SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou

V roku 2020 cena zlata doslova vystrelila nad 2.000 dolárov. Kam až porastie? Na dvojnásobok, či až k odhadovaným 7.000 dolárom?

Výnimočná minca Slovenský Orol má na averze spolu s prvkami čičmianského vzoru aj portrét britskej kráľovny Alžbety II.Výnimočná minca Slovenský Orol má na averze spolu s prvkami čičmianského vzoru aj portrét britskej kráľovny Alžbety II. (Zdroj: Česká mincovna)

To čo „urobilo“ zlato za posledný rok je neuveriteľné! Prekonalo svoju historickú hranicu z roku 2011. Vtedy sa zastavilo na maxime – 1.920 dolárov za uncu. V roku 2020 však jeho cena doslova vystrelila nad 2.000 dolárov a rastie ďalej. Nech už sa udeje čokoľvek, experti sa zhodujú v tom, že aj keby cena zlata krátkodobo kolísala, už nikdy nebude razantne klesať.

Sledujeme zdražovanie a spolu s tým ako peniaze strácajú hodnotu. Možné je všetko, otrasy ekonomiky budú zrejme väčšie ako sa zdá, väčšie ako nás utešujú politici a hodnota peňazí je neistá.

Zlato a drahé kovy v ťažkých časoch na takéto výkyvy ekonomiky reagujú citlivo a vyrovnávajú ich. Už po stáročia je preto zlato druhou najpopulárnejšou investíciou.

Otázka však znie: Koľko zo svojich úspor by mal človek investovať do drahého kovu?

Podľa investičných expertov sa hneď na začiatku treba vzdať názoru, že správnou voľbou sú zlaté šperky! Kvôli likvidite šperky nie sú najlepšia voľba. Skúsenosť, ktorá sa potvrdila v zlých časoch hovorí, že až jedna pätina úspor by mala byť uložená v zlate, presnejšie v zlatých tehličkách a v minciach. To je rada ekonómov ako zaistiť seba a svoju rodinu do budúcnosti.

Ich praktická rada znie: Vytvorte si svoj vlastný zlatý poklad! Znie to možno neuveriteľne, ale dá sa to. Dokonca aj z malých úspor, odložených bokom, sa dá začať budovať vlastný poklad.

Napríklad certifikovaná zlatá tehlička so zárukou rýdzosti kovu, pečaťou kvality a výrobným číslom je v Českej mincovni už od 65 €. Renomovaný výrobca, ktorý okrem iného razí mince aj pre český štát je dôležitou zárukou, že vaše zlato je rýdze a bude akceptované kdekoľvek na svete ako bonitné a vysoko likvidné.
Je však nesmierne dôležité nakupovať investičné zlato u renomovaných firiem, s dobrou povesťou na celom svete. Pri ponukách z letákov od neznámych firiem, hodených do schránky je certifikácia ich produktov, o reklamácii ani nehovoriac, úplne bez záruky. Bez medzinárodne uznávaného certifikátu je vaše zlato značne znehodnotené.

Zlaté tehličky však nie sú jedinou možnosťou ako začať a budovať svoj vlastný poklad. Podľa mnohých je ešte lepšou voľbou investičná minca, najmä ak ide o limitovanú sériu. Takou je napríklad výnimočná minca Slovenský Orol, ktorú ponúka Česká mincovňa. Zlaté mince majú svoju hodnotu v drahom kove, ktorá je zvýšená o umeleckú hodnotu mince. Mince sú vítané nielen u investorov, ale aj u zberateľov. V prípade potreby sa totiž ľahšie predávajú, aj po kusoch. Celý poklad tak môže byť zložený zo zlatých a strieborných tehličiek a investičných zlatých a strieborných mincí. Už od prvej tehličky, alebo mince je v ťažkých časoch veľmi upokojujúce sledovať ako sa bude zvyšovať ich hodnota.

V tom je zásadný rozdiel rýdzich kovov v porovnaní s papierovými peniazmi.

Stále však platí hlavná podmienka – Základom je dôvera. Treba nakupovať od serióznych, kapitálovo silných firiem s reputáciou, ktorú potvrdzuje samotný štát, napríklad tým, že firma razí pre štátnu Národnú banku mince ako platidlo v bežnom obehu peňazí. Tak ako je to v prípade Českej mincovne, ktorá razí mince pre Českú národnú banku.

A rovnako, ak má veľká firma svoj internetový obchod, čo je v týchto časoch pandémie nevyhnutnosťou, mala by mať nielen svoje internetové sídlo, ale aj to skutočné, kde sú skutoční ľudia, a ak sa to dá, podobne ako v prípade Českej mincovne, aby existoval aj skutočný „kamenný“ obchod, aký má Česká mincovňa v Bratislave, v Prahe, v Jablonci nad Nisou, alebo v Brne.

Stačí pár desiatok Eur a môžete začať budovať svoj vlastný zlatý a strieborný poklad. Sami, alebo spolu s celou rodinou – obdarovať sa na narodeniny, pri promócii, maturite, alebo na Vianoce zlatou tehličkou, či striebornou mincou. Je to štýlové, je to zábavné a je to istota do budúcnosti.

www.ceskamincovna.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


19 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu