SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Na FMMR otvorili moderné korózne laboratórium

V jedinečnom zariadení testujú rôzne typy energetických ocelí.

Vo štvrtok 8. decembra 2020 sa na pôde Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie (FMMR) Technickej univerzity v Košiciach uskutočnilo otvorenie nového moderného Laboratória vysokoteplotných koróznych procesov (LVKP).

V spolupráci s Výskumno-vývojovým centrom Železiarní Podbrezová (ŽP VVC, s.r.o.), ktoré sú výrobcom rúr pre energetický priemysel a Ústavom materiálov a inžinierstva kvality FMMR TUKE bola navrhnutá koncepcia zariadenia pre vysokoteplotné korózne testy energetických ocelí, ktoré je kľúčovým zariadením vybudovaného laboratória.

Vizuál laboratória tematicky dotvoril a dizajnovo podchytil PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD. z Fakulty umení TUKE, ktorý dlhodobo zastrešuje dizajn FMMR.

Výstupom budú odporúčania pre výrobcov ocelí

Ide o jedinečné zariadenie na testovanie rôznych typov energetických ocelí v simulovaných podmienkach spaľovania fosílnych palív a biomasy. Laboratórium zároveň poskytuje ďalšie možnosti testovania ocelí v rôznych iných typoch atmosfér pri teplotách do 650 °C a dlhodobých expozíciách.

Výstupy LVKP budú tvoriť základ odporúčaní pre výrobcov produktov z energetických ocelí, ktoré zaistia vysokú spoľahlivosť tepelne – energetických zariadení. Zároveň poskytnú relevantné informácie pre prevádzkovateľov zariadení, ktoré pracujú v korózne náročných podmienkach pri zvýšených teplotách.

Otvorenie laboratória vysokoteplotnej korózie na FMMR za účasti dekanky FMMR doc. I. Vaskovej, riaditeľa ŽP VVC, s.r.o. Ing. P. Beraxu, PhD. a riaditeľa UMIK FMMR doc. M. Fujdu Otvorenie laboratória vysokoteplotnej korózie na FMMR za účasti dekanky FMMR doc. I. Vaskovej, riaditeľa ŽP VVC, s.r.o. Ing. P. Beraxu, PhD. a riaditeľa UMIK FMMR doc. M. Fujdu

Významní hostia pri otvorení

Slávnostné otvorenieLVKP sa uskutočnilo pri dodržaní protiepidemiologických opatrenía za účasti významných hostí: dekanky FMMR doc. Ing. Ivety Vaskovej, PhD., riaditeľa ŽP VVC, s.r.o. Ing. Pavla Beraxu, PhD. a riaditeľa UMIK doc. Ing. Martina Fujdu, PhD.

Všetci traja vyjadrili spokojnosť so vzájomnou spoluprácou a zdôraznili nespochybniteľný prínos nového laboratória pre FMMR ako aj pre ŽP VVC, s.r.o. Zároveň k téme poskytli krátke interview.

Dekanka FMMR: Každé laboratórium je prínosom

V čom vidíte prínos nového laboratória pre fakultu?

- Každé laboratórium na fakulte je jej prínosom, a ak je vybudované v spolupráci so silným priemyselným partnerom, má neskutočnú hodnotu pre všetky zainteresované strany. Je to najefektívnejší spôsob využitia výskumných a vývojových kapacít na Slovensku – keď sa skĺbi potenciál odbornej znalostnej bázy akademickej sféry, kde sa spája skúsenosť a erudícia učiteľov s mladou, nápadmi a energiou sršiacou generáciou študentov s vytvorenými podmienkami v priemyselnom podniku, je zabezpečený ten najdôležitejší kapitál pre jeho dlhodobý rozvoj, jeho životaschopnosť a konkurencieschopnosť: vzdelaní, tvoriví, kvalitní ľudia.

A ja verím, že presný taký význam bude mať aj toto laboratórium a že spoločne zachránime to plánované zelené Slovensko práve pomocou priemyslu.

Ako hodnotíte partnerskú spoluprácu fakulty a ŽP VVC, s.r.o.?

- Vzhľadom na to, že zameranie našej fakulty je v troch oblastiach, ktoré sú zachytené aj v názve fakulty – materiály, metalurgia a recyklácia a toto je tretie spoločné laboratórium, tak hodnotím spoluprácu veľmi pozitívne. S ŽP VVC, s.r.o. sme v roku 2013 otvorili Laboratórium spracovania priemyselných odpadov, v roku 2018 Fyzikálny model medzipanvy ŽP VVC – Simcon T.

Viete, je ľahké spolupracovať s priemyselným partnerom, ktorý má jasnú víziu a stratégiu do budúcnosti a vidí aj za horizont viac než jedného roka a kde funguje synergický efekt spolupráce, pretože každý z nás si uvedomuje, že sa navzájom potrebujeme.

Riaditeľ ŽP VVC: Naším cieľom je podpora výskumu a vývoja

Akým spôsobom podporilo ŽP VVC, s.r.o. výstavbu laboratória?

