SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Divadlo v škôlke? Moderná škôlka na Kramároch zase prekvapila!

Mýty o klasických škôlkach sú dávno minulosťou.

Už aj na Slovensku máme niekoľko materských škôl, ktoré sú kreatívne a dávajú dôraz na inovatívne metódy. Jasne vymedzené ideály pozitívne vplývajú na rozvoj dieťaťa už od útleho predškolského veku. Práve dramatoterapia efektívne vyvíja psychickú aj fyzickú stránku dieťaťa. A naozajstné divadlo nájdete už aj v škôlke – takáto trieda má premiéru v littleBIG na bratislavských Kramároch.

Škôlka littleBig prepája umenie s vyučovacím procesom. Dnes je to podporené špecializovanou triedou s divadlom. Malí a veľkí škôlkari tu zlepšia svoje sociálne, komunikačné a prezentačné schopnosti. Dramatoterapia vo svojich metódach využíva formy divadla. Realizovaním kreatívnych hier počas predškolského veku u detí budujeme stabilné základy, ktoré ovplyvňujú emočnú a rozumovú stránku detí aj v ďalších fázach dospievania.

Strach pred vystupovaním? ... je minulosťou.

Trieda s divadlom v littleBIG umožňuje rozvíjať ďalšie rozmery detí – zmenšuje sa rozdiel vo vnímaní javiska a hľadiska. Deti berú javisko ako prirodzenú súčasť svojho priestoru a tým sa znižuje aj strach pred vystupovaním. Javisko sa pre deti stane prirodzeným miestom, kde sa hrajú a trávia svoj čas bez ohľadu na to, aké publikum je v hľadisku. Navyše, na vlastné divadelné inscenácie majú škôlkari perfektne pripravený priestor. Svoje nacvičené kúsky môžu predviesť na ozajstných divadelných doskách kým sú rodičia usadení v publiku.

Dramatoterapia je určená pre všetky deti

V dramatoterapii sa využívajú rôznorodé techniky. Každé dieťa sa vyvíja individuálne a práve pestrá škála aktivít na javisku umožňuje pedagógom prispôsobiť prácu s deťmi na mieru osobnostným črtám a charakteristikám detí. Reálne divadlo v škôlke je tým správnym riešením, ako pomôcť deťom zdolávať výzvy. Deti môžu objaviť v sebe to, čo doposiaľ nepoznali.

Posúvajme hranice detí

Hlavne intelektuálne, sociálne a komunikačné schopnosti detí. Dramatoterapia odstraňuje sociálnu izoláciu, podporuje sebapoznávanie, kreatívne riešenie problémov a zlepšuje emocionálne a komunikačné prejavy. Dieťa musí v kolektíve spolupracovať s rovesníkmi. Buduje si empatiu, pri preberaní rolí sa musí vcítiť do kože iného človeka, pri samotnom prejave si zdokonaľuje svoje verbálne a neverbálne zručnosti. Deti sa naučia pracovať s hlasom, intonáciou, zlepšia si výslovnosť a získajú sebavedomie v prezentovaní samého seba. Po neverbálnej stránke sa naučia pracovať so svojím telom. Pochopia princíp očného kontaktu a začnú si uvedomovať dôležitosť gest, mimiky a pohybu.

Trieda s divadlom je jedna z piatich unikátnych tried

Škôlka littleBIG má päť tried a v jednej z nich je toto novootvorené divadlo. Okrem nej deti svoj čas v škôlke trávia aj v špeciálnej multisenzorickej miestnosti Snoezelen, experimentárni s nástrojmi na „majstrovanie“, veľkom ihrisku, na lúke a v lese. Stravovanie detí je zabezpečené vo vlastnej kuchyni, ktorá varí pod drobnohľadom špičkových slovenských odborníkov z lokálnych surovín. Harmonogram dňa je vytvorený tak, aby deti mali maximálny pohyb a pobyt v prírode. Preto je škôlka s jasnou víziou moderného rozvoja detí umiestnená do priameho susedstva so Železnou studienkou.

Nová trieda = nové miesta

S otvorením novej triedy v škôlke littleBIG sa otvorili aj nové miesta pre škôlkarov. Škôlka aktuálne prijíma deti a k zápisu stačí vyplnenie formuláru na webe, prípadne osobná návšteva škôlky. Výber škôlky je významné rozhodnutie ako pre deti, tak aj pre rodiča a preto je aj kolektív škôlky otvorený osobnému spoznaniu sa s rodičmi, predstavenie kolektívu, ukážka priestoru a zoznámenie sa s dieťaťom.
Na obhliadke sa individuálne porozprávame o potrebách vašej ratolesti a zároveň na vlastné oči uvidíte, kde by vaše dieťa strávilo svoje najkrajšie detské časy za dostupnú cenu. Všetky informácie o zápise môžete nájsť aj na webovej stránke www.littlebig.sk/zapis.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu