SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak

Svet sa vyvíja rýchlo a aj keď niektoré inovácie prijímame len pomaly, iné si osvojíme veľmi hravo.

(Zdroj: Profimedia)

Týka sa to aj inovácií vo svete financií. Napríklad bezkontaktná platba kartou sa stala samozrejmosťou naprieč vekovými kategóriami a dnes už si nikto ani nespomenie, aký to bol boom v čase, keď ju Tatra banka začala ponúkať svojim klientom.

Ukážeme vám preto aj ďalšie inovácie, ktoré čakajú na to, aby si ich ľudia osvojili.

Stratenú či ukradnutú kartu vám zablokuje robot

Mnohí z vás sa už určite stretli s tzv. chatbotmi, ktorí namiesto živých ľudí poskytujú rýchle odpovede a rady pri nákupoch v online shopoch alebo na weboch rôznych spoločností. Tatra banka zašla ešte ďalej. Jej chatbot Adam vám vie okrem všeobecných rád tiež aktualizovať údaje z nového občianskeho preukazu, upraviť adresu na doručenie novej karty, ale aj zablokovať kartu či vyhľadať najbližšiu pobočku a bankomat. Obrátiť sa na neho môžete aj cez mobilnú aplikáciu, a tak sa rýchlo dostanete k informáciám, ktoré práve potrebujete. V aplikácii si môžete upravovať aj maximálne limity pre platby kartou a zároveň si v nej viete zobraziť aj svoj PIN kód, keby ste ho zrazu zabudli.

Platba mobilom v obchode aj na internete

Tak, ako si ľudia obľúbili bezkontaktné platby kartou, môžu si ľahko obľúbiť aj platby mobilom. Veď je to rovnako jednoduché a dokonca ešte aj rýchlejšie, nakoľko nemusíte vyťahovať kartu z tašky a peňaženky. Mobil máte zvyčajne stále po ruke. Stačí mať stiahnutú aplikáciu Google Pay alebo Apple Pay, vyplnené údaje o vašej karte či viacerých vašich kartách a hravo môžete platiť za nákupy. Platby do 50 eur zaplatíte v prípade Google Pay len rozsvietením displeja, pri tých nad túto hodnotu treba telefón aj odblokovať, čo iste nie je problém.

A pokiaľ nakupujete často aj na internete, nemusíte mať obavy zo zneužitia údajov z vašej karty. Stačí mať nainštalovanú aplikáciu MobilePay od Tatra banky a pre každý jeden nákup si vygenerujete jednorazové údaje o karte. Už žiadne otravné nakupovanie na poštovú dobierku.

Navyše, dnes existujú na trhu už aj poistenia, ktoré vás ochránia pred prípadnými stratami. Kyber poistenie si môžete vybaviť aj online cez stránku Tatra banky.

Výber z bankomatu mobilom

Niektorí ľudia sa v začiatkoch zavedenia tejto inovácie mylne domnievali, že kým prídu k bankomatu, niekto si ich peniaze zoberie. Takto to, samozrejme, nefunguje. Výber z bankomatu mobilom je veľmi pohodlná a maximálne bezpečná cesta k hotovosti. Stačí si v mobilnej aplikácii od Tatra banky zvoliť sumu, ktorú chcete vybrať a následne vygenerovaný kód vyťukať v najbližšom bankomate, ku ktorému prídete. Peniaze z neho „vylezú“ až po zadaní správneho kódu. A nemusíte sa ani ponáhľať, kód je platný 20 minút a po celý čas si ho viete v mobile kedykoľvek zobraziť.

ZISTIŤ VIAC O BEŽNOM ÚČTE

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


10 h

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 10 h

Výsledky hlasovania verejnosti v ankete Shell Parádna jazda.


14 h
Skryť Zatvoriť reklamu