- Dňa 20. júna 2019 bola medzi ŽP VVC, s.r.o. a Fakultou materiálov, metalurgie a recyklácie TU v Košiciach podpísaná Zmluva o združení – „Laboratórium vysokoteplotných koróznych procesov (LVKP)“. V rámci budovania spoločného laboratória zakúpila spoločnosť ŽP VVC plynotesnú komorovú pec, umožňujúcu ohrev skúšobných vzoriek na teplotu 650 °C pri súčasnej cirkulácii pecnej atmosféry. Tá slúži ako korózne prostredie pre skúšané vzorky a je možné ju pripraviť zo zmesi vzduchu a vodnej pary, oxidu siričitého, resp. s kyseliny chlorovodíkovej.

Je spolupráca s ÚMIK FMMR dlhodobá alebo začala výstavbou LVKP?

- Spoločnosť ŽP VVC, s.r.o. bola založená v roku 2008 so zámerom profesionalizácie výskumno-vývojovej činnosti s orientáciou na výrobný program ŽP, a.s. ako aj ďalších firiem v rámci ŽP GROUP. Už od svojho založenia intenzívne spolupracujeme s FMMR (vtedajšou Hutníckou fakultou) na integrácii výskumných a prístrojových kapacít s cieľom podporiť výskum a vývoj pre potreby materskej spoločnosti ŽP, a.s., ktorá v tomto roku oslávila 180. výročie svojho založenia. Výsledkom vzájomnej spolupráce medzi ÚMIK FMMR a ŽP VVC je aj vybudovanie spoločného pracoviska LVKP.

Jedinečné pecné zariadenie na Slovensku na testovanie energetických ocelí Jedinečné pecné zariadenie na Slovensku na testovanie energetických ocelí

Aký potenciál vidíte v možnostiach novootvoreného laboratória?

- Laboratórium umožní realizovať vysokoteplotné korózne skúšky ocelí v simulovanom prostredí agresívnych zložiek spalín. V súčasnom období sme svedkami postupnej implementácie nízkouhlíkovej stratégie EÚ, ktorej súčasťou je aj znižovanie emisií CO2. Pre splnenie záväzkov smerom k uhlíkovej neutralite bude jedným zo zásadných krokov zvyšovanie účinnosti energetických zariadení a nahradenie fosílnych palív alternatívnym zdrojom energie, ako je napríklad biomasa. Práve v tejto oblasti bude mať laboratórium najväčšie uplatnenie, pretože umožní realizovať aplikovaný výskum a vývoj vysokoteplotnej koróznej odolnosti bezšvíkových rúr zo žiarupevných ocelí v agresívnom prostredí, vznikajúcom pri spaľovaní biomasy.

Riaditeľ UMIK: Naše predstavy siahajú aj do budúcnosti

Je v rámci činnosti LVKP už naplánovaný aj konkrétny projekt?

- Konkrétne projekty, do ktorých bolo plánované začlenenie LVKP boli pripravované už v minulosti. Ide o projekty podporované slovenskými vedeckými grantovými agentúrami VEGA a APVV. Môžem povedať, že v tejto chvíli v pecnom zariadení laboratória už prebieha režim dlhodobého vysokoteplotného korózneho testu ocelí kotlových akostí z produkcie ŽP, a.s. Je súčasťou úloh projektu podporovaného agentúrou VEGA, ktorého vedúcou je prof. Hagarová. Ide o projekt venovaný Stanoveniu kinetiky rastu oxidickej vrstvy a mechanizmov jej obohatenia legujúcimi prvkami v procese oxidácie 9Cr žiarupevných ocelí.

Pripravili sme aj návrh projektu v rámci všeobecnej výzvy APVV, ktorý by mal byť venovaný vysokoteplotným koróznym testom energetických ocelí v simulovaných podmienkach spalín biomasy. Všetky plánované testy sa majú uskutočniť v rámci činnosti tohto laboratória.

Vytvára sa tu priestor na riešenie študentských prác v spolupráci s praxou?

- Samozrejme. Záverečné práce všetkých stupňov vysokoškolského vzdelávania študentov našich študijných programov môžu byť a budú naviazané na riešenie úloh spomínaných projektov a činnosť tohto jedinečného laboratória. Pôjde o bakalárske, diplomové a dizertačné práce venované vysokoteplotným koróznym testom rôznych typov energetických ocelí, predovšetkým z produkcie ŽP, a.s. Naše predstavy siahajú aj do budúcnosti. Radi by sme využili toto jedinečné pecné zariadenie aj pre testy rôznych materiálov používaných pre výrobu energetických konštrukčných celkov, ktoré sú produkované rôznymi priemyselnými spoločnosťami nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 301
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 188
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 087
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 814
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 693
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 829
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 181
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 551
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo Ona Vie plné praktických návodov je v predaji.


INZERCIA 2 h

Niektoré stoja priamo pri mori, iné sú ukryté v zeleni s výhľadom na pobrežie.


INZERCIA 9 h

Malí futbalisti a futbalistky z Vranova nad Topľou opäť mieria na finále McDonald’s Cupu.


7. máj

Sečovce ovládli Košice a mieria na finále McDonald’s Cupu.


7. máj
SkryťZatvoriť reklamu