Pri každom nákupe je dôležité myslieť predovšetkým na bezpečnosť a dôveryhodnosť stránky, na ktorej nakupujete. Odborníci z VÚB banky radia držať sa týchto zásad, aby ste z nákupu mali viac radosti ako starostí.

1. Súkromná wifi alebo nakupovanie cez dáta

Platby cez internet by ste mali realizovať zásadne cez overenú wifi sieť. Ak sa nachádzate na verejnom mieste, pri platbe využite radšej svoje mobilné dáta. V konečnom dôsledku sa vám to určite oplatí, pretože tým výrazne znižujete riziko následných nepríjemností.

2. Platba kreditnou kartou

Kreditná karta prináša so sebou množstvo výhod, ak ju využívate pri nákupoch cez internet, platí to dvojnásobne. Pri používaní kreditky nemíňate svoje peniaze, ale peniaze banky. V prípade reklamácie tovaru tak máte svoje peniaze stále na účte. Navyše prípadnú reklamáciu za vás vybaví vaša banka.

3. Limit pre platby kartou cez internet

Odborníci radia, aby sme si správne nastavili internetový limit. Ak nezvyknete platiť kartou cez internet často, tento limit môže byť pokojne aj nula. V prípade, že budete potrebovať zaplatiť za tovar, tak si ho viete v Mobil bankingu na pár klikov zvýšiť na potrebnú sumu. Táto zmena limitu je okamžitá, takže nemusíte na nič čakať a navyše je bezplatná. Po zrealizovaní platby si limit viete znovu dať na nulu a môžete si byť istí, že o svoje peniaze neprídete. Pri akejkoľvek platbe si zároveň treba dávať pozor na to, akú výšku platby potvrdzujete.

Už čoskoro bude možné potvrdiť platbu kartou na internete priamo aj v bankovej aplikácii VÚB Mobil Banking. Klienti budú môcť potvrdiť platbu kartou na internete do 200 eur jednoducho overením biometriou. Platby vo vyššej sume budú overované zadaním mPinu k mobilnej aplikácii.

4. Pozor na dôveryhodnosť webstránky

Nielen pri platbe cez internet, ale už pri voľbe stránky, z ktorej nakupujete, myslite predovšetkým na dôveryhodnosť a bezpečnosť. Základným znakom, kedy je dobré zbystriť pozornosť, je obyčajná gramatika. Nedôveryhodné stránky majú v textoch často nielen gramatické chyby, ale aj preklepy. Okrem toho odporúčame pozrieť sa, či sú na stránke kompletné údaje o predajcovi, resp. prevádzkovateľovi e-shopu.

5. Zabezpečená komunikácia

Všetky dôveryhodné e-shopy používajú na začiatku webovej adresy dobre známu skratku „https“. Dôveryhodnosť stránky si môžete pred nákupom jednoducho overiť na stránke www.scamadviser.com

6. Pozor na podvodné e-maily

Odborníci odporúčajú, aby ste boli obozretní pri každej e-mailovej správe s požiadavkou na zaplatenie kartou. Podvodní internetoví obchodníci totiž často rozosielajú e-maily, ktoré vyvolávajú dojem, že pochádzajú od dôveryhodného zdroja, napríklad z banky, z pošty alebo zo známej webovej stránky. Odkazy v takýchto správach odporúčame radšej vôbec neotvárať.

Vo VÚB sa snažíme neustále zlepšovať zabezpečenia našich systémov a veľmi systematicky riadime program informačnej bezpečnosti. Zaujímavosťou je, že v Bratislave prevádzkujeme aj kompetenčné centrum kybernetickej bezpečnosti, ktoré poskytujeme vybrané služby aj pre iné banky a členov nadnárodnej skupiny Intesa Sanpaolo, do ktorej patrí aj VÚB,” hovorí Vladimír Jančok, vedúci oddelenia IT a bezpečnosti vo VÚB banke.

"VÚB banka sa môže pochváliť ešte jedným úspechom. Už druhý rok po sebe získala prestížne ocenenie časopisu Global Finance Magazin - Najbezpečnejšia banka za rok 2020."

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


4 h

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


4 h

Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch.


INZERCIA 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu