SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Európsky projekt Erasmus+ na EU v Bratislave pokračuje

Mobility sa nezastavili ani v zimnom semestri a presunuli sa do online priestoru.

Erasmus+ tak aj naďalej otvára cesty k možnostiam a kontaktom pre budúcich bakalárov a inžinierov, ktoré môžu neskôr pomôcť i našej ekonomike.

Keď na Slovensku udrela prvá vlna pandémie Covid-19 a štát zatvoril školy vrátane univerzít, vyučovanie sa presunulo do online priestoru. V čase, keď platili najprísnejšie bezpečnostné opatrenia, sa mohlo zdať, že koronavírus bude znamenať stopku aj pre zahraničné študijné pobyty realizované cez program Erasmus+. Tisícky študentov z celej Európy sú však dôkazom, že európske vysoké školy sa dokázali novej realite prispôsobiť a mobility pokračujú aj po vypuknutí druhej vlny pandémie. S dôrazom na bezpečnosť a zdravie účastníkov zapojených do programu Erasmus+.

Ilustruje to aj príbeh poslucháčky Ekonomickej univerzity v Bratislave (EUBA) Kristíny Ďugasovej, ktorá si v rámci pestrej ponuky mobilít vybrala univerzitu v lotyšskej Rige. Od slovenskej alma mater dostala inštrukcie doplnené o aktuálne bezpečnostné opatrenia i kontakty, na ktoré sa môže v prípade potreby obrátiť. Po prílete do hlavného mesta Lotyšska nastúpila – v súlade s vtedy platnými opatreniami – do dvojtýždňovej karantény. Obavy z izolácie v improvizovaných podmienkach sa však nenaplnili.

Po dvoch týždňoch sa naplno zapojila do vyučovacieho procesu. „Výučba na univerzite prebiehala normálne. Predmety sa vyučovali blokovo, vďaka čomu sme prešli jeden predmet za päť dní a ostatné dni máme priestor pre ďalšie aktivity,“ priblížila Kristína Ďugasová svoje štúdium na univerzite v Rige.

Študentka piateho ročníka Národohospodárskej fakulty patrí medzi viac ako polstovku študentov EUBA, ktorí v rámci programu Erasmus+ vycestovali do zahraničia, aby získali skúsenosti na niektorej z európskych vysokých škôl.

Kristína Ďugasová v Rige - zahraničný pobyt samozrejme nie je len o štúdiu, ale patrí k nemu aj kultúra a spoznávanie nových ľudí či miest. (zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave) Kristína Ďugasová v Rige - zahraničný pobyt samozrejme nie je len o štúdiu, ale patrí k nemu aj kultúra a spoznávanie nových ľudí či miest. (zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Zdravie na prvom mieste

Poslucháči EUBA študujúci cez Erasmus+ v zahraničí dostali pred odchodom zo Slovenska podrobné inštrukcie. V prípade otázok a nejasností sa môžu obrátiť na oddelenie medzinárodnej mobility EUBA, kde im ochotne pomôžu. Čo je však najdôležitejšie, kedykoľvek sa môžu vrátiť na alma mater, ktorá otvorila v tomto akademickom roku po prvý raz v 80-ročnej histórii digitálny semester a študentov vzdeláva online.

Ak študenti ochorejú, budú sa musieť po návrate domov riadiť usmerneniami zo strany Úradu verejného zdravotníctva a EUBA im v tom bude maximálne nápomocná. Študenti, ktorí sa rozhodnú ukončiť predčasne mobilitu, majú vždy možnosť pokračovať v štúdiu na EU v Bratislave,“ zhrnul prorektor pre medzinárodné vzťahy EU v Bratislave Boris Mattoš.

Skúsenosti študentov z minulého semestra však ukazujú, že zahraničné univerzity dokážu v prípade zhoršenej situácie reagovať veľmi rýchlo a zabezpečiť aj pre zahraničných poslucháčov online štúdium. Európsky projekt Erasmus+ tak aj v čase koronakrízy naďalej otvára cesty k možnostiam a kontaktom, ktoré môžu byť prínosom nielen pre budúcich bakalárov a inžinierov. Riešenie globálnych problémov totiž nebude podľa expertov možné bez širokej medzinárodnej spolupráce.

Zdroj nápadov

Ďalším prínosom študentských mobilít je podpora kreativity. „Program Erasmus+ poskytuje možnosti ľuďom každého veku a pomáha im rozvíjať znalosti a skúsenosti a vymieňať si ich v rámci inštitúcií a organizácií v rôznych krajinách,“ znie strohá definícia z európskych brožúr.

Fakt, že práve výmena informácií a spolupráca nadaných ľudí prináša pokrok, potvrdzujú aj uznávané Nobelove ceny. Pocta sa neraz ujde spolupracujúcemu zoskupeniu vedcov. Ďalším príkladom sú úspešné startupy.

„Každý desiaty absolvent programu Erasmus+ založí vlastnú spoločnosť a traja zo štyroch sa na to chystajú v krátkom čase,“ upozorňujú propagátori medzinárodnej výmeny študentov.

Izolácia je slepá ulička

EU v Bratislave by mala vďaka programu Erasmus+ vyslať do zahraničia 77 študentov v zimnom semestri. Najviac študentov je z Obchodnej fakulty, Fakulty medzinárodných vzťahov a Národohospodárskej fakulty.

Spomedzi univerzít najčastejšie prijali našincov v tomto semestri rakúska Wirtschaftsuniversität Wien, Universitat de Barcelona v Španielsku a Martin-Luther Universitaet Halle-Wittenberg v Nemecku. Univerzity aktuálne realizujú výučbu väčšinou online formou, študenti tak nemusia opustiť domovskú krajinu.

Takto pred rokom v zimnom semestri EUBA vítala zahraničných študentov (zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave) Takto pred rokom v zimnom semestri EUBA vítala zahraničných študentov (zdroj: Ekonomická univerzita v Bratislave)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 626
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 800
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 025
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 412
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 011
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 053
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 820
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 332
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na výletnej lodi sa nudí len ten, kto to tak chce.


INZERCIA 25. apr

„Bola som nervóznejšia, než pred zápasom!“


24. apr

Projekt už prekročil dôležitý míľnik – celkovo už bolo vysadených viac ako 670 tisíc stromčekov.


24. apr

Štátny dozor neidentifikoval žiadne porušenie legislatívy.


24. apr
SkryťZatvoriť reklamu