SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pandémia poistné podvody nespomalila

Počas minulého roka dominovali podozrenia v oblasti poistenia áut a majetku.

Počas minulého roka dominovali podozrenia predovšetkým v oblasti poistenia áut a majetku. Za rok 2020 poisťovňa Wüstenrot eviduje pokusy o poistné podvody na približne rovnakej úrovni ako v roku 2019.

„Aj minulý rok dominovali podozrenia z podvodov najmä v oblasti neživotného poistenia. Napríklad snahy uvádzať poškodenia väčšieho rozsahu, ako sa v skutočnosti stali. V prípade povinného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia sa zas šetrením preukázalo, že k poškodeniam auta došlo inak, ako bolo uvedené,“ uvádza Igor Faktor, riaditeľ úseku vnútornej kontroly a vnútorného auditu poisťovne Wüstenrot.

Podľa jeho slov častými spôsobmi ako pri neživotnom poistení neoprávnene získať financie predstavujú snahy manipulovať s časom poistenia tak aby prípadné škody boli kryté. V oblasti životného poistenia sa najčastejšie vyskytujú prípady fiktívnych úrazov.

Odhaľovaniu možných podvodov venujú poisťovne významnú pozornosť. Neodhalené pokusy totiž umelo zvyšujú mieru celkovej škodovosti. Pritom práve celková škodovosť je jedným z parametrov, ktorý vstupuje do plošnej cenotvorby na poistnom trhu a môže vytvárať tlak na vyššie ceny poistiek.

„Preto poisťovne využívajú mnohé nástroje a možnosti ako takýmto prípadom predísť. Diagnostiku dát z dopravnej nehody, hydrometeorologické aplikácie, stanoviská posudkových lekárov či spoluprácu s inými poisťovňami,“ pokračuje Igor Faktor.

V krajných prípadoch sa poisťovne obracajú aj na políciu. Za rok 2020 k takémuto kroku poisťovňa Wüstenrot pristúpila päťkrát.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Leto je skvelá príležitosť pre rodičov, ako naučiť deti finančnej zodpovednosti.


12 h

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


14 h

Pracovať v Silicon Valley je snom každého "ajťáka". Určite vás zaujme možnosť pracovať na svetových projektoch aj na Slovensku.


22 h