SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou

Fakulta výrobných technológií predstavuje vysoko kvalitnú a stabilnú fakultu najväčšej univerzity východoslovenského regiónu TUKE.

Fakulta výrobných technológií je zárukou kvality, kde je možné študovať atraktívne študijné programy vo všetkých stupňoch štúdia (bakalárske, inžinierske, doktorandské). Je to jedna z deviatich fakúlt Technickej univerzity v Košiciach. Jej sídlo je v treťom najväčšom meste na Slovensku v Prešove, nazývanom aj "mesto hudby".

Fakulta výrobných technológií Fakulta výrobných technológií

História Fakulty výrobných technológií je veľmi zaujímavá a úzko prepojená s pracoviskom Strojníckej fakulty vtedajšej Vysokej školy technickej.

Založenie fakulty a prvé roky fungovania fakulty boli mimoriadne hektické. Z pozície Ministerstva školstva sa začal presadzovať nemecký model neuniverzitného vysokoškolského štúdiaFachhochschule. Štúdium spočívalo v modeli 4-ročného štúdia s jedným semestrom v praxi. Technická univerzita v Košiciach a Slovenská technická univerzita v Bratislave zriadili experimentálne fakulty na preverenie tohto modelu štúdia. Tak v roku 1992 vznikla Fakulta odborných štúdií v Prešove. Vzhľadom na vyskúšanie fungovania takéhoto štúdia bol v prvom školskom roku prijatý len obmedzený počet študentov. Bohužiaľ legislatíva, ktorá mala ošetriť tento druh štúdia nebola dotiahnutá a prijatie zákona bolo odsunuté a tak fakulta musela čeliť návrhu na jej zrušenie. Bolo to obdobie mimoriadne psychicky náročné, pretože išlo o osud študentov aj zamestnancov. Fakulta zaznamenala silnú podporu okresných orgánov Prešova, ako aj poslancov Národnej rady SR. Nakoniec na návrh ministerky školstva PhDr. Evy Slavkovskej, CSc. bola fakulta v roku 1997 pretransformovaná na plne hodnotnú fakultu s inžinierskym štúdiom a novým názvom: Fakulta výrobných technológií Technickej Univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove. Prvých 27 absolventov slávnostne promovali po úspešnej akreditácii fakulty v roku 1997.

Fakulta bola dobudovaná personálne a materiálne na modernú inštitúciu a vypracovala sa na popredné miesta vo vede, výskume aj vzdelávaní. Študenti študujú v moderných priestoroch a výučba sa presunula od tabule do laboratórií so špičkovým vybavením. V rámci programu Erasmus je možné absolvovať časť štúdia v zahraničí na partnerských univerzitách.

Výučba prebieha v moderných laboratóriách orientovaných na prax Výučba prebieha v moderných laboratóriách orientovaných na prax

Fakulta postupne akreditovala nové študijné programy vo všetkých stupňoch vysokoškolského vzdelávania. Tým sa následne rozšírilo aj portfólio absolventov v podobe vysoko kvalitných inžinierov ovládajúcich široké spektrum vedomostí technického zamerania, manažmentu a procesnej techniky. Momentálne na fakulte študuje 800 študentov v bakalárskom a inžinierskom stupni štúdia a 27 študentov v doktorandskom štúdiu. Na fakulte pôsobí 53 pedagogických a 17 výskumných pracovníkov. V súčasnosti Fakulta výrobných technológií poskytuje pre zahraničných študentov štúdium v anglickom jazyku vo všetkých troch stupňoch štúdia (bakalárskom, inžinierskom aj doktorandskom stupni).

Výučba prebieha v moderných laboratóriách orientovaných na prax Výučba prebieha v moderných laboratóriách orientovaných na prax

Inovatívne zmeny vyvolali pokrok a zvýšenie kvality absolventov. Svedčí o tom aj 99,09% úspešnosť ich uplatnenia v praxi. Na základe toho fakulta bola zaradená na 2. miesto spomedzi 143 fakúlt na Slovensku z hľadiska perspektívnosti a relevantnosti študijných programov pre potreby praxe v rámci národného projektu „Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti“.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 168
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 455
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 907
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 641
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 554
  6. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 231
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 196
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 189
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Remeslo kachliara sa Ľubomírovi Gunišovi nezunovalo ani po 25 rokoch.


INZERCIA 23 h

Zistite, ktoré potraviny a doplnky najlepšie doplnia železo v tele.


INZERCIA 23 h

Majiteľ penthousu v Neste Patrik Nagy: Štvrť Nesto dnes považujem za nevybrúsený diamant, ktorý po dokončení získa na hodnote


INZERCIA 23 h

Májový magazín zdravia je už v predaji, noví predplatitelia od nás dostanú darček!


INZERCIA 12. máj
SkryťZatvoriť reklamu