SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne

Zlé trávenie trápi mnoho Slovákov, často si však za nepríjemný pocit po jedle môžu sami.

Zdroj: shutterstock.comZdroj: shutterstock.com

Gastroenterológ upozorňuje, že na vine nie sú len ochorenia tráviaceho traktu, problémové sú aj nezdravé stravovacie návyky, nadmerný prísun jedál, zlá kombinácia jednotlivých častí stravy, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a stres. Mnoho z nás sa dozaista stretlo s nepríjemnosťami v dôsledku prejedenia sa. Pri týchto menších tráviacich ťažkostiach si vieme preventívne pomôcť aj pitím prírodnej minerálnej vody. Okrem toho nám MUDr. Miloš Bubán prezradil tipy na potraviny, ktoré podporujú zdravé trávenie.

Vedeli to aj staré matere
Gastroenterológ pripomína, že za ním veľa pacientov prichádza s funkčnými tráviacimi ťažkosťami, tie tvoria až 30-40 % prípadov z ambulancii. Mnoho pacientov však trpí aj chorobným postihnutím pažeráka, žalúdka, pečene, žlčníka, pankreasu či čriev. „Každá časť tráviaceho traktu je dôležitá, netreba si ju len vážiť, ale aj sa o ňu starať. Dobré trávenie je nevyhnutné pre zdravé fungovanie nášho organizmu. Nielen žalúdok, ale aj zdravé črevá sú hlavnou zbraňou proti všetkým nebezpečným nástrahám na oslabenie nášho organizmus. Vieme že aj dobrá imunita sídli práve v nich ,“ upresňuje MUDr. Bubán.

Zdravému tráveniu napomáhajú aj vybrané potraviny, ktoré by ste určite mali zaradiť do svojho jedálneho lístka. Pri menších tráviacich ťažkostiach si vieme preventívne pomôcť okrem úpravy stravy aj pitím prírodnej minerálnej vody. „Sme na Slovensku, tak určite podporme bryndzu, no nezabudnime ani na fenikel. Rovnako ľanové semienka, fermentovaná zelenina, šaláty z listovej zeleniny. Sú to overené rady našich starých materí a tie sa nikdy nemýlili. Dávame im za pravdu aj my lekári,“ uznáva MUDr. Bubán. Aj pitie minerálnej vody Budiš pri konzumácii jedla prináša úľavu,“ dopĺňa gastroentrológ.

Po týchto potravinách sa vám žalúdok nepoďakuje
V kuchyni na nás číha aj množstvo hrozieb. „Na lačný žalúdok je najlepšie sa niektorým potravinám vyhýbať. Človek má často po nich pocit ťažoby a nemá pocit pohody. Sú to napríklad ovocné šťavy s vysokým obsahom cukru, ovocné šťavy plné rafinovaného cukru, tiež paradajky a to najmä ak trpíte refluxom,“ varuje doktor. Strašiakom je podľa neho aj káva a čaj, citrusové ovocie, či kysnuté a lístkové cesto. Nevoľnosť sa pritom môže prejaviť veľmi rôznorodo.
Podľa MUDr. Bubána sa choré trávenie môže pretaviť do nepríjemnej bolesti, nafukovania, grgania a pocitu ťažoby. Zároveň dodáva, že ťažoby môžu zažívať aj deti, ktoré nasledujú zlé príklady svojich rodičov.

Dôležitosť pitného režimu a minerálov pre lepšie trávenie

Pri jedlách netreba zabúdať ani na pitný režim. Gastroenterológ upozorňuje na tráviace problémy pri prejedaní sa a pacientom pripomína účinky prírodnej minerálnej vody. Tá nezaženie len smäd, ale vďaka bohatému obsahu minerálov podporí aj správne fungovanie organizmu. „Ukázalo sa, že si vieme pomôcť aj častejším pitím prírodných minerálnych vôd. Napríklad taká minerálna voda Budiš má vďaka obsahu hydrogénuhličitanov a síranov, okrem iných zdravotných benefitov, aj priaznivé pôsobenie na tráviaci systém. Obsah síranov zlepšuje pohyblivosť čriev a teda bráni zápche, ktorá býva častou poruchou tráviaceho traktu,“ objasňuje doktor. Pozitívny vplyv minerálnej vody Budiš na trávenie potvrdzujú aj odborníci v balneologickom posudku. V obľúbenej vode sa totiž nachádzajú hydrogénuhličitany, ktoré viažu voľné kyseliny v žalúdku. Sírany zase zmierňujú aj syndrómy dráždivého čreva. Vápenaté síranové vody majú nielen protizápalový účinok v tráviacom trakte, ale aj pri infekciách močových ciest. Odborníci sa teda zhodujú, že častejšie pitie malého množstva hydrogénuhličitanových vôd napomáha kontinuálnemu tlmeniu kyslosti žalúdka. Pitím uhličitej vody sa prekrvujú sliznice tráviaceho traktu, stimuluje sa tvorba žalúdočnej šťavy a urýchľuje sa vstrebávanie živín z potravy. „Mám overené aj u svojich pacientov, že im minerálna voda Budiš prináša upokojujúci účinok, ktorý pri konzumácii jedál vyhľadávajú,” dodáva MUDr. Miloš Bubán.

Vysnívaná postava aj zdravý žalúdok
Najlepšou alternatívou nie sú ani populárne detoxy. Doktor Bubán prehnané a drastické diéty neodporúča: „Preferujte striedmosť a možno si raz do týždňa doprajte “čistiaci” deň. Veľa tekutiny, ovocia a zeleniny. V žiadnom prípade však nezmyselne nekopírujte, pre organizmus nefyziologické, postupy, ktoré telu škodia.“ Ani pri ceste za vysnívanou postavou netreba zabudnúť na zdravé fungovanie žalúdka. Pri vyradení niektorých kalorických jedál môžete totiž dopomôcť svojmu fitness cieľu, ale aj tráveniu. „Zamerajte sa na vyradenie tukových a veľmi sladkých jedál a dbajte aj na správnu prípravu. Vyhýbajte sa vyprážaným, údeným či konzervovaným pokrmom. Najlepšie je vždy čerstvo pripravená strava, ktorú treba aj čerstvú skonzumovať a neodkladať na iné dni. Rovnako dávať dôraz aj na správny riad, v ktorom stravu pripravujeme,“ radí MUDr. Bubán.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už v sobotu 25. septembra si pripomenieme Svetový deň lekárnikov.


2 h

Pomáhať dobrej veci prináša svoje ovocie a niekedy aj tekuté zlato!


6 h

Niektorí sa možno nevedia vzdať milovaného auta, ale výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu