SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nové auto? Neriaďte sa len cenou, ale aj celkovými nákladmi

Finančný lízing, spotrebný úver, či operatívny lízing. Tieto spôsoby financovania môžete využiť, ak si chcete obstarať automobil.

Kým pri prvých možnostiach potrebujete vstupný kapitál na kúpu či akontáciu, pri operatívnom lízingu platíte len prenájom. O cene pritom rozhoduje typ vozidla, doba prenájmu, počet najazdených kilometrov, ale aj to, kto sa o vozidlo bude starať, no a v prípade firiem ešte aj ich veľkosť či bonita.

Firemný vozový park je dnes základnou výbavou takmer každého podniku. No ak si ho spoločnosť obstará za hotovosť, prichádza o peniaze, ktoré mohla investovať do ďalšieho rozvoja biznisu. O časť financií majitelia firiem prichádzajú aj pri úvere, či finančnom lízingu, kde musia zložiť akontáciu. A aj keď vozidlo nakoniec firma vlastní, ostávajú jej starosti s manipuláciou, na ktoré musí vyčleniť kapacity interných ľudí. „Tie sú často finančne náročnejšie, ako keby si vozový park firma zaobstarala cez operatívny lízing. Nejde totiž len o financovanie vozidla, majiteľ firmy získava aj samotný servis a zabezpečenie všetkých súvisiacich služieb. Práve táto dodávaná starostlivosť o vozidlá vychádza lacnejšie, ako keď na to firma využíva vlastných ľudí, ktorí autá musia do servisu odviezť, chodiť s nimi a pravidelne sa o ne starať,“ vysvetľuje Michal Duška, obchodný riaditeľ Arval Slovakia.

Počítajte aj so správou vozidla

Jednotný vzorec na optimálny firemný vozový park neexistuje. Každá firma je totiž individuálna a tak treba pristupovať aj pri nastavovaní firemnej fleetovej politiky a zabezpečení vozidiel do firmy. „Základný parameter, ktorým by sa majitelia firmy mali riadiť sú takzvané „total cost of ownership“ - (TCO). Ide o celkové náklady, ktoré neberú do úvahy len cenu vozidla, ale aj všetky ostatné náklady spojené s vozovým parkom, čiže napríklad servis, pneumatiky, poistenie, prevádzkové náklady prípadne iné dane a poplatky. Vtedy sa môže stať, že vozidlo, ktoré je vo finále drahšie, vyjde firmu na základe skúmaného TCO lacnejšie, ako iné lacnejšie vozidlo,“ vysvetľuje Duška. Základné vstupné parametre, ktoré do kalkulácie pri obstarávaní vozidiel pritom vstupujú, sú konfigurácia vozidla, plánovaný ročný nájazd a doba, na ktorú si majiteľ firmy plánuje vozidlo prenajať.

Výber služieb závisí aj od veľkosti firmy

Aj keď pri operatívnom lízingu nie je potrebný vstupný kapitál, pretože ide o nájom, ide stále o spôsob financovania vozidla, pri ktorom dodávateľ posudzuje vašu schopnosť splniť si finančné záväzky. Aký je dôvod? Pri malej firme hrozí vyššie riziko, že nebude schopná svoje záväzky splácať. „Aj tu sa však treba pozrieť na celkové náklady firmy pri komplexnej správe vozového parku. U klientov skúmame, koľko času venujú jednotlivým činnostiam, či sa o vozidlá stará interný človek alebo službu outsourcujú, prípadne sa o to vôbec nestarajú a pneumatiky majú uložené niekde v garáži. Ak nám klient dodá relevantné vstupy, vieme mu vypočítať a poradiť, či sa mu operatívny lízing oplatí, alebo nie,“ dodáva Michal Duška.

Zadefinujte si podnikovú mobilitu

Podniková mobilita je dnes súčasťou každej modernej a efektívnej firmy. Presne určuje základné kritériá a pravidlá vo firme, napríklad aj to, ako má vyzerať a ako sa ma využívať firemný vozový park. Zároveň je vstupnou informáciou, od ktorej sa viete odraziť pri rokovaniach s dodávateľom firemného vozového parku. A podľa akých kritérií dodávateľa vyberať? „Určite je nutné preveriť si spoľahlivosť partnera, vyhľadať referencie, pozrieť sa, ako dlho pôsobí na trhu, akú má kvalitu služieb a v akej šírke ich vie dodať a či je to silná spoločnosť, ktorá má za sebou financovanie,“ uzatvára obchodný riaditeľ Arval Slovakia.

Viac informácií nájdete na www.arval.sk.

O spoločnosti Arval Slovakia:

Spoločnosť Arval Slovakia, člen finančnej skupiny BNP Paribas, bola založená v roku 2004. Špecializuje sa na operatívny lízing automobilov s plným servisom pre malé, stredné podniky a veľké spoločnosti a patrí medzi lídrov na trhu. Svojim zákazníkom poskytuje fleetové riešenia na mieru, odborné poradenstvo, 24-hodiný zákaznícky servis a plnú starostlivosť o vozový park klienta. Klienti majú k dispozícii online služby My Arval, ktoré prehľadne združujú informácie o vozovom parku spoločnosti. Spoločnosť je držiteľom ocenenia Slovak Superbrands za rok 2018 a 2019.

O spoločnosti Arval:

Spoločnosť Arval vznikla v roku 1989 ako člen globálnej finančnej skupiny BNP Paribas. Špecializuje sa na poskytovanie lízingu automobilov pre malé a stredné podniky a veľké spoločnosti. Svojim klientom poskytuje fleetové riešenia na mieru, ktoré optimalizujú pracovné zaťaženie ich zamestnancov a umožňujú outsourcing všetkých rizík spojených s prevádzkou vozového parku. Arval poskytuje odborné poradenstvo a plnú starostlivosť o vozové parky svojich klientov s takmer 1,4 miliónmi vozidlami v správe v 30 krajinách sveta, v ktorých zamestnáva viac ako 7 200 pracovníkov.

Arval je zakladajúcim členom skupiny Element-Arval Global Alliance, ktorá je celosvetovým lídrom v oblasti operatívneho lízingu a spravuje viac ako 3 milióny vozidiel v 50 krajinách sveta. V rámci skupiny BNP Paribas spadá spoločnosť Arval pod divíziu Retailového bankovníctva a služieb.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún