SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?

Rádio je už takmer jedno storočie vari najobľúbenejším spolujazdcom každého vodiča. Ale viete, ako celá táto sága začala?

(Zdroj: SEAT)

Rádio? Luxus, ktorý rýchlo zľudovel

Všetko sa to začalo ešte v roku 1924, keď austrálska spoločnosť Kelly's Motors predstavila prvé automobilové rádio. O vynález prejavil záujem najskôr americký trh, čo viedlo k jeho adaptácii v tridsiatych rokoch 20. storočia.

Príležitosti sa ako prvá chopila nezávislá spoločnosť Galvin Manufacturing Corporation, ktorá predstavila komerčne predávané autorádio Motorola. V čase, keď Ford Model A stál 540 dolárov, rádio Motorola stálo vyše pätinu z ceny celého auta - až 130 dolárov! Autorádio sa však rýchlo predviedlo ako užitočný spoločník a na konci desaťročia už išlo o štandardnú výbavu.

Navigácia aj bez družíc? Kedysi to inak nešlo

Prvé autorádiá využívali dnes zastaralý princíp AM vĺn, ktoré neskôr vymenili za modernejšie a stabilnejšie FM vysielanie. Motoristi, ktorí chceli počúvať hudbu podľa svojho uváženia, si však ešte museli počkať. Po niekoľkých neúspešných pokusoch s palubným gramofónom ale svet objavil magnetofónovú pásku a prišla revolúcia!

Kto a kedy uviedol prvé vozidlo s “kazeťákom”, doteraz presne nevieme. Niekto vraví, že to bol Ford Mustang z roku 1966 (išlo však o ďaleko väčšiu pásku, podobnú skôr VHS kazetám), iné zdroje zasa uvádzajú Mercedes-Benz z roku 1971. Isté však je, že ako doplnok ste si takéto rádio mohli kúpiť už v roku 1968, keď Phillips predstavil revolučné rádio RN582. A zatiaľ, čo nevieme, kto mal kazetový prehrávač v aute ako prvý, s istotou vieme povedať, že posledný bol Lexus SC430 – podržte sa, až v roku 2010!

To už boli kazety dávno hudbou minulosti, keďže ich od roku 1985 postupne vytláčali CD prehrávače, USB nosiče alebo pamäťové karty. Rádiá postupne dostali nielen väčšie displeje, ale aj množstvo iných funkcií. Revolúcia prišla až s Mazdou a modelom Eunos Cosmo, ktorý v roku 1990 ako prvý uviedol navigáciu vďaka GPS systém.

Dnes má infotainment všetko, čo potrebujete

Pamäťovky, USB-čka a napokon aj cédéčka sú dnes už minulosťou. Vystriedali ich smartfóny a Bluetooth pripojenie, ktoré otvorilo také možnosti prepojenia vozidla, o ktorých sa nám mohlo v minulosti len snívať. Obrazovka v strede palubnej dosky dnes už neslúži len na prehrávanie hudby, stal sa z neho doslova mozog auta.

Pre porovnanie: Zatiaľ, čo pred pätnástimi rokmi mal napríklad SEAT Altea k dispozícii maximálne CD prehrávač, jej súčasný ekvivalent SEAT Ateca prichádza vo výbave Family s kompletne prepojeným systémom SEAT Full Link, ktorý umožňuje nielen prehrávať vašu obľúbenú hudbu priamo z telefónu, ale aj zrkadlenie celého prostredia telefónu. Nezáleží, či je váš smartfón od Apple a používa systém CarPlay, alebo Android so systémom Android Auto, všetky podstatné informácie máte k dispozícii na jednom mieste.

SEAT Ateca Family ukazuje, ako sa to má robiť

Full Link však nie je jediná vec, s ktorou sa môže čerstvo modernizovaná Ateca pochváliť. Napriek tomu, že ponúka moderný systém infotainmentu, zostáva verná klasickým tlačidlám napríklad pri ovládaní klimatizácie. Displej navyše nevytŕča z palubnej dosky a je do nej citlivo zakomponovaný.

Vo výbave FR Family navyše poskytne aj 9,2” displej systému, ktorý je doplnený kvalitnou parkovacou kamerou, parkovacími senzormi vpredu a vzadu a dokonca aj sledovaním mŕtveho uhla a okolia pri cúvaní. Plné ruky pri nákupoch uľahčí bezdotykové otváranie dverí batožinového priestoru, to všetko pri štedrom cenovom zvýhodnení.

Vo výbave Style Family si zasa môže zákazník užiť vyhrievané sedadlá vpredu, XPERIENCE Family do mixu pridáva ešte aj vyhrievaný volant či čelné sklo s neviditeľnou fóliou, ktoré je v zime neoceniteľným spoločníkom. V lete naopak odráža slnečné lúče a zabraňuje tak diskomfortu z prehrievania prístrojovej dosky. Základná Ateca Reference Family zasa boduje praktickými pomocníkmi, akými je tempomat a automatická klimatizácia s inovatívnym filtračným systémom AirCare.

Nie je to úžasné, ako ďaleko sme sa dostali od doby, keď len rádio stálo viac, ako pätina z celého auta? SEAT Ateca Family s luxusnou bezpečnostnou výbavou a a zvýhodnením až 3600 EUR. Viac nájdete na www.seat.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún