SME
Nedeľa, 16. máj, 2021 | Meniny má SvetozárKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Reverzné inžinierstvo na FVT

Fakulta výrobných technológií disponuje modernými laboratóriami. Jedným z nich je aj Laboratórium reverzného inžinierstva.

Reverzné inžinierstvo zahŕňa postupy a techniky, ktoré v rámci využitia moderných metód snímania umožnia získať informácie pre spätnú tvorbu dokumentácie dielcov, pre ktoré bola stratená, alebo nebola dodaná výkresová dokumentácia. Techniky reverzného inžinierstva je možné využiť aj v prípade, ak je potrebné znova vytvoriť dokumentáciu pre diely strojov, ktorých výrobca už zanikol.

Načítavam video...

Metódami trojrozmernej digitalizácie prostredníctvom vyspelých meracích a skenovacích prístrojov je možno reálne objekty transformovať do digitálnej podoby vhodnej pre neskoršiu analýzu, kontrolu a editáciu priestorového modelu. V rámci technológií reverzného inžinierstva sa Katedra počítačovej podpory výrobných technológií na Fakulte výrobných technológií zaoberá vyspelými technikami aditívnej prototypovej výroby ako aj vývojom cenovo dostupných priestorových výrobných zariadení. Výskum je koncentrovaný v Laboratóriu reverzného inžinierstva, kde sú sústredené moderné skenovacie zariadenia, komplexné riešenia pre 3D tlač, vákuové formovanie a vstrekovanie plastov.

Laboratórium reverzného inžinierstva predstavuje špecializované pracovisko, na ktorom sú riešené grantové výskumné úlohy, ale aj početné menšie úlohy zadávané z praxe. Laboratórium sa v rámci svojich aktivít, s využitím dostupného vybavenia, podieľa na výrobe vzdelávacích pomôcok a náhradných dielov. Pre udržanie konkurencieschopnosti je pracovisko neustále dopĺňané o nové vybavenie, pričom úzko spolupracuje s praxou.

Laboratórium je vybavené 3D tlačiarňami, ktoré využívajú viaceré metódy tlače, napríklad FDM – metóda využívajúca termoplastické vlákno, alebo SLA – metóda využívajúca fotopolymér. Vo vybavení laboratória nechýba ani extrudér, ktorý slúži na vlastnú výrobu tlačových materiálov požadovaného zloženia a ďalšie zariadenia slúžiace na výskum nových materiálov využívaných pre 3D tlač.

V roku 2020 aj toto pracovisko ovplyvnila pandémia ochorenia Covid-19. Hlavne v prvom polroku boli všetky kapacity laboratória využité na tlač ochranných pomôcok. V prvok kroku sa laboratórium pripojilo k iniciatíve POMÔŽ NEMOCNICI. Na pracovisku sa vyrobilo vyše 1 600 ochranných štítov a množstvo ďalších zdravotníckych pomôcok.

Súbežne sa v laboratóriu riešia projekty zamerané na recykláciu plastov pre prototypovú a malosériovú výrobu. V rámci tohto projektu sa Katedra počítačovej podpory výrobných technológií zaviazala v spolupráci s Nadáciou Tatra banky k doplneniu vybavenia pracoviska a k vytvoreniu podmienok na recykláciu odpadových plastových materiálov. Recyklát je využívaný v procese výučby v rámci vývoja nových produktov v rôznych formách, napríklad ako granulát pre vstrekovací lis, alebo polotovar pre CNC obrábacie centrá.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu