SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur

Ako motivuje svet ľudí, aby neváhali s očkovaním?

Cestovná kancelária BUBO prišla ako prvá firma na Slovensku s konkrétnou ponukou 15% zľavy na všetky svoje zájazdy pre ľudí, ktorí sú už zaočkovaní alebo sa na očkovanie ešte chystajú. Na získanie zľavy stačí prísľub, že sa človek do odchodu akéhokoľvek zájazdu v roku 2021 či 2022 dá zaočkovať aspoň prvou dávkou vakcíny.

BUBO tak prináša na Slovensku bonus pre ľudí, ktorí sa zaočkujú, v nádeji, že sa k nej postupne pridajú aj ďalšie slovenské firmy a spoločne vytvoria pozitívnu motiváciu pre všetkých váhajúcich.

Ani po roku pandémie svet nenašiel cestu ako ukončiť šírenie vírusu covid-19 - okrem nádeje v podobe očkovania, ktoré môže ukončiť sériu lockdownov, zatvárania škôl, hraníc a obmedzovania života, na aký sme boli zvyknutí. A hoci už táto vízia by mala byť dostatočnou motiváciou, niekedy to posledné drobné popchnutie presvedčí človeka, aby sa pridal.

BUBO prišlo s touto ponukou ako prvé na Slovensku a vyslúžilo si za to spŕšku útokov, nadávok do fašistov, obviňovania z apartheidu a emočných výbuchov od ľudí, ktorí očkovanie odmietajú. V BUBO neľutujú.

„Cestovný ruch je veľmi špecifická oblasť a my sa v nej musíme pohybovať,” vysvetľuje produkčný riaditeľ BUBO Tomáš Hušek. „O diskriminácii nezaočkovaných nemôže byť ani reč. Veď aj dnes sa na Slovensko zaočkovaný človek môže vrátiť takmer bez karantény, kým nezaočkovaný nie. Dnes množstvo aj na Slovensku obľúbených krajín ako Chorvátsko, Island či Seychely inak rieši podmienky vstupu pre zaočkovaného človeka než pre nezaočkovaného. Cestovný ruch sa bez očkovania nepohne. Môže nás to mrzieť, ale nepomôžeme si, ak sa chceme vrátiť k životu, ktorý milujeme. A z opačného brehu sme zatiaľ nepočuli nijaký návrh riešenia.”

BUBO sa odvážilo na takúto akciu na Slovensku ako prvé, no podobné incentívy v zahraničí už existujú. Poďme sa pozrieť na to, aké bonusy pripravili pre zaočkovaných ľudí firmy v zahraničí.

Očkovanie v súčasnosti najrýchlejšie napreduje v USA, kde od nástupu nového amerického prezidenta krajina urobila obrovské skoky vpred a mnohé americké štáty sa dnes už vracajú k takmer normálnemu životu. Aj preto je ponuka pre zaočkovaných najširšia práve v USA.

Svetoznáme pivovary Budweiser a bostonský Sam Adams ponúkajú zaočkovaným Američanom voucher na pivo v bare na svoj účet. Ak preferujete nealko, poteší vás ponuka So Good For You, kde si môžete vyzdvihnúť voucher na nápoj plný vitamínov priamo v potravinách. Sladkým jazýčkom zasa Krispy Kreme venuje donut a sieť burgerovní White Castle dezert k hlavnému menu zdarma.

Ak poznáte New York, možno ste boli aj na Coney Islande a navštívili legendárny podnik Nathan’s Famous. Ak by ste tam prišli v deň vášho očkovania, dajú vám hotdog zdarma. A to je len jedna z desiatok amerických reštaurácií, ktorá má pre zaočkovaných pripravenú odmenu. Newyorské reštaurácie ponúkajú zľavy pre zaočkovaných až do výšky 50 percent.

Poznáte Uber alebo Lyft? Aj tí sa pridali k podporovateľom očkovania. Uber venoval 10 miliónov bezplatných alebo zľavnených jázd pre ľudí na ceste do alebo z očkovacieho centra. A zľavu 20 až 50 dolárov si môžete uplatniť aj v Amazone či Starbuckse.

Mnohé firmy vám zasa ponúknu zdarma možnosť zalamínovať si potvrdenie o očkovaní, aby vám vydržalo, kým nepríde v elektronickej forme. Zľavy dostávate aj od poisťovní, predajcov videohier. Ponuka je ozaj široká.

V niektorých štátoch USA odmeny rieši aj priamo vláda. Štát Západná Virginia, ktorý dosiahol mieru zaočkovania 52%, motivuje mladých ľudí do 35 rokov prémiou 100 USD s cieľom povzbudiť ich k očkovaniu proti chorobe, ktorá ich zdanlivo ohrozuje menej než populáciu vo vyššom veku.

Nemusíme však zostať len v USA. Rezort Bab Al Shams Desert v Spojených Arabských Emirátoch ponúka zľavu 25% zaočkovaným návštevníkom nielen na ubytovanie ale aj stravu. Nemecký potravinársky gigant Aldi (obdoba na Slovensku známejšieho Lidlu) preplatí v USA svojim zamestnancom na hodinovej báze 4 hodiny mzdy, ak ich využijú na cestu na očkovanie. Samotný Lidl odmenil zaočkovaných zamestnancov v USA prémiou 200 USD. Nemecký obchodný gigant Edeka vypláca v Nemecku svojim zaočkovaným zamestnancom prémiu 50 eur.

A čo ešte? Ešte všeličo. V niektorých amerických štátoch dostávajú zaočkovaní záujemci po očkovaní zdarma vrecko marihuany, na plážach Kalifornie vám zasa požičajú zdarma šnorchle, paddleboardy alebo surfboard, v Cincinatti vám ponúknu k vstupenke do kina poldruha litra pukancov. A naprázdno neobídu ani fanúšikovia športu. Bejzbolový klub Cincinnati Reds si uvedomuje, že na tribúnach potrebuje zdravých a bezpečných fanúšikov. Zaočkovaní majú zľavu 10 dolárov na vstupenku na domáce zápasy klubu.

V BUBO veria, že nezostanú na Slovensku jedinou lastovičkou a k ich ponuke sa pridajú aj ďalšie zodpovedné firmy. V čase, keď sa proces očkovania prehupne do druhej polovice k skupinám, ktoré s očkovaním skôr váhajú, môže byť každá drobná incentíva krôčkom k návratu celého Slovenska k životu, aký sme ľúbili.

Viac o zľavách BUBO pre zaočkovaných sa dozviete tu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 22 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu