SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región

Čerstvé mlieko i vajcia od sliepok z výbehu. Aj to majú “po ruke” obyvatelia Senicka z družstiev firmy Sanagro.

Družstvá v Senici, Sobotišti, Častkove a vo Vrbovciach podporujú zveľaďovanie regiónu Senica. V ponuke voľných pracovných miest uprednostňujú prioritne miestnych obyvateľov a do rozpočtov obcí ročne prispievajú nadštandardné sumy. Družstvá platia riadne a vždy načas nájomné za pôdu a mlieko od ich kráv majú „domáci vždy po ruke“ v miestnom mliečnom automate.

Poľnohospodárstvo sa na „Senicku“ traduje od nepamäti. Hoci sa v uplynulom desaťročí presťahovalo za prácou do väčších miest mnoho tamojších ľudí, „koronakríza“ a zmeny v ekonomike ich môžu postupne vrátiť späť. Kým aktuálna kríza priniesla škrtanie pracovných miest naprieč odvetviami, práca na poliach a so zvieratami ostala stabilná. Kľúčovým však v tomto prípade zostáva hlavne to, kto družstvo vlastní, ako sa oň stará, koľko investuje do výroby a, v neposlednom rade, aj do zamestnancov.

Farmy Sanagro Senica, Roľnícke družstvo Samuela Jurkoviča v Sobotišti, Roľnícke družstvo Častkov a ekofarma Euroagro Senica so sídlom vo Vrbovciach, majú spoločného majiteľa – slovenskú spoločnosť Sanagro. Sú príkladom profesionálneho riadenia, z čoho majú prospech nielen zamestnanci, ale aj samotné obce a domáci obyvatelia.

Ako sa to dá? Poďme sa spolu pozrieť na pár zaujímavých faktov.

Zodpovednosť v regióne je na prvom mieste

Farmy sa dajú v regióne považovať za stabilného zamestnávateľa, zaisťujú zamestnanie a obživu desiatkam rodín, prevažne miestnym. Za svojich ľudí štátu riadne a načas odvádzajú všetky platby, ktoré slúžia na zdravotnú starostlivosť či budúci dôchodok. Navyše, nielen zamestnanci, ale aj obyvatelia okolitých obcí, majú pravidelný prístup k čerstvému mlieku priamo z družstva, ktoré si môžu zakúpiť v mliečnych automatoch. Rovnako tak majú k dispozícii aj čerstvé vajcia od sliepok chovaných vo voľnom výbehu.

Z fariem majú prospech aj obce, v katastroch ktorých hospodária farmy zo Sanagra, a to v podobe financií do obecných rozpočtov. Každá farma je totiž povinná z nehnuteľností, ktoré využíva, platiť daň. Tú následne môže mesto alebo obec využiť na skvalitnenie života svojich občanov. Pre ilustráciu - od roku 2017 až po vlaňajšok štyri spomínané družstvá odviedli do pokladníc takmer 400-tisíc eur.

Šanca na rast zamestnanosti

To zďaleka nie je všetko. Družstvá v senickom regióne obhospodarujú úctyhodných 6-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, na ktorých sa pestuje pšenica, jačmeň, ovos, kukurica, repka, či slnečnica. Výroba bude v najbližších sezónach doplnená aj o cibuľu, pestovanie zemiakov, mrkvy, petržlenu, červenej repy a cukrovej repy, vďaka čomu sa počet pracovných miest priamo v regióne môže zvýšiť. Taktiež výroba na farme v Sobotišti sa rozšírila o chov nosníc vo voľnom výbehu.

Na to, aby mohli tieto družstvá aj naďalej fungovať a prosperovať, potrebujú pevnú ruku, zodpovedného, ale aj chápajúceho majiteľa. Toho našli práve v spoločnosti Sanagro, čoho dôkazom je nielen nárast produkcie a zrealizované investície, ale hlavne pozitívny vývoj zamestnanosti a permanentné zveľaďovanie družstiev.

O nájomnú pôdu je odborne postarané

Kľúčovou témou zostáva starostlivosť o pôdu. O jej kvalitu sa majiteľ družstiev v Senici, Sobotišti, Vrbovciach a Častkove príkladne stará. Pravidelne ju vyvápňuje a hnojí maštaľným hnojom, čím jej dodáva potrebnú organickú zložku – teda najkvalitnejšie živiny. Farma Euroagro so sídlom vo Vrbovciach dokonca hospodári v ekologickom režime, ktorý má priaznivejší dopad na tamojšie životné prostredie, a produkuje aj zdravú výživu pre obyvateľov. Väčšinu poľnohospodárskej pôdy majú družstvá v prenájme od miestnych obyvateľov. Tí si tak môžu byť istí, že o ich pôdu je veľmi dobre a odborne postarané.

Sanagro a jeho farmy chcú neustále meniť veci k lepšiemu a byť natrvalo špička medzi podnikmi v poľnovýrobe.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karel ZIMA - MIO vám vydrží fakt roky

Každý rok je potrebné meniť iba kartu SD, nie autokameru. Autokamera musí vydržať, preto jazdím s Mio!


2 h
Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


28. máj

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj
SkryťZatvoriť reklamu