SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Projekt pre politiky Integrovaného manažmentu krajiny

Partnermi projektu boli tri mestá v Prešovskom kraji - Stará Ľubovňa, Lipany a Sabinov.

OZ GreenGang, vďaka finančnej podpore z Operačnému programu Efektívna verejná správa, ukončí ku dňu 30. apríla 2021 „Projekt pre politiky Integrovaného manažmentu krajiny v súvislosti voda-pôda-energia-klíma“. Partnermi projektu boli tri mestá v Prešovskom kraji - Stará Ľubovňa, Lipany a Sabinov. Hlavnou aktivitou projektu bolo využitie zberu termovíznych dát krajiny pre potreby strategického plánovania a územného rozvoja sídel pomocou bezpilotných lietadiel.

Cieľom projektu bolo rozvinúť systém hodnotenia krajinného priestoru a samosprávam ponúknuť podklady hodnotenia stavu prostredia a poškodenia krajiny, teplotného režimu, hodnotenia sucha a ako využiť spracované dáta pre návrhy ozdravovania klímy ako súčasť adaptácie na klimatickú zmenu. Ďalším cieľom bolo zvýšiť informovanosť o možnostiach využívania IT technológií pre poskytovanie vstupov pre územné plánovanie.

Každé z partnerských miest obdržalo správu o stave krajiny, jej teplotného režimu a schopnosti zadržať dažďovú vodu a návrh potrebnej transformácie krajiny na ozdravenie klímy. Súčasťou správy bol aj špecifický súbor odporúčaní a opatrení na zmiernenie sucha, prevenciu pred povodňami a ako efektívne využívať potenciál krajiny a dažďovú vodu pri správe pozemkov. Ku správam sa pre každé mesto uskutočnilo vo februári online pracovné stretnutie, pričom spätná väzba zainteresovaných strán bola získaná formou dotazníkov a diskusie. Súčasťou projektu bolo aj vydanie publikácie "Využitie environmentálneho monitoringu v strategickom plánovaní miest a obcí" v tlačenej forme.

Dňa 18.3.2021 sa online uskutočnila celoslovenská konferencia s názvom "Environmentálny monitoring pomocou termovíznej fotografie a jeho využitie pre strategické plánovanie miest a obcí", na ktorú sa prihlásilo viac ako 120 účastníkov. Pre samosprávy a ďalších záujemcov sa následne uskutočnilo 10 seminárov na túto tému.

Záznamy z konferencie, infodní a výstupy projektu, vrátane elektronickej formy publikácie je možné nájsť online na adrese http://greengang.eu/projekt-pre-politiky-integrovaneho-manazmentu-krajiny-v-suvislosti-voda-poda-potraviny-energia-klima/. Občianske združenie bude naďalej poskytovať pre samosprávy konzultácie v tejto oblasti.

Vladimír Zaujec, riaditeľ o.z. GreenGang

0918 628 380, e-mail: info@greengang.eu

http://greengang.eu/projekt-pre-politiky-integrovaneho-manazmentu-krajiny-v-suvislosti-voda-poda-potraviny-energia-klima/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu