SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Kam na Slovensku za svetovými unikátmi: 3 tipy na výlety v máji

Objavte slovenské unikáty, vďaka ktorým sme známi po celom svete.

1. Najstaršie opálové bane na svete

V podzemí Slanských vrchov sa ukrýva tajuplný svet. Nájdete tu najstaršie opálové bane na svete. Začiatok ťažby v nich sa datuje až do rímskych dôb.

Málo ľudí vie, že z týchto baní blízko Prešova, pochádza najväčší opál na svete – Harlekýn. Všetky opály z tejto bane sú slávne a cenené nacelom svete hlavne pre svoju vysokú kvalitu a prekrásnu magickú hru farieb.

Keď zostúpite za dobrodružstvom do hlbín zeme, spoznáte svet vzácneho opálu aj vy. Čaká vás tam tajuplný príbeh, v ktorom sa spája história, povesti, legendy a fascinujúci príbeh pokladu slovenských hôr. Počas vzrušujúcej prehliadky preskúmate tie najzaujímavejšie zákutia 35 kilometrov dlhých chodieb. A dokonca si môžete vyskúšať aj ťažbu vzácneho drahokamu, aj adrenalínové potápanie v jaskyni. Viac informácii nájdete na: https://www.slovenskeopalovebane.sk/

2. Jediný Trezor Lásky na svete

Ľudia z Indie, Singapuru, Mexika či Japonska cestujú tisícky kilometrov do Banskej Štiavnice, aby na vlastné oči videli gigantický Trezor Lásky, vybudovaný v bývalej bani na zlato. Vďaka tomu už čoraz viac ľudí na svete vie, že práve v Banskej Štiavnici sa pred 200 rokmi odohral príbeh skutočného Rómea a Júlie. Z vášnivej lásky Maríny a Sládkoviča sa totiž zrodila Najdlhšia ľúbostná báseň sveta, ktorá je oficiálne zapísaná ako svetový rekord vo World Record Academy.

Básni Marína je venovaný dychberúci zážitkový dom – Banka Lásky . Nájdete ju priamo na námestí, v dome, kde žila Sládkovičova Marína. Banka Lásky je celosvetovým unikátom nabitým romantikou, technológiami a zážitkami. Je nominovaná na prestížne ocenenie „Európske múzeum roka 2021“.

Počas hodinovej prehliadky Banky Lásky zažijete návaly romantiky, dojatia, občas aj smiech či zimomriavky. Tým najväčším prekvapením je jednoznačne Trezor Lásky. Pocity, ktoré sa vás zmocnia, keď do Trezora vstúpite, sa nedajú popísať. To musíte zažiť! Dychberúci Trezor Lásky je vybudovaný v podzemí 500-ročného domu Maríny. Nachádza sa v ňom 100 000 Bezpečnostných schránok, ktoré sú pokryté originálnym Sládkovičovým rukopisom básne Marína. Keď vstúpite do Trezoru Lásky, hneď sa ocitnete priamo vo vnútri Najdlhšej ľúbostnej básne sveta. Pre milovníkov romantiky niet iného podobného miesta na zemi, ktoré by bolo tak magické a nabité ozajstnou láskou.

3. Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete

Rozprávková atmosféra čičmianskych domčekov, pripomínajúcich perníkové chalúpky, je už dnes známa po celom svete. Je to aj vďaka tomu, že Čičmany boli ako prvé na svete vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Odvtedy sem prúdia návštevníci z najexotickejších kútov sveta, aby obdivovali um, fortieľ a šikovnosť Slovákov.

Biele, vápnom maľované obrazce na tmavých dreveniciach začali naši predkovia vytvárať približne pred dvesto rokmi. Ornamenty, aké môžete na domoch obdivovať dnes, sa na tunajších malebných dreveničkách objavili až po roku 1921, kedy dedinu zachvátil ničivý požiar. Obyvatelia dedinky sa pri výzdobe svojich dreveníc inšpirovali výšivkami z miestnych krojov.

Ak sa do Čičmian vyberiete, spoznáte popri čarovných drevených domčekoch, aj rázovitú kultúru, ktorá sa desaťročia rozvíjala nedotknutá, v kotline medzi Strážovskými vrchmi. Pri návšteve dedinky sa akoby prenesiete v čase. Vďaka pútavému rozprávaniu sprievodcov sa dozviete aj to, ako si naši predkovia nažívali alebo čo si obliekali. V dedinke nájdete spolu až 110 zaujímavých objektov, z ktorých až 36 nesie titul národnej kultúrnej pamiatky. Ak pri cestovaní hľadáte pokoj a harmóniu s prírodou, Čičmany sú pre vás ako stvorené. Je to zážitok nielen pre vaše oči, ale aj balzam na dušu.

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 1 h
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 13 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 13 h
SkryťZatvoriť reklamu