SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Päť pilierov pre vaše peniaze

Nový projekt NBS vám pomôže zorientovať sa v každodenných finančných otázkach.

Slovensko dlhodobo čelí problémom spojeným s nízkou úrovňou finančnej gramotnosti – inak povedané, ľudia nevedia dobre hospodáriť so svojimi peniazmi. A pritom ich denne máme „v rukách“ všetci. Zarábame ich, míňame, požičiavame si ich alebo ich požičiavame druhým, investujeme, no i strácame. Niekto peniaze schováva pod matrac, iný si vytvára svoj finančný vankúš sporením v banke. Mnohí z nás však pri hospodárení s domácim rozpočtom potrebujú poradiť. Častokrát na to stačí len chvíľka, ktorú venujeme rozhodnutiu.

Národná banka Slovenska si preto zobrala tému finančného vzdelávania pod svoje krídla a spustila jedinečný projekt „5 peňazí“, ktorý sa stane miestom, kde nájdete dôveryhodné, nezávislé a zrozumiteľné informácie o peniazoch, finančných produktoch, vzťahoch a súvislostiach. „Jedno nešikovné rozhodnutie, urobené na základe zlých informácií alebo bez porozumenia, nám môže skomplikovať život. No nemusí to tak byť a je našou ambíciou, ambíciou Národnej banky Slovenska, pomôcť vám orientovať sa, vedieť rozoznať nástrahy číhajúce v texte pod čiarou, napomôcť „dešifrovať“ reč čísel a percent,“ hovorí Peter Kažimír, guvernér NBS.

5 peňazí, to je týchto 5 základných pilierov:

1. Web

www.5penazi.sk je informačný a vzdelávací portál pre všetky generácie. Miesto, kde na internete nájdete rady, pomoc, ale aj trochu zábavy zo sveta peňazí. Obsah tvoria odborníci z NBS spolu s nezávislými expertmi. Cenné rady a užitočné informácie budú komunikované aj na sociálnych sieťach - na Facebooku, Instagrame a YouTube kanáli.

2. Vzdelávacie centrá v regiónoch

Centrá v Banskej Bystrici, Kremnici, Košiciach a Bratislave prinesú bezplatné zážitkové vzdelávanie odbornými lektormi. Sú určené pre školy, deti, mládež a neskôr aj dospelých.

3. Spolupráca so školami

Spoluprácou podporíme finančné vzdelávanie žiakov, študentov a učiteľov.

4. Verejný sektor

Zahŕňa terénnu prácu a vytváranie podmienok, v ktorých sa dá ľahšie dostať z chudoby.

5. Grantová schéma

Predstavuje spoluprácu s neziskovými organizáciami formou finančnej podpory cez grantové výzvy. Projekt chce nielen učiť, ale aj vytvoriť návody či pomoc pri krokoch, ktoré môžu ľudí dostať napríklad z generačnej chudoby – chudoby, do ktorej sa narodíte. V roku 2021 zverejníme grantovú výzvu pre neziskové organizácie. Podporíme kvalitné a dôveryhodné projekty finančného vzdelávania.

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22. jan

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan