SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Združenia vlastníkov pandémia neobmedzila

Ani globálna pandémia nespomalila záujem združení vlastníkov ukladať si financie.

Ani globálna pandémia nespomalila záujem združení vlastníkov ukladať si financie. Práve naopak, za minulý rok objem prostriedkov, ktoré si spoločne sporia, zhodnocujú či nimi plánujú splácať svoje záväzky stúpol o takmer 10%.

„Dlhodobý trend má veľmi jednoduché zdôvodnenie. Vklady a sporenia spravidla preferujú klienti, ktorí si investície plánujú v širšom časovom horizonte,“ vysvetľuje Zuzana Adamcová, analytička skupiny Wüstenrot Slovensko.

Posledné tri roky objem vložených prostriedkov právnických osôb, z ktorých významnú časť tvoria práve združenia vlastníkov, medziročne vždy stúpol o desať a viac percent. Vyplýva to z porovnaní stavebnej sporiteľne Wüstenrot.

Rastúci trend sporiteľňa eviduje minimálne posledných päť rokov. Najčastejšie združenia vlastníkov financie využívajú na modernizáciu, zvyšovanie energetickej účinnosti či úpravu spoločných priestorov ako sú schodiská alebo výťahy.

„Určitú úlohu zohrávajú aj dotačné schémy pri obnovách nehnuteľností, v určitých prípadoch dotácia nepokrýva 100 % obstarávacej ceny. Vtedy samozrejme majú výhodu spoločenstvá vlastníkov bytov, ktoré majú k dispozícii potrebnú sumu,“ pokračuje Zuzana Adamcová.

Podľa jej slov práve obnova bytového domu je vlastníkmi zvyčajne dlhodobo plánovaná, čo vytvára priestor možnosť si aspoň časť potrebných prostriedkov vykryť z vložených financií a zvyšné zdroje získať napríklad prostredníctvom úveru.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štart Driveramy prichádza vo chvíli, kedy predaje ojazdených vozidiel lámu rekordy.


4 h

Čo je správne jesť pred tréningom a čo jesť po cvičení? Poradíme vám, prečo by ste mali siahnuť po 100 % smoothie a šťavách.


5 h

Malým zázrakom by sa na Slovensku dala nazvať už samotná novopostavená škola v Banskej Štiavnici. Táto má však oveľa viac divov.


9 h