SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

S prvým návrhom „Európskej únie“ prišiel Jiří z Poděbrad

V týchto dňoch si pripomíname 550. výročie odchodu tejto významnej historickej osobnosti.

Jiří z Poděbrad, Poděbrady (c) Jiří z Poděbrad, Poděbrady (c) (Zdroj: Pyty, Shutterstock)

Jiří alebo tiež Jiřík z Kunštátu a Poděbrad, ako sám uvádzal svoje meno, zomrel 22. marca 1471 v Prahe. Pochádzal z rodu pánov z Kunštátu. Jeho otec mal na vtedajšie pomery veľkú politickú moc, akú mával väčšinou iba panovník a niekoľko málo šľachticov. To vysvetľuje, prečo sa Jiří mohol stať kráľom, aj keď nepochádzal z kráľovskej dynastie. V českých dejinách nikdy predtým ani potom nesedel na tróne kráľ, ktorý by mal pôvod v domácej šľachte. Navyše, Jiří z Poděbrad bol výborným diplomatom a politikom. Takmer celý život usiloval o vytvorenie mierových spojení európskych kráľovstiev do jedného celku, avšak v 15. storočí narazil na nezáujem monarchov a silný odpor pápeža. Myšlienku spojenej Európy sa podarilo presadiť a zrealizovať až o 500 rokov neskôr, napriek tomu Jiřího z Poděbrad právom považujeme za duchovného otca európanstva a prvého Európana.

Jiří z Poděbrad bol najmocnejším a najbohatším pánom východočeského kališnického zväzu. Obnovil ekonomiku krajiny, ktorú narušili dlhoročné vojny. Zaslúžil sa napríklad o obnovu ťaženia striebra v Kutnej Hore, o razbu českého groša a podporoval obchodné cesty, ktoré boli potrebné pre rozvoj zahraničného obchodu. Pre podporu remesiel a obchodu udeľoval clá a trhové predpisy.

Počas vlády Jiřího z Poděbrad pokračovala v Starom Meste pražskom výstavba kostola Panny Marie Před Týnem. K roku 1464 sa vzťahuje správa o položení základu k novej veži na Malej Strane vedľa Saského domu. Ide pravdepodobne o vyššiu mostovú vežu na malostranskej strane Karlovho mosta.

Z čias Jiřího z Poděbrad pochádza aj vonkajšie opevnenie a brána na hrade Litice, ktorý bol Jiřího osobným majetkom. O kráľovskej prestavbe v roku 1468 hovorí dodnes nápis na vstupnej bráne, kde je erbová doska oslavujúca pobyt kráľa Jiřího z Poděbrad na hrade, rovnako ako jeho socha.

Zvláštny vzťah mal kráľ Jiří ku kláštoru v Žďári nad Sázavou. V duchu starej rodovej tradície sa cítil byť patrónom a ochrancom starého opátstva. Sám preto dal znovu do Žďáru povolať cisterciánov, ktorí kláštor opustili počas husitských vojen. Dbal aj o obnovu spustošených a zničených kláštorných budov a o reštitúciu starého kláštorného majetku.

Výrazom snáh Jiřího z Poděbrad o nájdenie kompromisu s cirkvou a v Čechách so stranou katolíckou bola aj podpora reformného poriadku františkánov. Svojím asketizmom táto rehoľa odpovedala ideálom utrakvistickej reformy, ale na druhej strane práve františkáni patrili k plamenným zástancom návratu k starej katolíckej viere. O to viac prekvapí, že kališnícky kráľ Jiří sa zaslúžil o založenie prvých českých františkánskych kláštorov v Plzni a v Prahe.

Ďalšie tipy, kam sa vybrať nielen po stopách Jiřího z Poděbrad, nájdete na kudyznudy.cz.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Leto je skvelá príležitosť pre rodičov, ako naučiť deti finančnej zodpovednosti.


12 h

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


14 h

Pracovať v Silicon Valley je snom každého "ajťáka". Určite vás zaujme možnosť pracovať na svetových projektoch aj na Slovensku.


22 h