SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Slovník investora 02: Garančný fond

Aké garancie zo strany garančných fondov má klient v banke a aké pri investovaní?

Garančný fond.Garančný fond. (Zdroj: Headway on Usplash)

V prvom rade je potrebné pochopiť rozdiel medzi vkladmi a investovaním. Keď máte peniaze na bežnom alebo termínovanom účte v banke, ide o vklad. Vklady môžu prijímať od klientov iba banky a slúžia na bezpečné uschovanie voľných finančných prostriedkov, nie na ich zhodnocovanie.

Naopak, pri investovaní do cenných papierov je cieľom peniaze klienta zhodnotiť. Cenné papiere má investor uložené na svojom majetkovom účte vo finančnej inštitúcii, napríklad u obchodníka s cennými papiermi, v správcovskej spoločnosti, alebo v banke, ktorá má licenciu na obchodovanie s cennými papiermi. Na majetkových účtoch majú klienti okrem cenných papierov často aj určitú hotovosť, napríklad na úhradu poplatkov.

Všetky finančné inštitúcie, ktorým ľudia zverujú svoj majetok, musia byť schopné klientovi na požiadanie jeho majetok vydať, či už sú to peniaze, alebo cenné papiere. Pre prípad, že by toho neboli schopné, napríklad z dôvodu, že skrachujú, platia finančné inštitúcie príspevky do garančných fondov, ktoré fungujú na podobnom princípe ako poistenie.

Ak nastane situácia, že finančná inštitúcia nedokáže klientovi vydať jeho majetok, tak klienta odškodní garančný fond. U vkladov je to Fond ochrany vkladov a ochrana sa vzťahuje na majetok do výšky 100 000 eur. V prípade investícií je to Garančný fond investícií a ochrana je do výšky 50 000 eur.

Garančný fond investícií poskytuje náhrady za nedostupný majetok na majetkových účtoch klienta, avšak neodškodňuje investorov za stratu pri investovaní. V prípade, ak si vyžiadate hotovosť alebo cenný papier, ktorý máte na majetkovom účte a finančná inštitúcia vám ich nie je schopná vydať, garančný fond vás odškodní.

Keď vám ale vydajú cenný papier, ktorý ste pôvodne kúpili za 1 000 eur a teraz je jeho hodnota už len 100 eur, za takúto stratu pri investovaní žiadne odškodnenie nedostanete. To je investičné riziko, ktoré na svojich pleciach nesiete vy a práve za neho máte sľubované výnosy.

Pri investovaní je potrebné mať na pamäti, že neexistuje také investovanie, s ktorým by sa nespájalo žiadne riziko. Investície nie sú vklady a nedá sa od nich čakať to, čo od vkladov. Pri investovaní je vždy nevyhnutné prijať na seba určité riziko a pracovať s ním.

Bezpečnosť investície sa nedosahuje prostredníctvom garancií alebo garančných fondov, ale diverzifikáciou portfólia. Najbezpečnejšie portfólio je také, ktoré je čo najviac diverzifikované, t. j. rozložené – do viacerých typov cenných papierov, do viacerých spoločností, do viacerých oblastí podnikania, mien a podobne. Takto vie investor minimalizovať riziko spojené s investovaním. Ak jedna investícia nevyjde, nepríde o všetky peniaze, ale len o časť. Dá sa povedať, že lepší recept na investičné riziko zatiaľ nikto nevymyslel.

Čo je garančný fond investícií a na čo slúži vysvetlila Renata Domčeková, riaditeľka predaja investičných produktov skupiny Proxenta, divákom v rámci pravidelnej rubriky “Slovník investora” v relácii Investujeme na TA3.

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu