SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Projekt pre politiky Integrovaného manažmentu krajiny

Partnermi projektu boli tri mestá v Prešovskom kraji - Stará Ľubovňa, Lipany a Sabinov.

OZ GreenGang, vďaka finančnej podpore z Operačnému programu Efektívna verejná správa, ukončí ku dňu 30. apríla 2021 „Projekt pre politiky Integrovaného manažmentu krajiny v súvislosti voda-pôda-energia-klíma“. Partnermi projektu boli tri mestá v Prešovskom kraji - Stará Ľubovňa, Lipany a Sabinov. Hlavnou aktivitou projektu bolo využitie zberu termovíznych dát krajiny pre potreby strategického plánovania a územného rozvoja sídel pomocou bezpilotných lietadiel.

Cieľom projektu bolo rozvinúť systém hodnotenia krajinného priestoru a samosprávam ponúknuť podklady hodnotenia stavu prostredia a poškodenia krajiny, teplotného režimu, hodnotenia sucha a ako využiť spracované dáta pre návrhy ozdravovania klímy ako súčasť adaptácie na klimatickú zmenu. Ďalším cieľom bolo zvýšiť informovanosť o možnostiach využívania IT technológií pre poskytovanie vstupov pre územné plánovanie.

Každé z partnerských miest obdržalo správu o stave krajiny, jej teplotného režimu a schopnosti zadržať dažďovú vodu a návrh potrebnej transformácie krajiny na ozdravenie klímy. Súčasťou správy bol aj špecifický súbor odporúčaní a opatrení na zmiernenie sucha, prevenciu pred povodňami a ako efektívne využívať potenciál krajiny a dažďovú vodu pri správe pozemkov. Ku správam sa pre každé mesto uskutočnilo vo februári online pracovné stretnutie, pričom spätná väzba zainteresovaných strán bola získaná formou dotazníkov a diskusie. Súčasťou projektu bolo aj vydanie publikácie "Využitie environmentálneho monitoringu v strategickom plánovaní miest a obcí" v tlačenej forme.

Dňa 18.3.2021 sa online uskutočnila celoslovenská konferencia s názvom "Environmentálny monitoring pomocou termovíznej fotografie a jeho využitie pre strategické plánovanie miest a obcí", na ktorú sa prihlásilo viac ako 120 účastníkov. Pre samosprávy a ďalších záujemcov sa následne uskutočnilo 10 seminárov na túto tému.

Záznamy z konferencie, infodní a výstupy projektu, vrátane elektronickej formy publikácie je možné nájsť online na adrese http://greengang.eu/projekt-pre-politiky-integrovaneho-manazmentu-krajiny-v-suvislosti-voda-poda-potraviny-energia-klima/. Občianske združenie bude naďalej poskytovať pre samosprávy konzultácie v tejto oblasti.

Vladimír Zaujec, riaditeľ o.z. GreenGang

0918 628 380, e-mail: info@greengang.eu

http://greengang.eu/projekt-pre-politiky-integrovaneho-manazmentu-krajiny-v-suvislosti-voda-poda-potraviny-energia-klima/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Leto je skvelá príležitosť pre rodičov, ako naučiť deti finančnej zodpovednosti.


12 h

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


15 h

Pracovať v Silicon Valley je snom každého "ajťáka". Určite vás zaujme možnosť pracovať na svetových projektoch aj na Slovensku.


23 h