SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Neuveríte, aký netradičný predmet sa dá ešte recyklovať

Pomôcka: určite ho nájdete aj vo vašej peňaženke.

(Zdroj: Slovenská sporiteľňa)

Kompostovanie či recyklácia sa už dávno netýkajú iba bežného odpadu. Už čoskoro sa začnú recyklovať aj platobné karty.

Napriek výraznému rastu platieb mobilom či hodinkami sú tradičné platobné karty stále najpoužívanejším spôsobom platby pre mnohých Slovákov. Podľa odhadov je u nás aktuálne v obehu až 5,5 milióna platobných kariet, čo predstavuje až 27 ton plastu. Donedávna tieto tony materiálu často končili v bežných smetných košoch a následne na skládkach či v spaľovniach. A keďže obsahujú okrem plastu aj magnetický prúžok a čip, ich likvidácia vôbec nebola ekologická.

Slovenská sporiteľňa sa preto pri príležitosti Dňa Zeme rozhodla dať verejný prísľub, že začne platobné karty recyklovať. Od júna budú môcť jej klienti, rovnako ako klienti iných bánk, priniesť do jej pobočiek exspirované platobné karty. Slovenská sporiteľňa sa postará o ich recykláciu, prípade ekologickú likvidáciu bez ohľadu na to, ktorá banka danú kartu vydala.

Navyše, Slovenská sporiteľňa začne od júna vydávať už iba rozložiteľné platobné karty so schopnosťou rozkladu až do 99 %. Sú vyrobené z materiálu, ktorý sa po pridaní do organického kompostu rýchlo rozkladá. Neskôr banka plánuje zaviesť aj recyklované platobné karty. Taktiež predĺži platnosť kariet z 3 na 4 roky, čím dosiahne nižšiu spotrebu materiálu.

Proces recyklácie platobných kariet je súčasťou udržateľných aktivít Slovenskej sporiteľne s cieľom znižovať uhlíkovú stopu. Viac detailov o zbere kariet v pobočkách prezradí už čoskoro.

„Recyklácia platobných kariet je po zrušení billboardov opätovne potvrdením zodpovedného prístupu Slovenskej sporiteľne k spoločnosti a životnému prostrediu. Tešíme sa, že s otváraním ekonomiky a výrazným rastom obľúbenosti bezkontaktných platieb prinesieme ako prvá banka na Slovensku túto užitočnú inováciu. Veríme, že udržateľný prístup ocenia naši súčasní, ale aj budúci zamestnanci a klienti, a že sa nám podarí aj tentokrát inšpirovať ďalšie firmy a podnikateľov našej krajiny k zodpovednejšiemu prístupu k podnikaniu,“ vysvetľuje Dáša Juríková, riaditeľka marketingu Slovenskej sporiteľne.

Znižovanie uhlíkovej stopy a zelené financovanie

Slovenská sporiteľňa ako súčasť skupiny Erste ukončí do roku 2030 financovanie výroby energie z uhlia. Banka podporuje aj rozvoj udržateľného a zeleného financovania. Klienti firemného bankovníctva už dnes využívajú tzv. zelené úvery, ktoré spĺňajú prísne európske kritéria. Spolu s Asset Managementom Slovenskej sporiteľne priniesla Slovenská sporiteľňa aj prvý slovenský Fond zodpovedného investovania. Ako zodpovedný líder týmito praktickými krokmi prispeje k udržateľnému rozvoju a lepšiemu životu pre ľudí a firmy na Slovensku.

Zelená banka

Slovenská sporiteľňa je zelená banka, čoho dôkazom je aj získanie certifikátu na Systémy environmentálneho manažmentu podľa ISO 14001, rovnako tak ocenenia Via Bona. V rámci všetkých bánk skupiny Erste patrí k najlepším aj v oblastí emisií. V roku 2018 Slovenská sporiteľňa skončila s billboardami, letákmi v pobočkách a potvrdenkami z bankomatov. Celkovo sa snaží znižovať papierovú dokumentáciu a všetky zmluvy posielať a podpisovať s klientmi digitálne. Ušetrila tak desiatky ton papiera a súčasne pomáha kultivovať verejný priestor na Slovensku. V tomto roku banka vysadí tiež 12 000 stromov v slovenských lesoch, aby sa nám všetkým ľahšie dýchalo.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24 h

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu