SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať

Investičná skupina Proxenta skolaudovala najväčší bytový komplex v novodobej histórii Nitry.

Rezidencia Tabáň v Nitre. Rezidencia Tabáň v Nitre. (Zdroj: ©Matej Hakár)

Je to v poradí už druhý veľký realitný projekt za posledných päť mesiacov, ktorý skupina Proxenta dotiahla do úspešného konca. V novembri právoplatne skolaudovala budovu PROXENTA Residence na Račianskom Mýte v Bratislave. V nej priniesla na trh 64 dvojizbových bytov a apartmánov, ale aj stovky metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Polyfunkčný komplex Tabáň, ktorý vyrástol v centre Nitry, prináša na trh celkom 264 nových bytov a apartmánov a takmer tri desiatky obchodných priestorov.

Práve realitný development tvorí veľkú časť portfóliaProxenty. Skupina je aktívna najmä v Bratislave a Nitre, pričom ťažisko svojich aktivít sústreďuje do centier týchto dvoch miest. „Realitný trh vykazuje v posledných rokoch silný rast. Ceny nehnuteľností stúpajú závratným tempom. To nám umožňuje dosahovať na projektoch ešte väčšiu ziskovosť, ako sme pôvodne plánovali,“ konštatuje Pavol Kožík, majiteľ a generálny riaditeľ skupiny Proxenta.

Okrem už spomínaných projektov realizuje skupina Proxenta v centre Bratislavy výstavbu ďalšieho veľkého rezidenčného projektu Kesselbauer, na ktorú bude nadväzovať výstavba komornejšieho projektu Vila Biela. Súčasne realizuje v centre hlavného mesta aj rekonštrukciu pôvodnej kancelárskej budovy, ktorú pretvára na apartmánové bývanie a pripravuje výstavbu veľkého projektu v Devínskej Novej Vsi.

Aktuálna situácia na realitnom trhu hrá developerom do karát. Medziročné tempo rastu cien nehnuteľností prepisuje rekordy. V prvom štvrťroku zrýchlilo na rekordných 15,5 percent a nič nenasvedčuje, že by malo dôjsť k obratu. Národná banka Slovenska, makroekonómovia aj realitní odborníci sa zhodujú v tom, že ceny nehnuteľností budú rásť aj naďalej. Dôvodom je najmä pomalá výstavba a z toho vyplývajúca nízka ponuka nehnuteľností, predovšetkým novostavieb.

Príležitosť pre investorov

Jednou z možností, ako môže aj bežný, retailový investor zarobiť na realitnom boome, je nakúpiť si cenné papiere, ktoré Proxenta vydáva a zarobiť spolu s ňou. Na financovanie developerských aktivít používa skupina okrem vlastných financií a bankových úverov aj zdroje získané od retailových investorov. Tým umožňuje aj bežným investorom podieľať sa na ziskovosti realitného sektora.„Investori, ktorí chcú zhodnotiť svoje peniaze v perspektívnom a rastúcom realitnom sektore, nám môžu zveriť čiastku už od 10 000 eur. Získané zdroje zhodnocujeme v nami realizovaných developerských projektoch. V závislosti od druhu finančného produktu vyplácame našim investičným klientom zaujímavé výnosy buď priebežne, alebo jednorazovo po ukončení projektu,“ vysvetľuje Kožík.

Rastúce ceny nehnuteľností sú zároveň príležitosťou pre tých, čo už vlastné bývanie majú a môžu si dovoliť investovať do ďalšej nehnuteľnosti. Pri súčasnom trende im investícia do nehnuteľnosti už po niekoľkých rokoch prinesie zaujímavý výnos. Tým, že si nehnuteľnosť rezervujú ešte „na papieri“, zhodnotia svoje financie do momentu jej dokončenia v niektorých prípadoch aj o 20 percent.

Investičným nákupom nahráva aj pokračujúca ochota bánk financovať kúpu nehnuteľnosti hypotekárnym úverom. Lacné hypotéky umožňujú investorom využiť na kúpu investičnej nehnuteľnosti bankové peniaze a svoje vlastné zdroje investovať do produktov s vyšším zhodnotením. Matematika je pritom veľmi jednoduchá. Ak dokáže investor zarobiť investovaním vyšší výnos, ako ho stojí úver, potom je pre neho omnoho výhodnejšie investovať ako splácať. Investičná skupina Proxenta aktuálne ponúkainvestičné príležitosti so zhodnotením od 6 % do 8 % p. a. Pri súčasnom trende lacných hypoték sa kúpa nehnuteľnosti na hypotéku v kombinácii s investovaním javí ako najvýhodnejšie riešenie.

Nechajte svoje peniaze zarábať

Máte aj vy záujem zhodnotiť svoje úspory v perspektívnom realitnom sektore? Zavolajte nám na číslo+421 23219 1011 alebo nám zanechajte svoje údaje. Obratom vás budeme kontaktovať.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu