SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli

Je akumulátorová technológia dostatočne vyspelá, aby konečne poslala fosílne palivá do minulosti, kam patria?

Akumulátorová revolúcia poháňa technologický vývoj naprieč odvetviami, no v mnohých užívateľoch naďalej pretrvávajú otázky ohľadom konkurencieschopnosti aku technológie v tvrdom boji s modernými benzínovými motormi. Môže byť akumulátorová záhradná technika skutočne rovnocennou alternatívou benzínových strojov? Sú batérie pri studenom počasí naďalej Achillovou pätou aku zariadení? Aká je ich reálna životnosť pri bežnom používaní? Spoločnosť EGO POWER+ sa venuje výhradne vývoju akumulátorovej technológie už 27 rokov a s 10 miliónmi vyrobených produktov ročne je svetovým lídrom na trhu aku záhradnej techniky. Na to, ako sa tento skúsený výrobca popasoval s výzvami vývoja aku zariadení sa pozrieme v tomto článku.

Kapacita batérie: Nie sú ampérhodiny, ako ampérhodiny

Elektrická energia je palivom budúcnosti. Batéria slúži ako palivová nádrž, v ktorej sa toto palivo ukladá. Koľko paliva sa však do tejto nádrže zmestí? Väčšina výrobcov udáva kapacitu batérie v jednotke Ah (ampérhodina), no tento údaj je veľmi zavádzajúci. Pri dvoch akumulátoroch s kapacitou 5 Ah môže byť v skutočnosti obrovský rozdiel v množstve uloženej energie. Veľkosť našej palivovej nádrže zistíme tak, že vynásobíme kapacitu batérie v Ah je napätím, čím zistíme, koľko energie sa do batérie skutočne zmestí (jej energetickú kapacitu vo Wh). V prípade bežnej 5 Ah batérie je tento rozdiel markantný. 5 Ah lítiová batéria EGO POWER+ s napätím 56V má energetickú kapacitu až 280 Wh, kdežto 5 Ah batérie s napätím 36V majú kapacitu len 180Wh, čo znamená, že pri napätí 56V sa do našej nádrže zmestí až o 55% viac paliva. Vo výsledku tak majú 56V batérie oveľa dlhšiu výdrž pri reálnom využití, a zároveň dodávajú až o 40% vyšší výkon v porovnaní s 36V batériami, čím sa stávajú plnohodnotnou náhradou benzínových zariadení.

Ako to však je s ich životnosťou?

Aj tu sa spoločnosť EGO POWER+ vydala cestou najvyššej kvality. Srdcom akumulátorov EGO sú kvalitné lítiové batériové články od spoločnosti Samsung so životnosťou až 1200 nabíjacích cyklov. Jeden cyklus pritom označuje nabitie úplne vybitej batérie na 100% kapacity, takže nabitie čiastočne vybitej batérie z 50% na 100% kapacity sa počíta len ako polovica jedného cyklu. To znamená, že u bežného používateľa pri priemernom využití 10 nabíjacích cyklov za mesiac (120 cyklov za rok) majú batérie EGO životnosť až 10 rokov.

Čo, ak ju však nechám odloženú na poličke počas zimy? Nestratí svoju kapacitu?

Poznáte to. Necháte auto v garáži pár mesiacov a keď sa k nemu vrátite, nájdete batériu úplne vybitú. Často krát je tak poškodená nadmerným vybitím, že sa už nedá použiť. To sa Vám však s batériami EGO nestane. Stačí ich odložiť v miestnosti s teplotou od mínus 10 do 70°C a o zvyšok sa postará inteligentná elektronika v batérii, ktorá ju po 30 dňoch bez použitia vybije na 30% kapacity, čo je ideálna úroveň pre dlhodobé skladovanie. Následne môže byť batéria skladovaná bez použitia až 10 rokov bez rizika poškodenia nadmerným samovoľným vybitím.

Nestrávim však celú večnosť čakaním, kým sa nabijú?

Ani zďaleka. Vývoj batériových článkov pokročil natoľko, že dnes je možné nabíjať ich vysokým prúdom bez toho, aby to ovplyvnilo ich životnosť. Rýchlo nabíjačka EGO POWER+ preto využíva nabíjací výkon až 550W, čím skrátila nabíjací čas 2.5 Ah (140 Wh) batérie na 25 minút. To znamená, že batérie EGO pri väčšine zariadení poskytujú približne dvojnásobný prevádzkový čas v porovnaní s časom nevyhnutným na ich nabitie.

Čo ak začne pršať? Sú batérie EGO vodeodolné?

Áno. Všetky batérie EGO sú po pripojení k zariadeniu certifikované na stupeň ochrany IPX4 (ekvivalent ľahkého dažďa), avšak ich použitie v daždi sa neodporúča kvôli zvýšenému riziku úrazu v mokrých podmienkach. Profesionálne chrbtové batérie BAX1300 a BAX1500 však ponúkajú ochranu voči vode až na úrovni IP56, čo znamená, že sú úplne odolné voči vode s výnimkou ponorenia.

Sú batérie EGO kompatibilné so všetkými zariadeniami EGO POWER+ ?

Áno. Nemusíte si robiť starosti ohľadom kompatibility medzi batériami a zariadeniami EGO. My sme si ich urobili za Vás a postarali sme sa o to, aby Vaša batéria pasovala do všetkých zariadení EGO. Kúpou jednej batérie EGO tak získate pohon pre všetky zariadenia, ktoré by ste potrebovali. Už nemusíte miešať benzín s olejom, trápiť sa pri studených štartoch benzínových motorov, celý čas vdychovať benzínové splodiny a vystavovať celú rodinu vysokému hluku. AKU záhradná technológia prináša ekologickú revolúciu v záhrade, ktorá poteší Vás aj Vašich susedov.

Viac informácií nájdete na www.egopower.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22. jan

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan