SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Slovník investora 01: Investičný trojuholník pomáha investorom

Označuje sa aj pojmom magický. Pomáha pri posudzovaní investícií. Ako investičný trojuholník vyzerá a na čo sa dá použiť?

investiciainvesticia (Zdroj: Stephen Dawson on Unsplash)

Vysnívaným produktom každého investora je taká investícia, pri ktorej dosiahne čo najvyšší výnos, spája sa s minimálnym rizikom a je možné ju rýchlo a bez zbytočných nákladov premeniť späť na hotovosť. Predovšetkým menej skúsení investori neustále hľadajú na trhu také investície, ktoré ponúkajú maximum vo všetkých týchto troch kritériách. Ak sa im to podarí, je pravdepodobné, že o danom investičnom produkte buď nemajú dostatok informácií, alebo si ich nevedia dobre vyhodnotiť. Taká investícia je iba ilúzia. Jednoducho neexistuje.

Základná poučka investora hovorí, že ak chceme dosiahnuť maximum na jednom z troch vrcholov investičného trojuholníka, musíme urobiť primeraný ústupok na obidvoch zvyšných vrcholoch, alebo aspoň na jednom z nich.

Uveďme si jednoduchý príklad: Ak si uložíte peniaze na bežný účet v banke, s vaším vkladom sa spája minimálne riziko, pretože vás chráni Fond ochrany vkladov. Vaše peniaze sú zároveň veľmi dobre likvidné. Môžete ich kedykoľvek z banky vybrať a na niečo ich použiť. Cenou za takéto výhody je ale veľmi nízky výnos, ktorý nedosahuje ani úroveň inflácie a vaše peniaze postupne strácajú hodnotu.

Na druhej strane, ak zainvestujete napríklad do vybraných vysoko rizikových akcií na burze, môžete očakávať aj veľmi vysoký výnos. Vaša investícia má vysokú likviditu, pretože nakúpené tituly môžete kedykoľvek predať. Cenou za tieto dve výhody je ale vysoké riziko, ktoré sa spája s obchodovaním na burze.

Ak vám niekto ponúkne napríklad dlhopisy s fixným výnosom sedem percent a so splatnosťou sedem rokov, ide o investíciu s pomerne vysokým výnosom, ale nízkou likviditou. Ak si vyhodnotíte, že cenný papier je „stredne rizikový“, nebudete asi ďaleko od pravdy. Cenný papier na prvý pohľad dáva zmysel a môžete sa pustiť do jeho hlbšieho skúmania.

Ale ak vám v tom istom čase ponúkne niekto iný cenný papier s rovnakým výnosom a jeho viazanosť bude trojmesačná, skúška pomocou trojuholníka vás hneď upozorní, aby ste si poriadne preskúmali možné riziká. Pravdepodobne budú veľmi vysoké.

Čo je investičný trojuholník a na čo slúži vysvetľuje Renata Domčeková, riaditeľka investičných produktov skupiny Proxenta, v nasledujúcom videu:

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24 h

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu