SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Znečistenie, smog, vírusy. Zamerajte sa na čistý vzduch doma!

Pred škodlivými časticami v ovzduší sa však často neochránime ani doma.

Znečistené ovzdušie je celosvetovým problémom a zároveň jedným z najrizikovejších faktorov, ktorý zhoršuje zdravotný stav. Pred škodlivými časticami v ovzduší sa však často neochránime ani doma. Tak sa pozrime, kde číhajú ohrozenia a ako to riešiť.

Domov by mal byť bezpečným miestom

Škodlivé časti z ovzdušia nás neobchádzajú ani doma. Zdravie a pohodu ľudí ohrozujú napríklad výpary z farieb a chemických náterov stien či nábytku, srsť domácich zvieratiek, rôzne choroboplodné zárodky alebo sadze z vykurovacích zariadení. Najohrozenejšie sú nimi deti, seniori a ľudia s už existujúcimi chronickými ochoreniami dýchacích ciest, ako je astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, a ochoreniami srdca. Dýchanie nečistôt z ovzdušia sa môže prejaviť podráždením očí, nosa, hrdla, bolesťami hlavy či dokonca infekciou dýchacieho systému.

Intenzita smogu v zimnom období

Mnohí z nás znečistené ovzdušie citlivejšie vnímajú v zime. V zimnom smogu sa okrem oxidov dusíka a síry nachádzajú aj prachové častice. Ak sú veľmi jemné (menšie ako 10 mikrometra), pri vdychovaní sa nám môžu dostať nielen do dolných dýchacích ciest, ale dokonca až do krvi. Astmatický záchvat u alergikov je v takomto prípade len otázkou času.

Medzi konkrétnych vinníkov zhoršenej smogovej situácie v chladných mesiacoch roka môžeme zaradiť zvýšené emisie z dopravy, nutnosť vykurovania, ale aj prírodné faktory, ako je teplotná inverzia a vietor. Najmä dlhotrvajúca inverzia v zime spôsobuje, že nečistoty produkované priemyslom, výfukové plyny z vozidiel a ostatné toxické látky zostávajú v dolnej vrstve ovzdušia, ktorá je pre ľudí dýchacou zónou.

Ako si vyčistiť vzduch doma

Kvalitu vonkajšieho prostredia dokážeme ovplyvniť len v malej miere. Kde však vieme čistotu vzduchu zlepšiť, je náš domov. Medzi najčastejšie rady zo strany odborníkov v tejto oblasti patrí používanie domácich čističiek vzduchu s HEPA filtrami. Tieto filtre dokážu účinne odstrániť až 99,97 percenta častíc vo veľkosti 0,003 mikrometra, a to vrátane smogu, prachu, baktérií a vírusov. Navyše čističky vzduchu s integrovaným HEPA filtrom, uhlíkovým filtrom a predfiltrom zachytia aj škodlivé plyny a prchavé organické zlúčeniny.
Čističky vzduchu s týmito parametrami vyrába známa značka Philips. Vďaka najnovším vedeckým poznatkom, vysokému saciemu výkonu 500 m3/h a dvom senzorom nepretržite sledujúcim prítomnosť škodlivých častíc a plynov najnovší model Dual Scan vzduch v jednej miestnosti vyčistí za menej ako 6 minút.** Zariadenie tak neustále prispôsobuje svoj výkon podľa aktuálneho stavu vzduchu v domácnosti a chráni zdravie všetkých členov rodiny.

Výber čističky vzduchu

Pri hľadaní spoľahlivej čističky vzduchu je potrebné zamerať sa hlavne na tri parametre a tými sú hodnota CADR, minimálna veľkosť častíc, ktorú čistička vzduchu dokáže odfiltrovať, a bezpečnosť čistenia vzduchu. Hodnota CADR vyjadruje objem vyčisteného vzduchu za hodinu. Musíte ju zohľadňovať pri veľkosti priestoru, v ktorom chcete čističku vzduchu používať. Čím je hodnota CADR vyššia, tým je čistička vzduchu výkonnejšia. Čistička vzduchu Philips Dual Scan dokáže odfiltrovať 99,9 percenta častíc od veľkosti 0,003 mikrometra. Práve tieto častice majú pôvod v automobilovej doprave či v priemyselnom znečistení a predstavujú aj častý výskyt vírusov a baktérií. Aj keď čističky vzduchu môžu fungovať na rôznych princípoch, je dôležité, aby neprodukovali nebezpečný ozón, čo sa môže stať pri čističkách vzduchu na báze ionizátora. Vymeniteľné HEPA filtre sú k nášmu zdraviu priateľské a vzduch čistia vysoko účinne.

Viac na www.philips.sk/zdravsivzduch

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu