SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Pandémia poistné podvody nespomalila

Počas minulého roka dominovali podozrenia v oblasti poistenia áut a majetku.

Počas minulého roka dominovali podozrenia predovšetkým v oblasti poistenia áut a majetku. Za rok 2020 poisťovňa Wüstenrot eviduje pokusy o poistné podvody na približne rovnakej úrovni ako v roku 2019.

„Aj minulý rok dominovali podozrenia z podvodov najmä v oblasti neživotného poistenia. Napríklad snahy uvádzať poškodenia väčšieho rozsahu, ako sa v skutočnosti stali. V prípade povinného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia sa zas šetrením preukázalo, že k poškodeniam auta došlo inak, ako bolo uvedené,“ uvádza Igor Faktor, riaditeľ úseku vnútornej kontroly a vnútorného auditu poisťovne Wüstenrot.

Podľa jeho slov častými spôsobmi ako pri neživotnom poistení neoprávnene získať financie predstavujú snahy manipulovať s časom poistenia tak aby prípadné škody boli kryté. V oblasti životného poistenia sa najčastejšie vyskytujú prípady fiktívnych úrazov.

Odhaľovaniu možných podvodov venujú poisťovne významnú pozornosť. Neodhalené pokusy totiž umelo zvyšujú mieru celkovej škodovosti. Pritom práve celková škodovosť je jedným z parametrov, ktorý vstupuje do plošnej cenotvorby na poistnom trhu a môže vytvárať tlak na vyššie ceny poistiek.

„Preto poisťovne využívajú mnohé nástroje a možnosti ako takýmto prípadom predísť. Diagnostiku dát z dopravnej nehody, hydrometeorologické aplikácie, stanoviská posudkových lekárov či spoluprácu s inými poisťovňami,“ pokračuje Igor Faktor.

V krajných prípadoch sa poisťovne obracajú aj na políciu. Za rok 2020 k takémuto kroku poisťovňa Wüstenrot pristúpila päťkrát.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu