SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Slovenskí programátori dokazujú, že sú technologickým lídrom

Špecialisti zo Siemens Healthineers sa pustili do projektu, ktorý zadefinuje nový vzťah medzi pacientom a lekárom.

Zdroj: GettyImagesZdroj: GettyImages

Niekomu stačí programovať eshop, niekto rád „kódi“ hry, a niekto rád tvorí softvéry, ktoré doslova zachraňujú životy. Málokto však vie, že na Slovensku sa venujeme globálnemu projektu, ktorý pomáha zlepšovať kvalitu a efektívnosť zdravotnej starostlivosti, ale aj dostupnosť zdravotnej dokumentácie pre pacientov, či k možnosti konzultácií a vyšetrení. Dnes je bežne používaný v Európe a Švajčiari si ho odhlasovali v zákone. Projekt je nasadený aj v Rakúsku, Nemecku alebo v Chile.

Ide o elektronizáciu zdravotníctva, primárne z pohľadu pacienta. Umožňuje jednoduchý, ľahký a pohodlný prístup k pacientskym dátam a to ako pre pacientov samotných, tak aj pre lekárov, ktorí sú do systému zapojení.

Projekt je rozčlenený na pacientsky a lekársky portál. Samotný pacient tak vo svojom účte vidí svoju zdravotnú dokumentáciu a výsledky vyšetrení, ktoré sú integrované v tejto medicínskej platforme. Užívateľ vie aj prideľovať oprávnenia týkajúce sa toho, kto môže jeho zdravotnú dokumentáciu vidieť.

„Tento distribuovaný systém sa riadi medzinárodnými zdravotníckymi štandardmi Health level 7, ktoré umožňujú zdieľanie informácií prostredníctvom všetkých uzlov, ktoré tieto štandardy využívajú. Táto platforma potom umožňuje výmenu dát a dokumentov medzi všetkými zapojenými subjektmi, takže údaje o pacientovi, jeho anamnéze, zdravotníckych úkonoch či alergiách si vie vďaka tomuto systému pozrieť ktorýkoľvek lekár, ktorý má k systému prístup,“ približuje Scrum Master a Team Facilitator projektu Filip Mrocek zo Siemens Healthineers. Ako príklad môže poslúžiť situácia, ak si v Alpách zlomíte nohu, tak lekár si vie pozrieť vašu zdravotnícku dokumentáciu z viedenskej nemocnice a neriskujete, že vám podajú liek, na ktorý ste alergický.

Lekári sa dokonca môžu spojiť vďaka tomuto systému cez telekonferenciu a konzultovať stav a potrebné vyšetrenia pre pacienta. Cez systém virtuálneho vyšetrenia môže pacient „navštíviť“ aj lekára a skonzultovať s ním svoj zdravotný stav, čo je výhodou napríklad teraz v čase pandémie.

Najnovšou výzvou projektu je integrácia všetkých jeho komponentov a na tomto projekte sa uplatnia najmä šikovní developeri. Výhodou účasti na tomto atraktívnom projekte je možnosť podieľať sa na vytváraní systému, ktorý priamo zlepšuje život ľudí, skúsenosti pacientov a prácu lekárov a zvyšuje tak kvalitu a efektívnosť zdravotnej starostlivosti.

„Vnútorne nie sme korporácia. Prevláda u nás startupová kultúra a toto si chceme udržať. Máme veľkú možnosť sebarozvoja každého člena tímu. Každý má napríklad možnosť ovplyvňovať rozhodnutia, aké nástroje sa budú pro tvorbe systému používať. Vítame pritom každý nápad, ktorý je možné bezproblémovo konzultovať s vedúcimi pracovníkmi,“ hovorí Products & Solutions Development Manager Francisc Juraș.

Mimoriadna pozornosť je pritom venovaná komunikácii v tíme a kvalitnej spätnej väzbe. Vítaní su preto kreatívni developeri, ktorí majú záujem pracovať napríklad s nástrojmi akoIntelliJ, Docker či GitLab a prípadne majú skúsenosti s programovaním v jazyku Java. Nespornou výhodou je aj dôraz na work-life balance.

Ak máš záujem sa pridať do kreatívneho tímu s dobrou atmosférou v Siemens Healthineers Slovensko, neváhaj a napíš sem.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karel ZIMA - MIO vám vydrží fakt roky

Každý rok je potrebné meniť iba kartu SD, nie autokameru. Autokamera musí vydržať, preto jazdím s Mio!


3 h
Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


28. máj

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj
SkryťZatvoriť reklamu